6. Decembris 2022 /NR. 49 (1263)
Skaidrojumi. Viedokļi
Process par noziedzīgi iegūtas mantas konfiskāciju: priekšrocības un izaicinājumi
Ilze Znotiņa
Zvērināta advokāte, bijusī Finanšu izlūkošanas dienesta priekšniece 

Ievērojot šī izdevuma tematisko ievirzi, autore šajā rakstā analizē priekšrocības vienam no efektīvākajiem noziedzīgi iegūtu aktīvu konfiskācijas veidiem – process par mantas konfiskāciju bez notiesājoša sprieduma Kriminālprocesa likuma (turpmāk – KPL) 59. nodaļas kārtībā jeb NCB (non-coviction based) konfiskācija.

Cīņa pret organizēto noziedzību, korupciju, noziedzīgu līdzekļu legalizāciju un citiem sevišķi smagiem noziegumiem nereti tiek pielīdzināta donkihotiskai cīņai ar vējdzirnavām. Pat ja izdodas notiesāt un ieslodzīt atsevišķas korumpētas amatpersonas vai organizēto noziedzīgo grupējumu pārstāvjus, noziedzīgā darbība mēdz turpināties salīdzinoši netraucēti. Ikviena nozieguma, kas vērsts uz materiālu vai citu labumu gūšanu, izmeklēšanā nepietiek tikai noskaidrot, kāds noziegums veikts un kas to izdarījis, bet noteikti jāsaprot, kādi aktīvi tā rezultātā iegūti, un jācenšas tos atgūt (konfiscēt). Ekonomisko noziegumu veicēji noziedzīgās darbības veic tikai viena iemesla – peļņas – dēļ. Neizdarot triecienu pa šo personu visvājāko vietu – alkatīgu vēlmi vairot savu turību, noziedzniekus apturēt neizdosies, un panākumi cīņā pret noziedzību vēl joprojām būs necili, gluži tāpat kā sabiedrības uzticība valsts pārvaldei un likuma varai.

Lai gan jau vairāk nekā trīsdesmit gadus noziedzīgi iegūtu līdzekļu (turpmāk – NIL) konfiskācija ir atzīta par vienu no svarīgākajiem instrumentiem mūsdienīgā cīņā pret organizēto noziedzību, nav noslēpums, ka, salīdzinot NIL apgrozījuma un konfiskācijas apjomus, līdzšinējās sekmes un progress vērtējams kā ļoti pieticīgi. Runājot par globālajā ekonomikā legalizēto noziedzīgo līdzekļu apjomu, parasti tiek piesaukti miljardi un pat triljoni. Vienlaikus tiek norādīts, ka kopumā noziedznieku rīcībā paliek gandrīz 99 % nelegālo ienākumu.1

To var skaidrot ne tikai ar objektīvi sarežģīto noziedzīgi iegūtas mantas identificēšanu un konfiskāciju, bet arī politiskās gribas un resursu trūkumu, iesaistīto iestāžu nepietiekamo savstarpējo uzticēšanos, koordinācijas trūkumu, kā arī neefektīvu starptautisko sadarbību.

Ievērojot šī izdevuma tematisko ievirzi, kā arī raksta apjoma ierobežojumus, šoreiz analizēšu tikai priekšrocības vienam no efektīvākajiem noziedzīgi iegūtu aktīvu konfiskācijas veidiem – process par mantas konfiskāciju bez notiesājoša sprieduma KPL 59. nodaļas kārtībā jeb NCB (non-coviction based) konfiskāciju.

Katra konfiskācijas ķēdē iesaistītā posma funkcijām un starptautiskās sadarbības nozīmei noziedzīgi iegūtas mantas atguves procesā autore veltīs citas publikācijas.

 

Noziedzīgi iegūtas mantas konfiskācijas veidi

Reaģējot uz tradicionālo konfiskācijas režīmu vājumu, dažādas starptautiskās organizācijas, piemēram, ANO,2 FATF,3 OECD,4 ES,5 EP6 u.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties