8. Decembris 2015 /NR. 48 (900)
Redaktora sleja
Zolitūdes veikala “Maxima” krimināllietas iztiesāšana
7

Šodien, 8. decembrī, sāk griezties Zolitūdes veikala "Maxima" sabrukšanas krimināllietas iztiesāšanas dzirnas – izstāžu zālē "Ķīpsala" notiks pirmā šī kriminālprocesa tiesas sēde, un no šī brīža tiks rakstīta šī apjomīgā tiesas procesa hronoloģijas lente.

Šis notikums ir ne vien traģēdija cietušajiem, bet arī pārbaudījums politiķiem, valsts pārvaldes amatpersonām un ikvienam Latvijas iedzīvotājam, jo uzdeva gan juridiskus, gan politiskus, gan morālus jautājumus. Neērtos jautājumus nevarēja noslēpt, jo tie bija acīmredzami visai sabiedrībai.

Pagājuši nedaudz vairāk kā divi gadi, kuros ierosinātas tiesvedības un sāktas skatīt civillietas pret atbildīgajiem, parlamentārā izmeklēšanas komisija pabeigusi darbu un Saeima apstiprinājusi tās ziņojumu, iznākusi piemiņas grāmata un izveidota piemiņas vieta. Varētu likties, ka daudz runāts un darīts, bet kāds ir rezultāts?

Domnīca "Providus" un citas nevalstiskās organizācijas secinājušas, ka, mācoties no rūgtās pieredzes, tika definēts 21 uzdevums, tomēr divu gadu laikā izpildīti tikai seši, 11 uzsākti, bet četri darbi netiek risināti. Pēdējā gada laikā pilnībā pabeigts darbs vienīgi pie diviem uzdevumiem – uzlabotas sabiedrības līdzdalības iespējas būvniecībā, kā arī uzlabota kvalifikācijas kontrole būvniecības speciālistiem. Tagad būvvaldei ir pienākums un skaidri noteikumi, kā jāorganizē sabiedriskās apspriešanas par noteiktām būvniecības iecerēm, pirms būvvalde lemj celtniecību atļaut vai aizliegt. Būvspeciālistiem regulāri ir jāsniedz informācija par viņu tālāku izglītošanos, ko uzraudzīs speciālisti. Tomēr pārējie darbi, lai labotu sistēmiskās kļūdas, kas varētu novest pie līdzīgu traģēdiju atkārtošanās, joprojām ir procesā vai arī vispār netiek veikti.

Nezinu, vai gūtā mācība likusi mainīt uzskatus un rīcību tik spēcīgi, cik lieli bija emocionālie pārdzīvojumi un komentāri traģēdijas notikuma dienā un kādu laiku pēc tam. Iepriekšminētā, sākotnēji izvirzītā 21 uzdevuma mērķis ir preventīvi novērst līdzīgas traģēdijas atkārtošanos. Turpretī tiesu sistēmai šobrīd ir jāparāda sava kvalitāte, nodrošinot taisnīguma atjaunošanu pēc jau notikušā gadījuma.

Šī krimināllieta noteikti būs sarežģītākā un nozīmīgākā pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Tiesu sistēma ir visas sabiedrības uzmanības centrā. Varētu pat teikt, ka uz kārts ir likta sabiedrības uzticība tiesu varai. Katrs Latvijas iedzīvotājs jūt vājāku vai ciešāku saikni ar šo lietu. Tieši caur šīs lietas prizmu veidosies spēcīgs priekšstats par tiesu efektivitāti – vismaz tiem cilvēkiem, kuri iepriekš personīgi nav saskārušies ar tiesas darbu.

Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS dati rāda, ka 2014. gadā prokuratūrai uzticējās 39% un tiesai 43% Latvijas iedzīvotāju. Turpmākajos gados varēsim vērot šī uzticības līmeņa izmaiņas un skaidrot saikni starp veikala "Maxima" traģēdijas lietas izskatīšanu un sabiedrības uzticību prokuratūrai un tiesai.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Litvins G. Zolitūdes veikala “Maxima” krimināllietas iztiesāšana. Jurista Vārds, 08.12.2015., Nr. 48 (900), 2.lpp.
patīk
drukāt
VISI RAKSTI 8. Decembris 2015 /NR. 48 (900)
7 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
11. Decembris 2015 / 12:42
2
ATBILDĒT
Šodien, 11.decembrī, ir vārda diena personai, kura Maksimas traģēdijas dienā mazam puisēnam iedeva konfekšu turzu, tikšķošu čemodāniņu, un laipni palūdza uznest to uz Maksimas veikala jumta. Vēlāk minētā persona steigšus pārcēlās darbā uz Briseli, kur saņem ievērības cienīgu atalgojumu. Pēcāk persona, kurai šodien ir vārda diena, manīta uzbrukumā „Charlie Hebdo" redakcijai Parīzē, un pavisam nesen atkal Parīzes notikumu gaitā nofilmēts, kā minētā persona pieliek Kalašņikova triecienšautenes stobru pie meitenes galvas kafejnīcā, bet no nepārtrauktas šaušanas pārkarsušais mehānisms iesprūst, un meitene laimē spiedzot aizbēg. Pēdējo notikumu gaitā Briseles varas iestādes ir izsludinājušas brīdinājumu, ka persona, kurai šodien ir vārda diena, pie skolām un bērnudārziem izmētājot eksplozīvas pildspalvas, figūriņas un citus suvenīrus ar Eiropas Savienības simboliku.
Cilvēki, esiet modri! (J.Fučiks)
sm. > Seskis
11. Decembris 2015 / 22:53
0
ATBILDĒT
Simpātijas vārda dienas īpašniekam
Hmm > Seskis
11. Decembris 2015 / 18:17
0
ATBILDĒT
Cienu Jūsu humoru, bet šoreiz tas ir nevietā.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 4
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties