26. Oktobris 2021 /NR. 43 (1205)
Skaidrojumi. Viedokļi
Izmaiņas kārtībā, kādā izpildāmi nolēmumi par personu un mantu izlikšanu no telpām
Mg. iur.
Guna Berlande
Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes direktore 

2021. gada 17. martā Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Dzīvojamo telpu īres likumu (turpmāk – Īres likums),1 tādējādi pilnībā mainot līdzšinējo attiecīgās jomas normatīvo regulējumu, kas ar dažādiem kosmētiskiem uzlabojumiem bija spēkā kopš 1993. gada 1. aprīļa.2 Gandrīz vienlaikus ar Īres likuma pieņemšanu izdarīti grozījumi arī saistītajās civilprocesuālajās normās, tai skaitā Civilprocesa likuma 74.1 nodaļā "Personu un mantas izlikšana no telpām".3 Arī minētajā nodaļā, kas līdzšinējo saturu ieguvusi ar Civilprocesa likuma 2002. gada 31. oktobra grozījumiem,4 būtiskas izmaiņas aizvadīto 18 gadu laikā nebija veiktas. Tādēļ grozījumi, kas ar 2021. gada 25. marta likumu izdarīti kārtībā, kādā izpildāmi nolēmumi par personu un mantu izlikšanu no telpām, lai gan pēc apjoma nelieli, tomēr ir ļoti nozīmīgi, jo vērsti uz to, lai beidzot atrisinātu atsevišķus, sen zināmus nolēmumu izpildi kavējošus problēmjautājumus.

Lai gan izpildu lietu par izlikšanu skaits, salīdzinot ar reģistrēto izpildu dokumentu skaitu citās lietu kategorijās, ir neliels,5 tomēr vairums šo lietu ir emocionāli smagas un juridiski sarežģītas. Ja persona pieņem savu zaudējumu strīdā un respektē tiesas nolemto, telpas tiek atbrīvotas labprātīgi un tiesu izpildītāja iesaiste nav nepieciešama. Savukārt piedzinēja lūgums veikt piespiedu izpildi, visticamāk, nozīmē, ka parādnieks vai ar viņu saistītas personas ir nolēmušas pretoties nolēmuma izpildei, attālinot īpašuma atbrīvošanas brīdi. Šādai parādnieka rīcībai mēdz būt dažādi iemesli, sākot ar subjektīvu pārliecību, ka tiesas spriedums ir netaisnīgs un nepareizs un tādēļ nav pildāms, beidzot ar apzinātu rīcību nolūkā izspiest no piedzinēja kādu materiālu labumu par īpašuma atbrīvošanu. Izmantotie līdzekļi šādā cīņā ir gan juridiski, piemēram, tiesu izpildītāju darbību pārsūdzēšana tiesā,6 Tieslietu ministrijā, Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomē un citās institūcijās, gan psiholoģiski, eskalējot konfliktu un piesaistot medijus, tādējādi cenšoties radīt maksimāli negatīvu publicitāti gan izpildē iesaistītajām amatpersonām, gan piedzinējam. Šādos apstākļos bez skaidra un saprotama tiesiskā regulējuma nolēmuma izpilde faktiski nav iespējama.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties