21. Jūnijs 2022 /NR. 25/26 (1239/1240)
Skaidrojumi. Viedokļi
Soda noteikšana krimināllietās par naida runu un naida noziegumiem
Aldis Lasmanis
Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurors 

Ievērojot to, ka autora profesionālajā darbībā, īstenojot prokurora pilnvaras Rīgas tiesas apgabala prokuratūrā, uzraudzībā, lietvedībā un iztiesāšanā ir bijušas krimināllietas par naida runu, kā arī autors ir iesaistīts dažādās aktivitātēs saistībā ar šo noziedzīgo nodarījumu uzraudzības, kriminālvajāšanas un valsts apsūdzības uzturēšanas tiesā problemātiku un risinājumiem, autors vēlas paust savu viedokli par nozīmīgu krimināltiesisko attiecību taisnīga noregulējuma veidu – sodu un arī tā mēru noziedzīgajos nodarījumos par naida runu un naida noziegumiem. Turklāt šajā rakstā tiks ietverti arī atsevišķi autora praksē izdarīti novērojumi un uz to pamata izdarīti secinājumi par procesiem un personām, kas saistīti ar naida runu un naida noziegumiem.

Tēmas aktualitāte

Autora ieskatā, naida runa un naida noziegumi Latvijā no ģeopolitiskā viedokļa bija un, visticamāk, diemžēl būs aktuāli, bet šo aktualitāti šobrīd īpašu padara karš Ukrainā. Sabiedrības solidaritātei ir būtiska nozīme veiksmīgai valsts attīstībai un pastāvēšanai, it īpaši esot kaimiņos valstij, kura ir agresīva pret savām kaimiņvalstīm. Tomēr solidaritāte nedrīkst pārvērsties ilgstošā "strausa politikā", kad naida runa un naida noziegumi paliek nesodīti vai sods par izdarīto ir tāds, kas neattur ne pašu notiesāto izdarīt jaunus līdzīga rakstura noziedzīgus nodarījumus, ne citas personas no to izdarīšanas. Autora ieskatā, šādam viedoklim ir pamats, to apliecina, piemēram, šī gada 9. maija "svinības" un tam sekojošie notikumi nākamajās divās dienās. Faktiski tolerance pret publiskā vietā izdarītiem likumpārkāpumiem izraisīja visatļautību, ko, kā ierasts, atsevišķas personas mēģināja nodēvēt par vārda un/vai izpausmes brīvību, viedokļa atšķirību utt. Tas notiek pat tad, kad Ukrainā šo "svinību" idejas atdzīvināšanas autori mēģina iznīcināt veselu valsti kopā ar tās iedzīvotājiem.

 

Noziedzīgu nodarījumu vispārējs raksturojums

Ievērojot minēto aktualitāti, turpinājumā autors pievērsīsies šo noziedzīgo nodarījumu vispārējam raksturojumam, jo tie var radīt nopietnas sekas valstij, tādēļ šiem nodarījumiem nav pat nepieciešama seku iestāšanās, proti, šo nodarījumu sastāvs ir formāls. Konkrēti, Krimināllikuma 74.1 pants un 78. pants ietverts Krimināllikuma 9. nodaļā, kur grupas apdraudējuma objekts ir "valsts, sabiedrības un atsevišķu personu intereses, nodrošinot starptautisko tiesību normu izpildīšanu par visas cilvēces, valstu un tautu pastāvēšanas nosacījumu ievērošanu".

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties