Šajā rakstā vispirms tiks aplūkots jautājums, vai varētu rasties situācijas, ka Latvijas Republikas Satversmes tiesai (turpmāk – Satversmes tiesa) būtu pienākums vai nepieciešamība uzdot prejudiciālu jautājumu Eiropas Savienības Tiesai (turpmāk – EST). Lai atbildētu uz šo jautājumu, uzmanība tiks pievērsta Satversmes tiesas procesa tiesiskajam regulējumam un uzsvērtas tiesas kompetences robežas, kā arī minēti atsevišķi procesuāli jautājumi, kas būtu jāņem vērā, ja Satversmes tiesa izlemtu uzdot prejudiciālo jautājumu. Pēc tam tiks sniegts ieskats Satversmes tiesas darba praktiskajos aspektos un tās sadarbībā ar vispārējās jurisdikcijas tiesām. Noslēgumā tiks piedāvātas dažas domas par to, kas gaidāms no EST un Satversmes tiesas sadarbības nākotnē.
Satversmes tiesa un Eiropas Savienība
Sākumā jānorāda, ka 12 gadu laikā, kamēr Latvija ir bijusi Eiropas Savienības (turpmāk – ES) dalībvalsts, Satversmes tiesa nevienu reizi nav lūgusi EST sniegt prejudiciālo nolēmumu. Tomēr arī šāda pasivitāte varētu būt noderīga, palīdzot izgaismot visu iespēju spektru, kura otrā galā atrodas mūsu kolēģi no Beļģijas, par kuriem ir rakstīts, ka viņiem prejudiciālā nolēmuma procedūra "šķiet visai komfortabla".1
Tātad, vai Satversmes tiesai prejudiciālā nolēmuma procedūra rada diskomforta sajūtu? Vai Satversmes tiesai nav piemērotu līdzekļu, lai sarunātos ar EST? Vai varbūt tai tas (vēl) nav bijis nepieciešams? Iespējams, daļa iemesla slēpjas katrā no šiem jautājumiem.
Satversmes tiesa tika izveidota 1996. gadā. Primārais Satversmes tiesas procesu regulējošais normatīvais akts – Satversmes tiesas likums – tika pieņemts tajā pašā gadā, tātad astoņus gadus pirms Latvijas pievienošanās ES.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.