24. Maijs 2016 /NR. 21 (924)
Redaktora sleja
Tiesu (ne)atkarība
22

Salīdzinājums un bezkaislīgs skats no malas bieži palīdz ieraudzīt problēmas, kuras citādi paliek nepamanītas, vai atzīt negribētas. Tiesu sistēmas darba vērtējumam šāds objektīva vērtējuma instruments ir Justice Scoreboard – Eiropas Komisijas pētījums, kas 2016. gadā iznācis jau ceturto reizi un kurā tiek aplūkota ES dalībvalstu tiesu sistēma no trim skatpunktiem – tiesu sistēmas efektivitāte, kvalitāte un neatkarība. Ziņojuma mērķis ir sniegt atbalstu ES dalībvalstīm to nacionālo tiesu sistēmu darbības uzlabošanā, kas ir svarīgi ne vien katras valsts funkcionēšanai, bet arī visai organizācijai kopumā – ņemot vērā, ka likuma vara ir viena no ES pamatvērtībām.

Ziņojums Justice Scoreboard 2016 ir brīvi pieejams Eiropas Komisijas mājaslapā, un tam ir vērts veltīt uzmanību. Jāatzīst, ka daudzos rādītājos Latvija atrodas normālās "vidusmēra" pozīcijās starp citām ES valstīm vai pat ir veiksmīgāko vidū (skat., piemēram, rādītājus par IKP daļu, ko valsts atvēl tieslietu sistēmai, lietu izskatīšanas termiņus, komunikāciju ar presi, alternatīvo strīdu izšķiršanas metožu ieviešanu, sieviešu īpatsvaru tiesnešu kopskaitā u.c.).

Diemžēl ir arī tādi rādītāji, kas izbrīna un arī nepatīkami pārsteidz. Starp pārsteigumiem varētu minēt juristu daudzumu uz kopējo valsts iedzīvotāju skaitu, kas, izrādās, Latvijā ir viens no zemākajiem ES: tikai nedaudz virs 50, rēķinot uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Grieķijā, Luksemburgā, Itālijā un Maltā šis rādītājs ir vismaz 350. Situācijā, kad ilgstoši tiek runāts par juristu pārprodukciju Latvijā, ir pagrūti iedomāties, ar ko gan lielais juristu pulks nodarbojas šajās valstīs.

Daudz nopietnākus jautājumus liek uzdot ziņojuma sadaļa, kurā aplūkota tiesu varas un tiesnešu neatkarība. Šeit Latvijas tiesu sistēma diemžēl ierindota salīdzinošo tabulu lejasgalā. To rāda ļoti pieticīgie rādītāji, kas tiesu neatkarībai piešķirti pēc dažādiem kritērijiem: biznesa vides skatījumā (18. vieta no 28 ES dalībvalstīm), Tieslietu padomes sastāva veidošana (mazāk par 50% no tās locekļiem ievēl paši tiesneši), Tieslietu padomes pilnvaras (viszemākais rādītājs ES!), budžeta noteikšanas mehānisms tiesu sistēmai (vissliktākais rādītājs ES, jo tiesu finanses pilnībā kontrolē abi pārējie varas zari – parlaments un valdība). Taču vislielākās pārdomas raisa Latvijas tiesnešu sniegtais pašvērtējums par savu neatkarību: šis rādītājs ir viszemākais starp Justice Scoreboard 2016 aplūkotajām ES dalībvalstīm.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Tiesu (ne)atkarība. Jurista Vārds, 24.05.2016., Nr. 21 (924), 2.lpp.
VISI RAKSTI 24. Maijs 2016 /NR. 21 (924)
22 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
26. Maijs 2016 / 17:17
3
ATBILDĒT
Taču vislielākās pārdomas raisa Latvijas tiesnešu sniegtais pašvērtējums par savu neatkarību: šis rādītājs ir viszemākais starp Justice Scoreboard 2016 aplūkotajām ES dalībvalstīm (citāts iz raksta).
Jā, tiesnešu neatkarība Latvijas Republikā ir dramatiski apdraudēta gan no privātpersonu, gan arī no valsts iestāžu puses! Nelielais iedzīvotāju skaits caurvīts krustu šķērsu ar ģimeniskām, radnieciskām, korporatīvām, sociāli - ekonomiskām saitēm, no kurām tiesnesim izrauties grūtāk kā mantijas klātajam taurenim - sfinksam no „melnās atraitnes" lipīgajām ķepiņām. Valsts iestādes arī spaida tiesnešus, piemēram, kāds Valsts ieņēmumu dienesta pārstāvis skaidroja Seskim, ka Pētersones kundze ar sardonisku smaidu vēlējusi iekļaut pilnvarās tiesām frāzi, ka iestādei nelabvēlīga tiesas nolēmuma gadījumā iestāde vērsīs tiesībsargājošo orgānu uzmanību uz apstākli, ka tiesneša mantijā atrodas 10 g kokaīna.
Jājautā - kāds risinājums mūsu nelielajā zemītē var nodrošināt tiesnešu neatkarību? Šķiet, pareizākais risinājums ir veidot Temīdas kalpu - Temidiāņu ordeni, kurā iestājoties tiesnesis dos Temīdai šķīstības solījumu (neveidos ģimenes saites), nabadzības solījumu (atalgojumu saņems no ordeņa līdzekļiem) un paklausības solījumu (ievēros ordeņa noteikto disciplīnu). Līdzīgi kā Vācu ordeņa vadība atrodas Vīnē, Temidiāņu ordeņa vadība atrastos Strasbūrā vai Briselē, bet vietējās lietas kūrētu Lielkomturs - AT priekšsēdētājs, kurš sadarbotos ar Lielkapitulu - Tieslietu padomi, un Latvijas Republikas Saeimu jautājumos par tiesnešu iecelšanu un atcelšanu.
Tiesnesis bez ģimenes, vedot askētisku dzīvesveidu, būs pakļauts stingrajam Bangaloras ediktam, un mitināsies pieticīgās tiesu cellēs kā tiesiskuma mūkam/mūķenei pieklājas. Atsevišķi mitināsies pelēči - tiesnešu palīgi un puspelēči - kancelejas darbinieki. Tiesnešiem uz mantijām būs uzkrāsoti balti Temīdas svari, kas vizuāli uzsvērs tiesneša piederību ordenim. Izklausās skarbi, bet tas ir optimālākais risinājums tiesiskas tiesas darba organizācijai!
Dzēsts lietotājs > Seskis
27. Maijs 2016 / 09:31
0
ATBILDĒT
Ideja laba, bet kur Temidiāņu ordenis ņems finansējumu tāda liela temidiāņu bara un tiesiskuma piļu uzturēšanai? Ja finansējums nāks no valsts budžeta tad neatkarība nevarēs tikt nodrošināta. Manuprāt vienīgais risinājums šeit ir iedalīt Temidiāņu ordenim pašam savas zemītes, kur tad temidiāņi var ievākt meslus un uzlikt klaušas. Tādā vīzē var izveidot patiesi neatkarīgus tiesu varas centrus, piemēram, Rīgas tiesu apgabala vietā - Rīgas temidiāņu patrimonālo apgabalu, Kurzemē - Kurzemes tieskapiju utt. Protams vienmēr var arī iet igauņus apsirot.
Armands > Dzēsts lietotājs
27. Maijs 2016 / 12:52
0
ATBILDĒT
:-D Labs humors piektdienā! Es par iešanu sirot igauņus.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 19
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties