Šis raksts sagatavots pēc "Jurista Vārda" redakcijas aicinājuma sniegt komentāru par Satversmes tiesas 2021. gada 12. marta spriedumu lietā Nr. 2020-37-0106 jeb pirmo spriedumu 2020. gada administratīvi teritoriālās reformas lietā.
Visas valsts ietvaros veiktām administratīvi teritoriālajām reformām parasti ir "dabiskie ienaidnieki" parlamenta opozīcijas un zināma daudzuma pašvaldību personā, tāpēc šādas tiesvedības ir ierastas ne tikai Latvijā, bet arī citviet. Nolēmumi, kurus Satversmes tiesa taisīja par 2008. gada administratīvi teritoriālo reformu, bija nozīmīgi gan tiem, kas plānoja un īstenoja šo reformu, gan pašai Satversmes tiesai, izskatot šo lietu. Būtiska atšķirība bija tiesvedības procesa norise – atšķirībā no iepriekšējai reformai veltītajiem procesiem, šo lietu Satversmes tiesa izskatīja mutvārdu procesā. Tas nozīmē, ka tiesai spriedums saskaņā ar Satversmes tiesas likumu jāpieņem (tikai) 30 dienu laikā pēc tiesas sēdes beigām. Apstāklis, ka tiesai šajā īsajā laikā jāsniedz juridisks novērtējums lietas dalībnieku un pieaicināto personu argumentiem, arī par vairākiem līdz šim nerisinātiem un konstitucionāli nozīmīgiem jautājumiem, jāpanāk puslīdz ciešams konsenss tiesnešu starpā un jāuzraksta pamatots spriedums, neatstājot novārtā arī citas izskatāmās lietas, jau pats par sevi ir ievērības cienīgs sasniegums un rada pamatu apsvērt, vai likumā noteiktais laika ierobežojums sprieduma sagatavošanai nav pārāk īss.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.