Sajūta, ka iekšlietu resors ir pelnījis tematisko numuru žurnālā "Jurista Vārds", man radās laikā, kad biju iekšlietu ministra Sanda Ģirģena (amatā no 2019. gada 23. janvāra līdz 2021. gada 3. jūnijam) padomnieks juridiskajos jautājumos (no 2019. gada 8. aprīļa līdz 2021. gada 3. jūnijam). Sajūtas pārtapšana īstenojamā idejā prasīja laiku, tāpēc jo īpašs ir gandarījums par "Jurista Vārda" tematisko numuru, kas veltīts izglītības aspektiem iekšlietu jomā.
Īpašs paldies par idejas atbalstīšanu man jāsaka bijušajai kolēģei Iekšlietu ministrijā, bijušajai Iekšlietu ministrijas parlamentārajai sekretārei un pašreizējai Valsts policijas koledžas Izmeklētāju mācību centra izglītības programmas vadītajai Signei Bolei un pašreizējai kolēģei Augstākajā tiesā – "Jurista Vārda" tieslietu redaktorei Viktorijai Soņecai.
Mana neilgā saskaršanās ar iekšlietu nozari bija pietiekama, lai aptvertu, cik tā ir kompleksa un komplicēta. Šo apstiprina Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra Dimitrija Trofimova žurnālam "Jurista Vārds" nesen paustais, iezīmējot jomas, ar kuram viņam ir jāstrādā, pildot amata pienākumus. Par katru no šiem un daudziem citiem iekšlietu nozares darbības aspektiem varētu tapt tematiskais numurs, tomēr izvēle tika izdarīta par labu izglītības aspektiem, kas, manuprāt, ir pamats iekšlietu resora veiksmīgam darbam visās tam piekritīgajās jomās.
Anita Fišere, Vita Zukule un Ērika Krutova ieskicē formālās izglītības ieguves iespējas Valsts policijas koledžā. Anita Fišere turklāt informē par darba vidē balstītu studiju iespējām Valsts policijas koledžā. Signe Bole un Lienīte Šikore sniedz ieskatu policijas darbinieku tālākizglītības aspektos rakstā par Valsts policijas koledžas Izmeklētāju mācību centru. Par Valsts policijas un tās partneru izglītības iespējām Eiropas Savienības Tiesībaizsardzības apmācības aģentūrā (CEPOL) stāsta Evita Lipe un Ieva Kļaviņa.
Protams, iekšlietu resors neaprobežojas tikai ar Valsts policiju. Par topošo ugunsdzēsēju glābēju sagatavošanu Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžā informāciju sniedz Solveiga Zelča.
Lai labāk izprastu šī brīža situāciju un secīgi sekmīgāk plānotu nākotnes rīcību, ir ļoti vērtīgi ieskatīties vēsturē, tāpēc īpaši nozīmīgs ir Signes Boles un Lienītes Šikores raksts par Latvijas likumsargu izglītības vēsturisko attīstību.
Būdams iekšlietu ministra Sanda Ģirģena padomnieks, piedalījos Iekšējās drošības akadēmijas darba grupas pirmajā sēdē. Patlaban Iekšējās drošības akadēmija jau ieguvusi skaidras aprises un drīz sagaidīs savus pirmos studentus. Par Iekšējās drošības akadēmijas izveidošanas procesu "Jurista Vārda" 2022. gada 22. novembra numurā informēja Gints Rozenbilds, savukārt par aktualitātēm var uzzināt Dimitrija Trofimova un Kristīnes Stradas-Rozenbergas intervijās.
Atskatoties vēsturē, iepazīstoties ar pašreizējo situāciju un nākotnes plāniem, ir jāsecina, ka izglītībai iekšlietu jomā ir stipri pamati un tradīcijas un pat dažādu satricinājumu ietekmē tiek nodrošināts kvalitatīvs personāla sagatavošanas process. Vienlaikus nemitīgs darbs, meklējot labākus risinājumus, nākotnē sekmēs vēl augstāku iekšlietu sistēmā strādājošo izglītības un motivācijas līmeni.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.