31. Jūlijs 2018 /NR. 31 (1037)
Skaidrojumi. Viedokļi
Krimināllikuma 262. panta sastāvs un kvalifikācijas problēmas
4
Mg. iur.
Ainārs Persidskis
Biznesa augstskolas "Turība" studiju programmas "Juridiskā zinātne" doktorants

Raksta mērķis ir vērst uzmanību uz to, kāda ir bijusi likumdevēja griba attiecībā uz Krimināllikuma1 262. pantā paredzētajiem noziegumiem, un veicināt vienveidīgas tiesu prakses veidošanos. Raksts ir aktuāls, jo šobrīd ir izveidojusies nevienveidīga tiesu prakse par Krimināllikuma 262. pantā paredzētajiem noziegumiem, kā rezultātā vairākām personām ir piemērots nepareizs un nelikumīgs sods. Ir tiesas, kuras starp Krimināllikuma 262. panta pirmo daļu un 262. panta otro līdz piekto daļu nesaskata normu konkurenci un tāpēc nodarījumu kļūdaini kvalificē kā noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības gadījumu. Tādējādi tiek pārkāpts dubultās sodīšanas nepieļaujamības princips un nepareizi noteikti sodi. Rakstā ir analizēti publiski pieejami anonimizēti tiesu nolēmumi, kuros tiesas ir piemērojušas nosauktās normas.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2020.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
k442
17. Septembris 2018 / 16:38
2
ATBILDĒT
Varu izteikt tikai nožēlu, ka autors nespēj saskatīt atšķirību starp KL 262. panta 1. daļu, kura paredz atbildību par formālu nodarījuma sastāvu (turklāt tikai šajā daļā atbildības subjektam ir pazīme - NAV vadīšanas tiesību), un šī panta pārējām daļām, kuru sastāvs ir materiāls, tas, ir, kvalifikācija atkarīga no radītajām sekām...
Tas pats autors!
3. Septembris 2018 / 12:09
0
ATBILDĒT
Transportlīdzekļa vadīšana ir Krimināllikuma 260. panta trešās daļas, 262. panta otrās daļas un 312. panta objektīvo pušu viena un tā pati faktiskā darbība, ar kuru vienlaikus tiek izdarīti visi trīs iepriekšminētie noziedzīgie nodarījumi.

Līdz ar to autors piedāvā papildināt noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības jēdzienu ar pierādītu faktu, par kura pareizību krimināltiesību teorijā strīdu vairs nav, proti, ka noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības gadījumos visiem noziedzīgiem nodarījumiem objektīvās puses faktiski kādā tās daļā pilnībā sakrīt.
2. Septembris 2015 /NR. 37 (889)
Skaidrojumi. Viedokļi
Noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības jēdziens
Mg.iur. Ainārs Persidskis
Juris
3. Septembris 2018 / 09:59
2
ATBILDĒT
Paldies dievam, ka tas ir tikai kāda doktoranta viedoklis, kurš pat nespēj pareizi klasificēt, kas ir smags noziegums un kas ir mazāk smags noziegums.
Ja personu soda tikai par 262.panta 2.-5.daļu, tad par transportlīdzekļa vadīšanu bez transportlīdzekļa vadītāja tiesībām persona vispār netiek sodīta.
Jo tomēr ir atšķirība vai tīši vadīt transportlīdzekli alkohola ietekmē, vai netīšām nodarīt miesas bojājumus ceļu satiksmes negadījumā.
Rakstot: "Krimināllikuma 262. panta otrā līdz piektā daļa veido normu konkurenci ar 262. panta pirmo daļu, un noziedzīgu nodarījumu ideālā kopība nav iespējama, jo transportlīdzekļa vadīšana, ja nav transportlīdzekļa vadīšanas tiesību, uzskatāma par transportlīdzekļa vadīšanu, ko izdarījusi persona, kas vada transportlīdzekli." diez vai pats autors ir sapratis ko raksta, jo līdz 262.panta grozījumiem, analoģiski pēc satura 262.panta 1.daļa un 260.panta 3.daļa vienmēr ir veidojuši ideālo kopību.
Un paziņot, ka kāds tiesas spriedums nav likumīgs, var tikai augstāka līmeņa tiesa, nevis kaut kāds doktorants.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Krimināllikums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Nepatīk / neieteikt
2
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties