Konkurences padome (turpmāk – KP) š.g. 21. septembrī ir pieņēmusi jaunu darbības stratēģiju laika posmam no 2023. līdz 2029. gadam (turpmāk – Stratēģija).1 Šī raksta ietvaros piedāvāsim īsu ieskatu galvenajos aspektos un attīstības virzienos, ko paredz šī stratēģija.
2022. gadā līdz ar grozījumiem Konkurences likumā tika stiprinātas KP pilnvaras, neatkarība un resursi, kā arī iestādes lēmējinstitūcija – padome, palielinot tās locekļu skaitu no trim uz pieciem, un pilnvaras, kas sniegs iespēju tai aktīvāk iesaistīties iestādes iekšējo jautājumu apspriešanā, visiem padomes locekļiem paredzot vienlīdzīgu statusu, tādējādi nodrošinot iestādes darba nepārtrauktību, caurspīdību un tiesiskumu. Lai KP kā neatkarīga iestāde veicinātu sabiedrības līdzdalību un sadarbotos ar saviem stratēģiskajiem partneriem – ministrijām, pašvaldību un uzņēmēju pārstāvošajām biedrībām, kā arī veidotu ciešāku un efektīvāku savstarpējo sadarbību konkurences politikas izstrādes un piemērošanas jautājumos, tika izveidota KP Konsultatīvā padome.2
Tiesiskums ir noteikts Līguma par Eiropas Savienību 2. pantā kā viena no kopējām vērtībām visām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Visas publiskās pilnvaras vienmēr darbojas saskaņā ar likumā noteiktajiem ierobežojumiem, saskaņā ar demokrātijas un pamattiesību vērtībām un neatkarīgu un objektīvu tiesu kontrolē. Tiesiskuma ievērošana ir būtiska pašas Eiropas Savienības darbībā: Eiropas Savienības tiesību aktu efektīvai piemērošanai, iekšējā tirgus pareizai darbībai, investīcijām labvēlīgas vides saglabāšanai un savstarpējai uzticībai.3
Tiesiskums jau ilgstoši ir svarīga vērtība arī KP ikdienas darbā, un šī vērtība ir tikusi nostiprināta arī jaunajā KP Stratēģijā, definējot, ka KP veic tiesiskuma un tiesību normu ievērošanu iestādes darbībā, procesuālo tiesību nodrošināšanu un neizpaužamas informācijas aizsardzību un viens no KP mērķiem ir nodrošināt noturīgu iestādes darbības tiesiskuma kvalitāti.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.