Autors šajā rakstā aplūko jautājumus par labjūtes pakalpojumu un datu kvalitāti, kā arī potenciālos izaicinājumus, ko radīs priekšlikums regulai par Eiropas veselības datu telpu (turpmāk – EVDT regulas priekšlikums), ja labjūtes lietotnes dati nonāks sekundārā izmantošanā.
Digitālajām tehnoloģijām attīstoties, pieaug arī inovatīvu risinājumu izmantošana dažādās jomās, tajā skaitā veselības jomā. Ar viedtālruņu un citu ierīču starpniecību lietojamiem pakalpojumiem lietotājam tiek sniegti ieteikumi par tam aktuāliem jautājumiem, piemēram, miega kvalitāti, uztura plānu, smēķēšanas atmešanas metodēm un menstruālā cikla uzraudzību un prognozēšanu u.c.
Nereti labjūtes lietotnes patērētājam vismaz bāzes programmatūras versija ir pieejama bez maksas. Šīs lietotnes ir izmantojamas jebkurā vietā un laikā, un to popularitāti nespēj ietekmēt tas, ka sniegtie ieteikumi lietotājam labbūtības uzlabošanai bieži vien balstās uz algoritmiem, kas piedāvā vispārīgus, nevis personalizētus ieteikumus.1
Līdz šim dati, kas apstrādāti un radīti labjūtes lietotnēs, ir bijuši nošķirti no veselības aprūpes nozares. Tāpat tie ir pieejami citiem nolūkiem relatīvi ierobežotā apmērā, un tos ierasti kontrolē labjūtes lietotnes izstrādātājs. EVDT regulas priekšlikums to plāno mainīt. Dati būtu pieejami sekundārai izmantošanai, sākot ar individualizētas veselības aprūpes sniegšanu un beidzot ar zinātnisko pētniecību, algoritmu apmācīšanu mākslīgā intelekta sistēmās. Tomēr šāds priekšlikums tiek rosināts laikā, kad pastāv būtiski un neatrisināti jautājumi par labjūtes lietotņu kvalitāti un attiecīgi arī datu kvalitāti. Tāpēc autors šajā rakstā aplūko jautājumus par labjūtes pakalpojumu un attiecīgi arī datu kvalitāti, kā arī potenciālos izaicinājumus, ko radīs EVDT regulas priekšlikums, ja labjūtes lietotnes dati nonāks sekundārā izmantošanā.
Labjūtes lietotnes
Par labjūtes lietotni atbilstoši EVDT regulas priekšlikumam var uzskatīt jebkuru ierīci vai programmatūru, ko tās ražotājs paredzējis izmantošanai fiziskai personai, lai apstrādātu elektroniskos veselības datus citos nolūkos, kas nav veselības aprūpe, piemēram, labbūtības uzlabošanai un veselīga dzīvesveida ievērošanai.2 Šajā gadījumā ierīces funkcionālajam lietojumam jātiecas uz elektronisko veselības datu apstrādi ar mērķi fiziskai personai nodrošināt labjūti.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.