2. Marts 2021 /NR. 9 (1171)
Viedoklis
Par labticīga ieguvēja mantisko interešu aizsardzību kriminālprocesā
1
Dr. iur.
Andrejs Judins
 

Šā gada 23. februārī Saeimas Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijā notika pirmā diskusija par labticīga ieguvēja interešu aizsardzību kriminālprocesā. Problēmas esamību diskusijas dalībnieki nenoliedza, bet viedokļi par iespējamiem risinājumiem atšķīrās.

2017. gadā Satversmes tiesa atzina par Satversmei atbilstošu Kriminālprocesa likuma (turpmāk – KPL) 360. panta pirmo daļu, kas paredz, ka noziedzīgi iegūta manta, ja tā atrasta pie trešās personas, atdodama pēc piederības īpašniekam vai likumīgajam valdītājam.1 Ņemot vērā, ka ar noziedzīgo nodarījumu cietušajam tiek radīts mantisks zaudējums un ka tiesiskā stāvokļa atjaunošana, kas pastāvēja pirms noziedzīga nodarījuma izdarīšanas, sekmē krimināltiesisko attiecību taisnīgu noregulēšanu, šis atzinums ir loģisks un saprotams. Tomēr tiesu prakse demonstrē arī piemērus, kad taisnīguma atjaunošana attiecībā uz vienu personu (cietušo) var radīt netaisnīgumu citai personai (mantas labticīgam ieguvējam).

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Andis
5. Marts 2021 / 13:40
0
ATBILDĒT
Piekŗītu, papildināt KPL 360. pantu ar otro prim daļu, paredzot, ka gadījumā, ja noziedzīgi iegūta manta ir zemesgrāmatā nostiprināts nekustamais īpašums, trešajai personai, kas bija šīs mantas labticīga ieguvēja, valsts izmaksā kompensāciju. Ja šāda manta piekrīt valstij, kompensāciju neizmaksā,
bet mantu nodod labticīgajam ieguvējam. Liekas, ka nav godīgi, jo citi labticīgie līdz šim ir zaudējuši mantu, tātad lobisms.
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties