13. Augusts 2019 /NR. 32 (1090)
Viedoklis
Pārdomas par ekonomisko lietu tiesu: joprojām neatbildētie jautājumi
5
Aigars Strupišs
Senāta Civillietu departamenta priekšsēdētājs, Tieslietu padomes loceklis 

Publiskajā telpā pēdējā laikā tiek aktīvi reklamēta Tieslietu ministrijas iniciatīva par specializētas ekonomiskās tiesas izveidi. Tostarp parādās ziņas, kurās ir vai nu daļēji nepatiesi fakti, vai arī kā "cīņa pret progresu" tiek trivializēts Tieslietu padomes lēmums, ar kuru šādas tiesas izveide Tieslietu ministrijas piedāvātajā risinājumā ar deviņām balsīm pret divām netika atbalstīta, tai skaitā Tieslietu padomes lēmuma nonivelēšana līdz "atsevišķu tiesnešu" viedoklim.1 Es kā Tieslietu padomes loceklis balsoju par šādu lēmumu, un tam bija racionāls pamatojums, kuru uzskatu par nepieciešamu sniegt, jo tikai atklāta un godīga diskusija par Tieslietu ministrijas priekšlikuma trūkumiem var palīdzēt rast optimālu risinājumu.

Vispirms par Tieslietu padomes sēdi un koncepciju. Trīs dienas pirms Tieslietu padomes sēdes es, būdams Tieslietu padomes loceklis, saņēmu no Tieslietu ministrijas konceptuālo ziņojumu par ekonomisko lietu tiesas izveidi.

Iepazīstoties ar koncepciju, konstatēju, ka konceptuālais ziņojums būtībā ir vispārīgs apraksts par to, kādēļ šādas tiesas izveide būtu nepieciešama (tiesnešu specializācija, kas novestu pie lietu ātrākas un kvalitatīvākas izskatīšanas, kas savukārt pozitīvi ietekmētu tautsaimniecību), ka šādas tiesas pastāv 101 valstī, ka specializētās komerctiesas saīsina komercstrīdu izskatīšanas termiņu vidēji par 92 dienām.

Lai to risinātu, tiek piedāvāts izveidot specializētu pirmās instances tiesu 5–10 tiesnešu sastāvā, kura skatīs gan komercstrīdus, gan krimināllietas korupcijas un noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizācijas lietās.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Jautājums
13. Augusts 2019 / 10:42
0
ATBILDĒT
Kāpēc šis būtiskais tiesībpolitiskais raksts ir noslēpts tā, ka tas neparādās pirmajā lapā? Vai JV redakcijai bail no ministra dusmām?
Sannija Matule > Jautājums
13. Augusts 2019 / 11:46
0
ATBILDĒT
Nemeklējiet sazvērestības teoriju. Jo tādas tur nav.
Jautājums > Sannija Matule
13. Augusts 2019 / 12:09
0
ATBILDĒT
Atvainojos, ja nav taisnība. Uzdūros šim rakstam nejauši nospiežot uz Žurnāls. Citādi nebūtu nemaz atradis un izlasījis.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 2
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties