Tiesības uz taisnīgu tiesu ir viena no apjomīgākajām cilvēka tiesībām, kas nostiprināta Latvijas Republikas pamatlikumā. Pieejamība tiesai ir viens no taisnīgas tiesas pamatprincipiem, kas mūsu strauji mainīgajā pasaulē vairs nenozīmē tikai iespēju ieiet tiesas namā, bet arī saņemt tiesas pakalpojumus ātri un kvalitatīvi, ekonomiski un praktiski pieņemamā veidā, izmantojot arī informācijas tehnoloģiju piedāvātās iespējas.
Tiesu pārvaldības teorijā, kuras veidotāji ir Eiropas komisija Tiesu efektivitātei (turpmāk – CEPEJ) un Eiropas Tiesu administrēšanas pētījumu asociācija, atzīts, ka tiesību uz taisnīgu tiesu pamatā ir tiesu darba kvalitāte un efektivitāte. Tiesu darba kvalitāti nodrošina profesionāli tiesneši un augsti kvalificēti tiesas darbinieki. Taču būtiski darba kvalitāti ietekmē arī procesuālie rīki, informācijas tehnoloģijas, noslodze, cilvēkresursu pārvaldība, tiesu administrēšana un citi aspekti. Savukārt efektivitāte tiek vērtēta, ņemot vērā tiesu un tiesnešu spējas sasniegt kvalitatīvu rezultātu saprātīgā termiņā, izmantojot saprātīgus resursus. Tādējādi "trīs vaļi", uz kuriem balstās tiesu sistēmas efektivitāte, ir nolēmumu kvalitāte, procesu ilgums un tiesvedības izmaksas.
Lietas izskatīšanas termiņš ir viens no kritērijiem tiesu pieejamības nodrošināšanai. Neapšaubāmi, ka tas nevar prevalēt pār kvalitatīvu nolēmumu, bet, ja tas ir samērīgs ar lietas sarežģītību, tas ietver arī nolēmuma sagatavošanai nepieciešamo laiku un no šī aspekta ir saprātīgs, jo pamatots ar objektīviem kritērijiem, tādējādi ir saprotams sabiedrībai.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.