9. Augusts 2016 /NR. 32 (935)
Numura tēma
Nāvessods neizdodas – vai to drīkst atkārtot?

Nesen ASV tieslietu vidē ievērību guva īpatnējs gadījums, kad kāda nāvessoda izpilde Ohaio štatā neizdevās un notiesātā pārstāvji centās novērst atkārtotu soda izpildi, cita starpā argumentējot, ka neveiksmīgā procedūra ir bijusi pielīdzināma spīdzināšanai, un apšaubot Ohaio štatā noteiktā nāvessoda veida konstitucionalitāti.

Šī gada pavasarī tomēr tika dota atļauja izpildīt nāvessodu atkārtoti: 2016. gada 16. martā Ohaio štata Augstākā tiesa tiesnešu balsojumā ar četrām balsīm par un trim balsīm pret nosprieda, ka Ohaio štats ir tiesīgs izpildīt nāvessodu Romelam Brūmam (Romell Broom) "vēlreiz", pēc nesekmīga "pirmā mēģinājuma" 2009. gada 15. septembrī, kad divu stundu laikā pēc vairāk nekā 18 mēģinājumiem ievietot R. Brūma vēnās katetru tas tā arī neizdevās, kā dēļ soda izpilde tika pārtraukta.1

Šī it kā "tehniskā" negadījuma apskats var kalpot par vēl vienu pamudinājumu aizdomāties par nāvessoda mērķi un jēgu. Turklāt nāvessoda izpildīšanas "modernās" metodes, kas ieviestas humānu apsvērumu dēļ (vispirms pakāršanu ASV aizvietoja elektriskais krēsls, ko pašlaik gandrīz pilnībā nomainījusi letālā injekcija, un elektriskais krēsls saglabāts tikai dažos ASV štatos kā alternatīva, ko notiesātais pats var izvēlēties), nemazina soda izpildē iesaistīto personu morālās dilemmas problēmu.

Jāatgādina, ka kopumā ASV "rindā uz nāvi" pašlaik gaida gandrīz 3000 notiesāto.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties