11. Decembris 2018 /NR. 50 (1056)
Skaidrojumi. Viedokļi
Militārās darbības radīto trokšņu piesārņojuma problemātika
1
Mg. oec.
Aija Mazitāne
Rīgas Stradiņa Universitātes Juridiskās fakultātes studente 

2017. gada 19. decembrī Latvijas Republikas Satversmes tiesa (turpmāk – Satversmes tiesa) pieņēma spriedumu lietā Nr. 2017-02-03 saistībā ar trokšņu regulējumu, kur atzīts, ka nacionālais normatīvais regulējums par autosporta un motosporta bāzu trokšņu robežlielumiem nav atbilstošs Latvijas Republikas Satversmē (turpmāk – Satversme) noteiktajām cilvēka pamattiesībām – tiesībām uz veselību (Satversmes 111. pants) un uz dzīvi labvēlīgā vidē (Satversmes 115. pants).1 Minētais Satversmes tiesas spriedums atver vaļā Pandoras lādi – rodas vairāki jautājumi par to, vai arī pārējās trokšņu regulējuma normas ir Satversmei atbilstošas un vai nevar rasties jauni tiesvedības procesi.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2020.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Toms Dreika
13. Decembris 2018 / 16:18
0
ATBILDĒT
Nedomāju, ka regulējuma trūkums pats par sevi ir neatbilstošs Satversmei, jo tad mēs nonākam normatīvo aktu plūdu situācijā. Regulējums ir jāizstrādā tikai tad, ja citādi jautājumu nav iespējams risināt, t.i., ir lielas problēmas praksē. Citādi tas vnk. paliek katra gadījuma ietvaros, kur tiesību piemērotājam ir jāapzinās, ka, piemēram, militāro mācību trokšņi rada aizskārumu, un jāorganizē process likumīgi, leģitīmi un samērīgi. Divi lielie jautājumu bloki šeit ir par militārajām teritorijām un militārajām mācībām.

Par militārajām teritorijām, es jau teiktu, ka šeit vnk. ir jāplāno, kā tās veido. Ja mācību šautuve haubicēm, kur mācību šaušana notiek sistēmiski/regulāri, atrodas tik tuvu apdzīvotām vietām, ka rada nozīmīgu trokšņu piesārņojumu, tās vnk. ir jāpārbūvē vai jāpārvieto. Ja to nevar, ir jāatsavina sabiedrības vajadzībām tuvākās teritorijas.

Ja runājam par mācībām ārpus poligoniem, vai tiešām ir problēma, ka, piemēram, reizi gadā notiek mācības, kuras iepriekš ir izziņotas, cilvēki ir informēti, tās ir limitētas laikā? Protams, ja tiktu organizētas mēnesi ilgas mācības vienā ciemā, kur diendienā lidotu pāri smagā aviācija un notiktu artilērijas, tanku un raķešu šaušanas, mēs runātu par kaut ko nesamērīgu. Bet tas jau ir konkrētais piemērošanas gadījums. Ir jābūt likumīgam pamatam mācības organizēt, ir jābūt leģitīmam mērķim (konkrēto iemaņu apgūšana dabā pietuvinātiem apstākļiem) un tad ir samērīgums, kas mācību organizatoriem ir jāvērtē, organizējot mācību norisi - kā armijai apgūt to, ko vajag, vismazāk traucējot cilvēku ikdienas dzīvi. Vai mums ir fundamentālas problēmas ar praksi? Ja ir, vai regulējums ir vienīgais veids, kā to mainīt?

Militāro tehniku nekad neražos tā, lai to būtu patīkami dzirdēt, funkcija tur ir galvenais. Savukārt armijai ir jābūt gatavai apdraudējumiem arī tad, ja šobrīd tieša apdraudējuma nav. Un spējas izveido ne tikai iepērkot lietas, bet arī apmācot cilvēkus.

Vēl viena problēma ar pārlieku regulējumu, būtu lielie sammiti. Kad notika NATO sammits, uz manas ielas patrulēja militārie helipoteri no rīta līdz vakaram. Un, ja nozīmīgas personas devās uz lidostu naktī, tad arī uz to brīdi kamēr tās bija kaut kur tuvumā. Bijām informēti, visu nakti tas helikopters netirinājās virs mājas bez vajadzības. Viss kārtībā. Ja mēs ASV prezidenta vizītes organizatoriem pateiktu, ka nevaram nodrošināt aviācijas klātesamību, viņam šeit esot, jo mums trokšņi, mēs, visticamāk, nevienu šeit vienkārši neuzņemtu, jo viņi pateiktu, ka jātiekas citā valstī.
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Nepatīk / neieteikt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties