18. Augusts 2015 /NR. 32 (884)
Skaidrojumi. Viedokļi
Izpirkuma tiesību izmantošana
Bac.iur.
Kristīna Loboda
zvērinātu advokātu biroja “INVERSUS” juridiskā dienesta vadītāja  

Izpirkuma tiesība dod izpircējam priekšrocību nekustamā īpašuma iegūšanā, bet šo priekšrocības tiesību pret ieguvēju viņš var izlietot tikai pēc tam, kad nekustamais īpašums pēc atsavināšanas nonācis ieguvēja īpašumā.1 Taču ir jānorāda, ka izpirkuma tiesība nav savienota ar ieguvēja pienākumu piedāvāt lietu izpircējam. Izņēmums ir vienīgi tādā gadījumā, ja ar izpirkuma tiesību ir savienota pirmpirkuma tiesība. Izpirkuma tiesība ir pārkāptās pirmpirkuma tiesības aizsardzības mehānisms.

Izpirkuma jeb retrakta tiesības ir pilnīgi patstāvīgas tiesības, taču, tā kā tās nereti rodas sakarā ar pirmpirkuma tiesībām, tad, kā atzinis Senāts, šādu divu prasību apvienošana dažos gadījumos ir ne tikai pieļaujama, bet arī tieši nepieciešama.2 Secināms, ka izpirkuma tiesības, pat esot patstāvīgām tiesībām, nevar rasties bez pirmpirkuma tiesību pārkāpšanas, līdz ar to strīdu gadījumā vienlaicīgi var tikt izlemts jautājums par pirmpirkuma un izpirkuma tiesību rašanos.

Ar likumu nodibinātās izpirkuma tiesības galvenokārt attiecas uz gadījumiem, kad nodibinās patstāvīgas īpašuma tiesības uz ēku, kā arī uz dzīvokli. Savukārt izpirkuma tiesība, kas nodibināta ar testamentu vai līgumu, saista tikai lietā ieinteresētās personas un viņu mantiniekus, tomēr tā var kļūt saistoša arī trešajām personām, ja līgumu vai testamentu, ar kuru nodibina šo tiesību, ieraksta zemesgrāmatā; tādā gadījumā šo tiesību nosaka vienīgi līguma vai testamenta noteikumi un tikai tad, ja tādu nav, noteikumi par līgumisko izpirkumu.3 Gadījumos, kad izpirkuma tiesība ir pielīgta līgumā vai ierakstīta testamentā, tā ir saistoša tikai iesaistītajām personām, bet nesaista trešās personas.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties