28. Novembris 2017 /NR. 49 (1003)
Skaidrojumi. Viedokļi
Novitātes Krimināllikuma 195. un 314. panta regulējumā
1
Dr. habil. iur.
Uldis Krastiņš
LU Juridiskās fakultātes Krimināltiesisko zinātņu katedras profesors 

Latvijas Republikas Saeima 2017. gada 22. jūnijā izdarīja grozījumus divos svarīgos likumos, kas aktualizēja vairākas krimināltiesību teorijas nostādnes un pavēra plašākas iespējas Krimināllikuma 195. panta praktiskai piemērošanai noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas ierobežošanas jomā. Likumu grozījumi stājās spēkā no 1. augusta. Teiktais attiecas uz grozījumiem Saeimas 2008. gada 17. jūlija likuma "Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likums" (turpmāk – Likums) 5. pantā1 saistībā ar Krimināllikuma 195. panta piemērošanu, kas paredz atbildību par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, un Krimināllikuma 314. pantā,2 kurā paredzēta atbildība par noziedzīgā kārtā iegūtas mantas iegādāšanos vai realizāciju.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Igors G.
4. Decembris 2017 / 11:23
0
ATBILDĒT
Paldies profesoram par šo aktuālo rakstu.
Pilnībā piekrītu rakstā izteiktajām tēzēm, bet ar vienu izņēmumu. Rakstā cita starpā minēts: "(..) kriminālatbildība par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju saskaņā ar Krimināllikuma 195.pantu iestājas tikai tajos gadījumos, kad noziedzīgi iegūtu līdzekļu vērtība sasniedz vismaz desmit minimālo mēnešalgu kopsummu, neatkarīgi no tā, vai predikatīvo nodarījumu izdarījis pats legalizētājs vai cita persona". Manuprāt, šī tēze ir precizējama. Proti, kritērijs - ievērojams apmērs neattiecas uz visām Likuma 5.panta pirmajā daļā paredzētajām noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas darbībām. Ievērojams apmērs ir attiecināms tikai uz tām darbībām, kas paredzētas Likuma 5.panta pirmās daļas 3.punktā. Savukārt darbības, kas paredzētas Likuma 5.panta pirmās daļas 1. un 2.punktā:
1) noziedzīgi iegūtas mantas pārvēršana citās vērtībās, tās atrašanās vietas vai piederības mainīšana, apzinoties, ka šī manta ir noziedzīgi iegūta, un ja šīs darbības veiktas nolūkā slēpt vai maskēt mantas noziedzīgo izcelsmi vai palīdzēt citai personai, kura iesaistīta noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, izvairīties no juridiskās atbildības,
2) noziedzīgi iegūtas mantas patiesā rakstura, izcelsmes, atrašanās vietas, izvietojuma, kustības, piederības slēpšana vai maskēšana, apzinoties, ka šī manta ir noziedzīgi iegūta,
tāpat kā līdz grozījumiem kvalificējamas kā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija saskaņā ar Krimināllikuma 195.pantu neatkarīgi no noziedzīgi iegūtās mantas vērtības un neatkarīgi no tā, vai predikatīvo nodarījumu izdarījis pats legalizētājs vai kāda cita persona.
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Krimināllikums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
COVID-19: tiesiskie aspekti
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties