20. Oktobris 2020 /NR. 42 (1152)
Skaidrojumi. Viedokļi
Starptautiskā tiesa ANO 75. gadadienā
Mārtiņš Paparinskis
Asociētais profesors starptautiskajās publiskajās tiesībās Londonas Universitātes koledžā 

Apvienoto Nāciju Organizācijas 75. gadadiena ir piemērots mirklis tās vēsturiskā pienesuma un attīstības tendenču izvērtēšanai, tajā skaitā attiecībā uz ANO Starptautisko tiesu (turpmāk arī – ST). Šajās piezīmēs es vispirms ieskicēšu ST kompetenci, tad aplūkošu procesuālos jaunievedumus, turpināšu ar pārskatu par pienesumu starptautisko tiesību attīstībai un, visbeidzot, savilkšu kopā argumentu dzīparus un izvērtēšu iespējamās ST reformas. Galvenā izvirzītā tēze ir, ka Starptautiskā tiesa dod būtisku pienesumu starptautisko tiesību attīstībā un ka mūsdienu starptautisko tiesību un starptautiskās kopienas attīstības stadijā tās būtiska reforma nav nepieciešama.

I. Starptautiskās tiesas kompetence

ANO Starptautiskā tiesa (ST) ir galvenā ANO tieslietu institūcija,1 un tās kompetencē ietilpst starpvalstu strīdu risināšana un konsultatīvu atzinumu sniegšana starptautiskām organizācijām.2 Visas ANO dalībvalstis ir ST statūtu dalībvalstis,3 tomēr konkrētu strīdu izskatīšanai papildus vēl ir nepieciešama valstu piekrišana jurisdikcijai attiecīgajā lietā. Piekrišana var tikt izteikta vairākos veidos,4 no kuriem tiesvedības praksē būtiskākie ir trīs: pirmkārt, vispārēja ST jurisdikciju atzīstoša deklarācija, ko (ar dažādām atrunām un nosacījumiem) ir izteikušas 74 valstis, to skaitā Latvija;5 otrkārt, līguma noslēgšana konkrētā strīda nodošanai izskatīšanai ST (t.s. compromis); treškārt, piekrišana jurisdikcijai par konkrētā līguma iztulkošanu un piemērošanu.

Vienojošais elements ir prasība pēc subjekta piekrišanas strīda izskatīšanai kā ST kompetences pamatam, kas parāda starptautisko tiesību atšķirību no nacionālajām tiesībām.6 Šādi strukturēta sistēma neizbēgami būs pieticīga strīdu skaita ziņā – nav jābūt tiesiskumu noliedzošam egoistam, lai novērtētu nepiekrišanas šarmu gadījumos, kad pārliecība par savu taisnību nav pilnīga.7 Aplūkojot pēdējo desmit gadu laikā izspriestās lietas un samērojot tās ar iespējamo strīdu skaitu starp visām pasaules valstīm un visiem starptautisko tiesību jautājumiem, skaitlis tik tiešām nav iespaidīgs: 30 lietas (no kurām tikai 18 izspriestas pēc būtības), trīs konsultatīvi atzinumi8 un 15 šobrīd izskatāmas lietas.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties