1. Februāris 2022 /NR. 5 (1219)
Skaidrojumi. Viedokļi
Kasācijas sūdzības un protesta saturs kriminālprocesā
Mg. iur.
Oskars Kulmanis
Senāta Krimināllietu departamenta zinātniski analītiskais padomnieks, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes doktorants 

Raksta mērķis ir vērst uzmanību uz atsevišķiem ar pārsūdzību kasācijas kārtībā un kasācijas sūdzību un protestu saturu saistītiem jautājumiem. Publikācijas uzdevums nav detalizēti izvērtēt kasācijas tiesvedības ierosināšanas nosacījumus, tādēļ tie tiks aplūkoti tiktāl, lai atklātu to ietekmi uz kasācijas sūdzības vai protesta saturu.

Ikviena kasatora uzdevums kriminālprocesā ir vērst Senāta uzmanību uz lietā risināmiem tiesību jautājumiem, kas saistīti ar Krimināllikuma vai būtiskiem Kriminālprocesa likuma pārkāpumiem. Procesuāli nosacījums minēto tiesību jautājumu izvērtēšanai kasācijas kārtībā ir krimināllietas dalībnieka kasācijas sūdzības vai protesta ie­sniegšana par spēkā nestājušos apelācijas instances tiesas nolēmumu. Izlemjot ar tiesību piemērošanu saistītus jautājumus, Senāts kā vispārējās jurisdikcijas tiesa kriminālprocesā nodrošina vienveidīgu tiesību normu piemērošanu, judikatūras un tiesību sistēmas attīstību un taisnīguma garantēšanas ietvaros arī personas pamattiesību ievērošanu un to ierobežojumu pamatotības galējo novērtēšanu.

No tiesību sistēmas attīstības viedokļa kasācijas tiesvedības mērķis jau tiek sasniegts ar tās ierosināšanu, jo, izskatot lietu kasācijas kārtībā, Senāts sniegs atbildi uz lietā būtiskiem tiesību jautājumiem. Sniegtās atbildes par tiesību normu interpretāciju būs izmantojamas konkrētās lietas ietvaros, kā arī atbilstoši vienlīdzības principa nosacījumiem par pienākumu līdzīgos faktiskos apstākļos tiesību normu piemērot līdzīgi – Senāta paustās atziņas piemērot arī citās lietās.

Raksta mērķis ir vērst uzmanību uz atsevišķiem ar pārsūdzību kasācijas kārtībā un kasācijas sūdzību un protestu saturu saistītiem jautājumiem. Publikācijas uzdevums nav detalizēti izvērtēt kasācijas tiesvedības ierosināšanas nosacījumus, tādēļ tie tiks aplūkoti tiktāl, lai atklātu to ietekmi uz kasācijas sūdzības vai protesta saturu.

 

Pārsūdzības kasācijas instances tiesā būtība

[1] Latvijas Republikas Satversmes1 92. panta pirmais teikums gadījumos, kad tiek skartas personas tiesības un likumiskās intereses, prasa nodrošināt personai vismaz minimālās tiesības vērsties tiesā, t.i., tiesības uz lietas izskatīšanu vismaz vienā instancē.2

Kriminālprocesa likuma3 569. panta pirmā daļa noteic, ka pārsūdzēšana kasācijas kārtībā ir rakstveida kasācijas protesta vai sūdzības iesniegšana Augstākajā tiesā par tāda apelācijas instances tiesas nolēmuma tiesiskumu, kurš vēl nav stājies spēkā, nolūkā panākt tā atcelšanu pilnībā vai kādā tā daļā vai arī tā grozīšanu juridisku iemeslu dēļ.

Satversmes tiesa ir atzinusi, ka krimināllietu iztiesāšanai Latvijā ir izveidota trīspakāpju tiesu sistēma, kurā ietilpst arī kasācijas instances tiesa, tādējādi likumdevējam ir pienākums izveidot tādu kārtību pieejai kasācijas instances tiesai kriminālprocesā, lai būtu nodrošināta efektīva personas pamattiesību aizsardzība.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties