2024. gada 24. aprīlī Eiropas Parlaments apstiprināja Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu par darba nosacījumu uzlabošanu platformu darbā (turpmāk – Direktīva).1 Direktīvas priekšlikumu Eiropas Savienības (turpmāk – ES) likumdevēji skatīja vairāk nekā divus gadus,2 un panāktais rezultāts iezīmē spēju tiesiski regulēt darba tiesību novitātes un jaunas nodarbinātības formas.
Direktīvas mērķis ir uzlabot darba apstākļus personām, kas veic platformu darbu, nodrošinot pareizu viņu nodarbinātības statusa noteikšanu, veicinot pārredzamību, taisnīgumu, cilvēka veiktu pārraudzību, drošību un pārskatatbildību algoritmiskajā pārvaldībā platformu darbā, tostarp pārrobežu situācijās.3 Direktīva attiecas uz digitālajām darba platformām neatkarīgi no to uzņēmējdarbības veikšanas vietas un neatkarīgi no piemērojamiem tiesību aktiem.4
Direktīva ievieš digitālo darba platformu un platformu darba definīcijas, kā arī paredz dalībvalstīm pienākumu ieviest atbilstošas procedūras, lai pārbaudītu un nodrošinātu personu, kas veic platformu darbu, nodarbinātības statusa pareizu noteikšanu.
Lai fiziska vai juridiska persona, kas sniedz pakalpojumus, kvalificētos par digitālā darba platformu, tai ir nepieciešams atbilst visām (nevis dažām) šīm prasībām:
a) pakalpojumu vismaz daļēji nodrošina attālināti, izmantojot elektroniskos līdzekļus, piemēram, tīmekļa vietni vai mobilo lietotni;
b) to sniedz pēc pakalpojuma saņēmēja pieprasījuma;
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.