Viens no senākajiem, vēl padomju laika likumiem, kas arī šobrīd turpina samērā veiksmīgi darboties, ir 1984. gadā pieņemtais Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss (LAPK). Ilgais spēkā esamības periods ir nodrošinājis, ka administratīvās lietvedības procesuālo pusi samērā labi pārzina ne tikai juristi. Taču par to, kas kurā brīdī skaitās pārkāpums un kāds sods par to draud, cilvēks bieži vien uzzina tikai tad, kad kāda valsts vai pašvaldības amatpersona laipni norāda, ka nāksies sastādīt protokolu. Diemžēl. Pat juristiem ne vienmēr pietiek uzmanības izsekot kodeksa grozījumiem, jo Saeimā šis likums visu laiku ir "atvērts", proti, tiek apspriests kārtējais vai pat vairāki grozījumi.
Lai sakārtotu sistēmu kopumā un novērstu ļoti daudzās nepilnības, bija plānots1 līdz 2006. gadam izstrādāt likumu par administratīvo pārkāpumu lietu kārtību. Likumprojekts Saeimā no Ministru kabineta nonāca tikai 2014. gadā, un 12. Saeima to saņēma mantojumā. Saeimas Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisija likumprojektu sāka apspriest2 2015. gada sākumā. Šobrīd Administratīvo pārkāpumu procesa likuma (APPL) projekts ir jau pieņemts otrajā lasījumā un līdz 2017.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.