Šodien, 8. decembrī, sāk griezties Zolitūdes veikala "Maxima" sabrukšanas krimināllietas iztiesāšanas dzirnas – izstāžu zālē "Ķīpsala" notiks pirmā šī kriminālprocesa tiesas sēde, un no šī brīža tiks rakstīta šī apjomīgā tiesas procesa hronoloģijas lente.
Šis notikums ir ne vien traģēdija cietušajiem, bet arī pārbaudījums politiķiem, valsts pārvaldes amatpersonām un ikvienam Latvijas iedzīvotājam, jo uzdeva gan juridiskus, gan politiskus, gan morālus jautājumus. Neērtos jautājumus nevarēja noslēpt, jo tie bija acīmredzami visai sabiedrībai.
Pagājuši nedaudz vairāk kā divi gadi, kuros ierosinātas tiesvedības un sāktas skatīt civillietas pret atbildīgajiem, parlamentārā izmeklēšanas komisija pabeigusi darbu un Saeima apstiprinājusi tās ziņojumu, iznākusi piemiņas grāmata un izveidota piemiņas vieta. Varētu likties, ka daudz runāts un darīts, bet kāds ir rezultāts?
Domnīca "Providus" un citas nevalstiskās organizācijas secinājušas, ka, mācoties no rūgtās pieredzes, tika definēts 21 uzdevums, tomēr divu gadu laikā izpildīti tikai seši, 11 uzsākti, bet četri darbi netiek risināti. Pēdējā gada laikā pilnībā pabeigts darbs vienīgi pie diviem uzdevumiem – uzlabotas sabiedrības līdzdalības iespējas būvniecībā, kā arī uzlabota kvalifikācijas kontrole būvniecības speciālistiem. Tagad būvvaldei ir pienākums un skaidri noteikumi, kā jāorganizē sabiedriskās apspriešanas par noteiktām būvniecības iecerēm, pirms būvvalde lemj celtniecību atļaut vai aizliegt. Būvspeciālistiem regulāri ir jāsniedz informācija par viņu tālāku izglītošanos, ko uzraudzīs speciālisti. Tomēr pārējie darbi, lai labotu sistēmiskās kļūdas, kas varētu novest pie līdzīgu traģēdiju atkārtošanās, joprojām ir procesā vai arī vispār netiek veikti.
Nezinu, vai gūtā mācība likusi mainīt uzskatus un rīcību tik spēcīgi, cik lieli bija emocionālie pārdzīvojumi un komentāri traģēdijas notikuma dienā un kādu laiku pēc tam. Iepriekšminētā, sākotnēji izvirzītā 21 uzdevuma mērķis ir preventīvi novērst līdzīgas traģēdijas atkārtošanos. Turpretī tiesu sistēmai šobrīd ir jāparāda sava kvalitāte, nodrošinot taisnīguma atjaunošanu pēc jau notikušā gadījuma.
Šī krimināllieta noteikti būs sarežģītākā un nozīmīgākā pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Tiesu sistēma ir visas sabiedrības uzmanības centrā. Varētu pat teikt, ka uz kārts ir likta sabiedrības uzticība tiesu varai. Katrs Latvijas iedzīvotājs jūt vājāku vai ciešāku saikni ar šo lietu. Tieši caur šīs lietas prizmu veidosies spēcīgs priekšstats par tiesu efektivitāti – vismaz tiem cilvēkiem, kuri iepriekš personīgi nav saskārušies ar tiesas darbu.
Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS dati rāda, ka 2014. gadā prokuratūrai uzticējās 39% un tiesai 43% Latvijas iedzīvotāju. Turpmākajos gados varēsim vērot šī uzticības līmeņa izmaiņas un skaidrot saikni starp veikala "Maxima" traģēdijas lietas izskatīšanu un sabiedrības uzticību prokuratūrai un tiesai.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.