Tiesneša norādīšanas jeb izskaidrošanas pienākumu praksē nereti izprot nepamatoti šauri – kā tiesneša pienākumu paziņot pusēm par pierādījumu trūkumu Civilprocesa likuma 93. panta ceturtajā daļā norādītajos gadījumos. Tomēr minētais pienākums ir ievērojami plašāks, jo attiecas arī uz strīda izšķiršanai nozīmīgo faktisko apstākļu precizēšanu un tiesneša tiesību uzskatu atklāšanu pusēm. Norādīšanas pienākums ir nozīmīgs procesuāls rīks, tiesnesim nodrošinot tiesvedības procesa vadīšanu pēc būtības.
Šajā rakstā autors sniedz ieskatu par norādīšanas pienākuma mērķiem, tvērumu, tā veiksmīgas izpildes priekšnosacījumiem, norādījumu adresātiem u.c. jautājumiem, kas ir aktuāli saistībā ar šī pienākuma izpratni un izpildi. Raksta mērķis ir rosināt diskusiju par tiesneša lomu procesa vadīšanā pēc būtības, lai nodrošinātu tā efektīvu un taisnīgu norisi, vienlaikus ievērojot tiesneša pienākumu saglabāt neitralitāti.
Norādīšanas jēdzienu var uztvert kā imperatīva rakstura priekšrakstu došanu, taču norādīšanas pienākuma būtība ir faktiskās vai tiesiskās situācijas, kādā atrodas konkrētā civillieta, izskaidrošana pusēm, lai tās, ievērojot sacīkstes principu, varētu pilnvērtīgi īstenot savas procesuālās tiesības. Līdz ar to minēto pienākumu mēdz dēvēt arī par izskaidrošanas pienākumu (Aufklärungspflicht – vācu val.). Jāņem arī vērā, ka norādīšanas pienākuma izpilde var notikt ne vien kā norādījumu došana pusēm par trūkumiem faktisko apstākļu izklāstā vai pierādījumu sniegšanā, bet arī kā jautājumu uzdošana vai tiesas tiesību uzskatu izskaidrošana.
1. Norādīšanas pienākuma izpratne un mērķi
Atbilstoši civilprocesa pamatā esošajam dispozitivitātes principam1 strīdus priekšmetu nosaka puses, kuras norāda tiesai gan uz prasības pamata apstākļiem, gan apstākļiem, kas pamato iebildumus pret prasību. Puses arī iesniedz pierādījumus, lai pierādītu apstrīdētos faktus, kā arī izsaka lūgumus tiesai un veic citas procesuālās darbības, lai panāktu sev vēlamo lietas iznākumu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.