Saskaņā ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 11.9 panta pirmo daļu, ja persona atsavina sev piederošu nekustamo īpašumu, vispārīgi tai ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (nodoklis par ienākumu no kapitāla pieauguma), ja vien uz konkrēto gadījumu neattiecas kāds no likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 9. pantā paredzētajiem izņēmumiem.
Tā tas ir arī gadījumā, ja tiek atsavināts par labu kredītiestādei ieķīlāts īpašums citas personas kredītsaistību dzēšanai un nauda nav nonākusi paša nekustamā īpašuma īpašnieka rīcībā. Tiesību normas nodokļa samaksas pienākumu nepadara atkarīgu ne no veida, kā persona izvēlējusies rīkoties ar savu īpašumu un tā atsavināšanas rezultātā gūtajiem ienākumiem, ne no veida, kā persona nolēmusi organizēt tai pienākošos līdzekļu apriti.
Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments šādā sastāvā: tiesnese R. Vīduša tiesnese V. Krūmiņa, tiesnesis J. Neimanis, rakstveida procesā izskatīja administratīvo lietu, kas ierosināta, pamatojoties uz R.M. pieteikumu par Valsts ieņēmumu dienesta 2012. gada 30. maija lēmuma Nr. 22.4.7/43188 atcelšanu, sakarā ar R.M. kasācijas sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas 2014. gada 29. oktobra spriedumu.
Aprakstošā daļa
[1] Pieteicēja R.M. ieķīlāja savu nekustamo īpašumu par labu AS "Parex banka", lai nodrošinātu SIA "Pārvaldnieks" saistību izpildi. SIA "Pārvaldnieks" ar tiesas spriedumu vēlāk pasludināta par maksātnespējīgu (šobrīd likvidēta).
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.