Eiropas Savienības (turpmāk – ES) iekšienē attiecībā uz preču apriti darbojas ES vienotais tirgus. Tāpat arī ārējā tirdzniecība uz un no trešajām valstīm atrodas ES ekskluzīvā kompetencē.1 Tomēr attiecībā uz stratēģiskas nozīmes preču (militārās preces, divējāda lietojuma preces, kas izmantojamas gan militāriem, gan civiliem mērķiem, kā arī preces, kuras var izmantot nāvessoda izpildei, spīdzināšanai vai citādai nežēlīgai, necilvēcīgai vai pazemojošai rīcībai vai sodīšanai) apriti kopējie ES principi nedarbojas. Tas tiek pamatots gan ar iekšējās, gan īpaši – ar ārējās drošības apdraudējumiem, tādējādi šo preču apriti lielā mērā nosaka ES kopējās ārējās un drošības politikas elementi.
Latvijas Stratēģiskas nozīmes preču aprites likums nosaka, ka stratēģiskas nozīmes preces ir tādas sistēmas, iekārtas, to sastāvdaļas, materiāli, ķīmiskās vielas, priekšmeti, programmatūras, tehnoloģijas un pakalpojumi, kas ietverti Padomes Regulas Nr.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.