9. Jūnijs 2015 /NR. 23 (875)
Redaktora sleja
Nosmacēt viedtālruni
5

Neizturējis savu audzēkņu nepārtraukto "ņemšanos" ar viedtālruņiem un ar to saistīto nespēju sekot mācību procesam (jo par to daudz svarīgāka ir virtuālā realitāte!), skolotājs iegādājās mobilo sakaru slāpēšanas ierīci un slepus to darbināja mācību stundu laikā.

Konkrētais, daudzu pasaules mediju pagājušajā nedēļā apspriestais gadījums fiksēts ASV Floridas štatā, kaut gan tikpat ticama šāda izmisuša skolotāja rīcība varētu būt daudzās citās pasaules valstīs, tai skaitā Latvijā.

Amerikāņu skolotājs Dīns Liptaks (Dean Liptak) par savu apņēmīgo rīcību saņēmis sodu – piecas dienas atstādināts no darba, par šo laika posmu nesaņemot algu.

Soda pamatojumam izvirzīti vairāki argumenti. Telefonsakaru slāpētāju ierīces Floridā ir aizliegtas, un par to lietošanu draud ne vien naudas, bet arī cietumsods. Otrkārt, ņemot vērā, ka blakus skolai ir mobilo sakaru raidītājs, Liptaka ierīce ir traucējusi telefonu darbību ne vien skolā, bet plašākā apkārtnē, un tas būtu varējis raisīt nopietnas sekas gadījumā, ja kādam būt vajadzējis sazvanīt ārkārtas palīdzības dienestus.

Vairāki mediji, komentējot amerikāņu skolotāja cīņu ar mobilo ierīču sērgu skolā, vērtējuši to kā neadekvātu (uz šo aso rīcību Liptaku, iespējams, mudinājusi arī dzīves rūdījums – pirms skolotāja karjeras viņš nodarbojies ar cīņas sportu), vienlaikus secinot, ka viedtālruņu lietošana stundu laikā būtiski traucē mācību procesam, ievērojami pazemina mācību rezultātus, kā arī – ekstrēmos gadījumos – traucē bērnu garīgo un sociālo attīstību.

Protams, šī problēma nav sveša arī Latvijas skolās. Pašlaik to pārsvarā cenšas risināt ar skolas iekšējās kārtības noteikumu palīdzību, nosakot tajos aizliegumu bez skolotāja atļaujas lietot tālruņus un citas ierīces mācību stundas laikā. Tomēr realitātē sekmes ne vienmēr ir apmierinošas. Daudzējādā ziņā to ietekmē skolēnu (un ne mazāk – arī viņu vecāku) izpratne par savu tiesību un pienākumu apjomu un savstarpējo saikni.

Skola kā sabiedrības spogulis...

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Nosmacēt viedtālruni. Jurista Vārds, 09.06.2015., Nr. 23 (875), 2.lpp.
VISI RAKSTI 9. Jūnijs 2015 /NR. 23 (875)
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
zin ko
9. Jūnijs 2015 / 13:25
0
ATBILDĒT
Alternatīvas rīcības iespēja jau norādīta rakstā "– pirms skolotāja karjeras viņš nodarbojies ar cīņas sportu".
Iz vēstures...
9. Jūnijs 2015 / 09:28
0
ATBILDĒT
Latvijā kāda no augstskolu studentu pašpārvaldēm jau reiz bija vērsusies Drošības policijā ar lūgumu tai atļaut iegādāt sakaru slāpētāju, lai eksāmenos varētu izmantot datoru un pasniedzējiem nebūtu jāsatraucas par neatļautiem elektroniskajiem sakariem, tomēr diemžēl tika saņemts atteikums, norādot, ka šādas iekārtas ir stratēģiskas nozīmes preču sarakstā un šajā gadījumā to iegāde Latvijā nav atļauta. Papildus Drošības policija norādīja - ka arī citi risinājumi - pie kā tad arī varētu palikt šī raksta kontekstā :)
Jurčiks
9. Jūnijs 2015 / 08:47
0
ATBILDĒT
Cik saprotu, tad tagad skolotājs pat nedrīkst no bērna to mobilo aparātu paņemt - cilvēktiesības, bērnu tiesības, demokrātija utt. No skolotāja prasa rezultātu, bet tai pat laikā sasien viņam rokas...
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 2
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties