Neizturējis savu audzēkņu nepārtraukto "ņemšanos" ar viedtālruņiem un ar to saistīto nespēju sekot mācību procesam (jo par to daudz svarīgāka ir virtuālā realitāte!), skolotājs iegādājās mobilo sakaru slāpēšanas ierīci un slepus to darbināja mācību stundu laikā.
Konkrētais, daudzu pasaules mediju pagājušajā nedēļā apspriestais gadījums fiksēts ASV Floridas štatā, kaut gan tikpat ticama šāda izmisuša skolotāja rīcība varētu būt daudzās citās pasaules valstīs, tai skaitā Latvijā.
Amerikāņu skolotājs Dīns Liptaks (Dean Liptak) par savu apņēmīgo rīcību saņēmis sodu – piecas dienas atstādināts no darba, par šo laika posmu nesaņemot algu.
Soda pamatojumam izvirzīti vairāki argumenti. Telefonsakaru slāpētāju ierīces Floridā ir aizliegtas, un par to lietošanu draud ne vien naudas, bet arī cietumsods. Otrkārt, ņemot vērā, ka blakus skolai ir mobilo sakaru raidītājs, Liptaka ierīce ir traucējusi telefonu darbību ne vien skolā, bet plašākā apkārtnē, un tas būtu varējis raisīt nopietnas sekas gadījumā, ja kādam būt vajadzējis sazvanīt ārkārtas palīdzības dienestus.
Vairāki mediji, komentējot amerikāņu skolotāja cīņu ar mobilo ierīču sērgu skolā, vērtējuši to kā neadekvātu (uz šo aso rīcību Liptaku, iespējams, mudinājusi arī dzīves rūdījums – pirms skolotāja karjeras viņš nodarbojies ar cīņas sportu), vienlaikus secinot, ka viedtālruņu lietošana stundu laikā būtiski traucē mācību procesam, ievērojami pazemina mācību rezultātus, kā arī – ekstrēmos gadījumos – traucē bērnu garīgo un sociālo attīstību.
Protams, šī problēma nav sveša arī Latvijas skolās. Pašlaik to pārsvarā cenšas risināt ar skolas iekšējās kārtības noteikumu palīdzību, nosakot tajos aizliegumu bez skolotāja atļaujas lietot tālruņus un citas ierīces mācību stundas laikā. Tomēr realitātē sekmes ne vienmēr ir apmierinošas. Daudzējādā ziņā to ietekmē skolēnu (un ne mazāk – arī viņu vecāku) izpratne par savu tiesību un pienākumu apjomu un savstarpējo saikni.
Skola kā sabiedrības spogulis...
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.