14. Maijs 2024 /NR. 20 (1338)
Skaidrojumi. Viedokļi
Mākslīgā intelekta pielietošanas riski darba tiesībās
Mg. iur.
Stella Kaprāne
"Jurista Vārda" tematiskā izdevuma viesredaktore, Latvijas Universitātes doktorante 

Nav šaubu, ka darba tiesības ir viena no praksē aktuālākajām tiesību nozarēm, kas apvieno gan tiesu prakses strīdus starp darbinieku un darba devēju, darba strīdus ar citām iesaistītajām pusēm un darba līgumu izstrādi, gan arī tādas jomas kā konstitucionālās tiesības un pamattiesību aizsardzība nodarbinātības kontekstā. Šī "Jurista Vārda" darba tiesību tematiskā izdevuma ietvaros vairāki praktizējoši juristi un zvērināti advokāti analizē dažādus Latvijā aktuālus jautājumus nodarbinātībā, un šajā rakstā aplūkots temats par mākslīgā intelekta pielietošanas riskiem darba tiesībās.

Mākslīgā intelekta jēdziens

Kā skaidrots dažādos avotos, mākslīgais intelekts ir gan "zinātne par to, kā padarīt mašīnas gudras," gan arī "pētījums par inteliģentu aģentu izstrādi", aģents ir "tas, kas darbojas," piemēram, dators.1 Mākslīgā intelekta jomā svarīga ir datu ieguve, lielo datu (large data) plūsmu pārvaldīšana un datu profilēšana atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 27. aprīļa Regulas (ES) Nr. 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu Nr. 95/46/EK (turpmāk – Vispārīgā datu aizsardzības regula) prasībām.

Nereti praksē vienkārša datu automatizācija tiek jaukta ar mākslīgo intelektu, uzņēmumiem vēloties automatizēt dažādus procesus. Tomēr, lai arī šie divi jēdzieni ir savstarpēji jānošķir, jāatzīst, ka mākslīgā intelekta sistēmas ir datu automatizācija – tikai augstākā pakāpē. Datu ieguve kā mašīnmācīšanās veids ir process, kurā no milzīgiem datu apjomiem tiek atklātas interesantas sakritības, savukārt profilēšana ietver automatizētu datu apstrādi, lai izstrādātu dažādu datu un to kopsakarību profilus, kurus var izmantot lēmumu pieņemšanai par cilvēkiem. Pamatā tiek izmantoti mašīnmācīšanās algoritmi – termins "algoritms" ir atvasināts no 9. gadsimta persiešu matemātiķa Muhameda ibn Mūsā al-Horezmī (Mohammed Ibn Musa Al-Kharizmi) vārda, un tas apzīmē konkrētu instrukciju problēmas risināšanai vai aprēķina veikšanai.

Mašīnmācīšanās ir viena no mākslīgā intelekta pielietotajām programmēšanas metodēm, datorprogrammatūrām mācoties no pieredzes. Mašīnmācīšanās algoritmi izmanto skaitļošanas metodes, lai savstarpējo korelāciju atklāšanas ceļā iegūtu informāciju no datiem tieši, nepaļaujoties uz iepriekš noteiktu programmēšanas vienādojumu kā modeli, šādi palielinoties pieejamo paraugu skaitam, algoritmi datu apstrādes ceļā uzlabo savu lēmumu vai noteiktu likumsakarību paredzēšanas spēju.

Dziļā mācīšanās ir specializēts mašīnmācīšanās veids – mašīnmācīšanās datu plūsmas apstrāde sākas ar noteiktu pazīmju iegūšanu no attēliem, audio vai teksta datiem – pēc tam šīs pazīmes tiek izmantotas, lai izveidotu programmatūras koda modeli, kas noteiktās datu grupās kategorizē attēlā esošos objektus. Izmantojot dziļo mācīšanos, attiecīgie raksturlielumi no attēliem tiek iegūti automātiski, turklāt dziļā mācīšanās veic tā dēvēto end to end jeb mācīšanos no vienas informācijas plūsmas gala līdz otram.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties