21. Maijs 2019 /NR. 20 (1078)
Tiesību prakses komentāri
Ministru kabineta kompetence elektroenerģijas obligātā iepirkuma tiesiskā regulējuma izstrādē
Komentārs par Satversmes tiesas spriedumu lietā Nr. 2018-16-03
Dr. iur.
Artūrs Caics
Advokātu biroja "Fort" zvērināts advokāts 

Satversmes tiesa (turpmāk – Tiesa) 2019. gada 18. aprīlī pieņēma spriedumu lietā Nr. 2018-16-03 (turpmāk – Spriedums). Ar šo Spriedumu Tiesa par atbilstošām Satversmei atzina vairākas Ministru kabineta noteikumos Nr. 2211 un Nr. 2622 ietvertās tiesību normas,3 kas groza obligātā iepirkuma (turpmāk – OI) atbalsta tiesisko regulējumu, paredzot elektroenerģijas4 pašpatēriņa stingrāku kontroli5 un pārkompensācijas aprēķinu.6

Attiecībā uz Spriedumu pirmām kārtām ir būtiski atzīmēt, ka Tiesa neizvērtēja elektroenerģijas OI kā valsts atbalsta mehānisma tiesiskumu. Tāpat Tiesa neizvērtēja OI komponentes satversmību. Tiesa pārbaudīja atsevišķu OI izpildi regulējošu tiesību normu atbilstību Satversmes 64. pantam. Jāprecizē, ka konstitucionālās tiesvedības ietvaros Tiesa izvērtēja Ministru kabineta kompetenci elektroenerģijas OI tiesiskā regulējuma izstrādē. Tiesa pārbaudīja, vai Ministru kabinets, pieņemot apstrīdētās normas, nav pārsniedzis tam piešķirto likumdevēja (Saeimas) pilnvarojumu enerģētikas jomā.

Jāatzīmē, ka pēdējos desmit gados Tiesa ir izskatījusi vairākas lietas,7 kas skar OI tiesisko regulējumu un atbalstu enerģijas ražošanai. Šajā sakarā ir jāuzsver, ka Tiesa jau iepriekš ir arī vērtējusi Ministru kabineta kompetenci enerģētikas jomā attiecībā uz elektroenerģijas OI mehānisma tiesiskā regulējuma izstrādi un grozīšanu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties