2004. gadā Latvijas juristus pārsteidza, pat šokēja trīs studentu – Jāņa Plepa, Edgara Pastara un Ilzes Plakanes – uzdrīkstēšanās uzrakstīt "Konstitucionālās tiesības" – fundamentālu darbu, kas tūlīt pat kļuva par mācību līdzekli tieslietu studijās un arī dižpārdokli. 2014. gadā iznāca šīs grāmatas "papildināts un pārstrādāts izdevums", savukārt 2021. gadā izdotās "Konstitucionālās tiesības" ir "trešais izdevums ar Daiņa Īvāna priekšvārdu", un paši autori, kuru vārdi šobrīd nekādus komentārus vairs neprasa, ievadā raksta, ka raugās uz jauno grāmatu kā "Konstitucionālo tiesību" trešo daļu, nevis darbu, kas grāmatplauktā aizvietos pirmo un otro izdevumu.
Šādam skatījumam var piekrist un ieteikt jaunās "Konstitucionālās tiesības" ikvienam interesentam, tostarp arī tiem, kam pirmie divi izdevumi jau pieder. Jo aizvadītajos gados ir attīstījušies ne tikai pašu grāmatas autoru priekšstati, bet mainījusies ir arī sabiedrības (un ne tikai Latvijā) izpratne par šo tiesību nozari, kas, izmantojot ievadā doto definīciju, ir "mācība par sabiedrības vērtībām", no kuras Rietumu demokrātijā izriet ne vien varas organizācijas tehniskais mehānisms, bet paši valsts, sabiedrības un personas attiecību pamatprincipi.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.