23. Janvāris 2018 /NR. 4 (1010)
Numura tēma
Pārrobežu maksātnespējas procedūru atzīšana un izpilde Latvijā
2
Dr. iur.
Veronika Sajadova
AS “Swedbank” personas datu aizsardzības speciāliste, bijusī SCIEX stipendiāte 

I. Teorētiskā daļa

Vispārējie noteikumi

Līdz ar iestāšanos Eiropas Savienībā (turpmāk – ES) 2004. gada 1. maijā Latvijai kļuva saistoši Eiropas Savienības tiesību akti, tostarp 2000. gada 29. maija Padomes Regula (EK) Nr. 1346/2000 par maksātnespējas procedūrām (turpmāk – vecā regula).1 Detalizēti izvērtējot regulas darbību praksē desmit gadu garumā, Eiropas Komisija secināja, ka jāveic uzlabojumi. Sakarā ar to regula tika pārstrādāta un 2015. gada 20. maijā tapa Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 2015/848 par maksātnespējas procedūrām (pārstrādātā redakcija) (turpmāk – jaunā regula; turpmāk vecā un jaunā regula kopā – Maksātnespējas regula).2 Ar dažiem izņēmumiem jaunā regula piemērojama ar 2017. gada 26. jūniju, turklāt tikai tām maksātnespējas procedūrām, kas uzsāktas pēc šī datuma. Līdz ar ko pašlaik praksē ir piemērojamas abas regulas.

Civilprocesa likumā nav nevienas atsauces uz jauno regulu, ko var izskaidrot ar kārtību, kas paredzēta jaunās regulas 91. panta otrajā daļā un nosaka: "Atsauces uz atcelto regulu uzskata par atsaucēm uz šo regulu, un tās lasa saskaņā ar atbilstības tabulu šīs regulas D pielikumā."

Līdz ar to tas, kura no divām regulām ir piemērojama konkrētai maksātnespējas procedūrai, ir atstāts tiesību normu piemērotāja ziņā, ņemot vērā iepriekš minētos nosacījumus. Saskaņā ar Civilprocesa likumu pieteicējam jānorāda, vai maksātnespējas procesam ir piemērojami Maksātnespējas regulas noteikumi (363.2, 363.3 un 363.23 pants). Attiecīgi spriedumā par maksātnespējas procesa pasludināšanu tiesa arī izvērtē nepieciešamību piemērot regulu.

Tiesu informatīvās sistēmas Anonimizēto nolēmumu datubāzē atlasot visas maksātnespējas procesa lietas (kopā 484), kas tika uzsāktas laika periodā no 2017. gada 26. jūnija līdz 21. novembrim, konstatēts, ka šāds duāls regulējums tomēr ir radījis zināmus sarežģījumus tiesu praksē. Lielākajā daļā lietu (gandrīz 90 procenti) gan pieteicēji, gan tiesas turpina pēc inerces piemērot vecās regulas noteikumus. Aptuveni 10 procentos lietu pieteicēji ir korekti norādījuši, ka maksātnespējas procesa lietā ir piemērojama jaunā regula. Dažos procesos (it īpaši tajos, kuri tika uzsākti drīz pēc 26. jūnija) pieteicēji vēl turpināja atsaukties uz veco regulu, uz ko tiesa spriedumā sniedza skaidrojumu par nepieciešamību vērtēt jaunās regulas piemērojamību. Taču vienā maksātnespējas procesa lietā (ierosināta oktobra beigās) atklājās, ka tiesa spriedumā atsaucās uz veco regulu, ignorējot faktu, ka maksātnespējas procesa pieteikumā parādnieks bija atsaucies uz jauno regulu.

Kā nākamo aplūkosim to, pēc kāda līmeņa normatīvajiem tiesību aktiem būtu jāvadās: nacionālā, ES vai starptautiskā.

Civilprocesa likuma 636. panta komentāros norādīts, ka 77. nodaļas "Ārvalstu tiesu nolēmumu atzīšana un izpildīšana" tiesību normas ir jāpiemēro tikai tad, ja attiecīgais jautājums nav jau regulēts starptautiskajā līgumā vai ES regulā. Līdz ar to nav jāatsaucas, piemēram, ne uz regulas, ne uz Civilprocesa likuma pantiem. 77. nodaļai ir tikai starptautiskā līguma vai ES regulas apkalpojoša funkcija, jo 77. nodaļa būtu piemērojama vienīgi tiktāl, ciktāl tas nepieciešams starptautiskā līguma vai ES regulas sekmīgai procesuālai piemērošanai Latvijā.3

Ja aizņēmējs ir izgājis maksātnespējas procedūru ārvalstīs un ir atbrīvots no saistībām, kreditors ir tiesīgs piedzīt parāda atlikušo daļu no galvinieka, ja aizņēmējs viņu nav apmierinājis pilnā apmērā.

Ja runa ir par starptautisko līgumu, tad jāpiemēro 2007.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
A.Toms
7. Februāris 2018 / 18:44
0
ATBILDĒT
Ļoti labs raksts! Paldies autorei.
Rolands Neilands
24. Janvāris 2018 / 11:24
0
ATBILDĒT
Labs raksts! Īpaši uzteicama praktiskā daļa.
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties