Publiskajā telpā pēdējā laikā tiek aktīvi reklamēta Tieslietu ministrijas iniciatīva par specializētas ekonomiskās tiesas izveidi. Tostarp parādās ziņas, kurās ir vai nu daļēji nepatiesi fakti, vai arī kā "cīņa pret progresu" tiek trivializēts Tieslietu padomes lēmums, ar kuru šādas tiesas izveide Tieslietu ministrijas piedāvātajā risinājumā ar deviņām balsīm pret divām netika atbalstīta, tai skaitā Tieslietu padomes lēmuma nonivelēšana līdz "atsevišķu tiesnešu" viedoklim.1 Es kā Tieslietu padomes loceklis balsoju par šādu lēmumu, un tam bija racionāls pamatojums, kuru uzskatu par nepieciešamu sniegt, jo tikai atklāta un godīga diskusija par Tieslietu ministrijas priekšlikuma trūkumiem var palīdzēt rast optimālu risinājumu.
Vispirms par Tieslietu padomes sēdi un koncepciju. Trīs dienas pirms Tieslietu padomes sēdes es, būdams Tieslietu padomes loceklis, saņēmu no Tieslietu ministrijas konceptuālo ziņojumu par ekonomisko lietu tiesas izveidi.
Iepazīstoties ar koncepciju, konstatēju, ka konceptuālais ziņojums būtībā ir vispārīgs apraksts par to, kādēļ šādas tiesas izveide būtu nepieciešama (tiesnešu specializācija, kas novestu pie lietu ātrākas un kvalitatīvākas izskatīšanas, kas savukārt pozitīvi ietekmētu tautsaimniecību), ka šādas tiesas pastāv 101 valstī, ka specializētās komerctiesas saīsina komercstrīdu izskatīšanas termiņu vidēji par 92 dienām.
Lai to risinātu, tiek piedāvāts izveidot specializētu pirmās instances tiesu 5–10 tiesnešu sastāvā, kura skatīs gan komercstrīdus, gan krimināllietas korupcijas un noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizācijas lietās.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.