3. Septembris 2024 /NR. 36 (1354)
Informācija
Piesakies žurnāla "Jurista Vārds" ikgadējam pētniecisko darbu konkursam!
Latvijā vienīgās nacionāla mēroga jauno juristu pētījumu sacensības notiks jau deviņpadsmito reizi
Dina Gailīte
Žurnāla "Jurista Vārds" galvenā redaktore 
SATURA RĀDĪTĀJS

"Jurista Vārda" mērķis vienmēr ir bijis – veicināt Latvijas tiesiskās sistēmas attīstību. Tas, protams, nozīmē arī jaunu ideju un jaunu talantu meklējumus. Tieši tādēļ "Jurista Vārds" ik gadu rīko tiesību zinātņu studentu pētniecisko darbu konkursu, un šogad tas notiek jau deviņpadsmito reizi.

Iepriekšējo gadu pieredze rāda, ka konkurss tik tiešām pulcē Latvijas jurisprudences jaunās zvaigznes – pirmo konkursu uzvarētāji šobrīd jau ir atzītas akadēmiskās vides un tieslietu prakses autoritātes, kas paši tagad piedalās konkursa žūrijas darbā vai arī kā zinātnieki konsultē tam pieteikto darbu izstrādi.

Dalība "Jurista Vārda" rīkotajās zinātnisko darbu sacensībās ir būtisks ieguvums jaunajiem juristiem, jo sniedz iespēju pieradīt savas spējas un ambīcijas salīdzinājumā ar citiem savas paaudzes censoņiem, kā arī saņemt kompetentas žūrijas vērtējumu un ieteikumus. Ļoti īpaša ir iespēja konkursa noslēguma pasākumā personīgi komunicēt ar žūrijas locekļiem.

Uzvara kādā no konkursa sekcijām paver ceļu uz pirmo publikāciju "Jurista Vārdā", kur ar jauno kolēģu idejām un atziņām iepazīstas visa Latvijas juridiskā sabiedrība. Tas savukārt, kā to rāda iepriekšējo gadu konkursantu sasniegumi, daudziem paver jurista profesionālās karjeras durvis un nogludina ceļu zinātnes pasaulē. Ir bijuši gadījumi, kad darba piedāvājumi konkursantiem tiek izteikti jau apbalvošanas ceremonijas laikā, nemaz nerunājot par laiku pēc rezultātu un rakstu publicēšanas "Jurista Vārdā".

"Jurista Vārda" rīkotajā konkursā aicināti piedalīties visu Latvijas augstskolu juridisko programmu studenti ar saviem zinātniskajiem – bakalaura vai maģistra – darbiem, savukārt Frīdriha Georga fon Bunges Cerību balvas sekcijā var pieteikt arī citus studiju procesa ietvaros tapušus zinātniskos darbus. Konkursam pieteiktais darbs var būt par jebkādu juridisku tēmu – gan žurnāla "Jurista Vārds" redakcija, gan konkursa žūrija augstu vērtē tēmu dažādību, novitāti un oriģinalitāti. Darba tēmai jābūt aktuālai, par interesantu, sarežģītu vai maz pētītu tiesību jautājumu.

Konkursa darbi tiek vērtēti tematisku sekciju ietvaros: iedalījums tiek veikts atbilstoši saņemto darbu skaitam un saturam un katru gadu atšķiras.

Piedalīties žūrijā tiek aicināti dažādu Latvijas augstskolu mācībspēki, tiesību politikas veidotāji, tiesu un tieslietu sistēmas darbinieki u.c. zinātnieki un praktiķi. Katras konkursa sekcijas darbus vērtē trīs žūrijas locekļi, savukārt Galvenās balvas, kas nosaukta prof. K. Torgāna vārdā, ieguvēju starp sekciju uzvarētājiem izvēlas "Jurista Vārda" redakcijas locekļi.

Konkursa norisi atbalsta žurnāla "Jurista Vārds" izdevējs VSIA "Latvijas Vēstnesis", tai skaitā piešķirot Galveno balvu. Konkursa balvu fondu veido arī vairāku citu ilggadīgu konkursa sponsoru (advokātu biroju, "Tiesu namu aģentūras" u.c.) dāvātās veltes. Telpas konkursa noslēguma pasākumam piešķir Latvijas Universitātes Juridiskā fakultāte.

Šogad pieteikt dalību konkursā, iesniedzot savu zinātniski pētniecisko darbu līdz ar pieteikuma anketu un rekomendāciju, var līdz 6. oktobrim (ieskaitot). Konkursa rezultāti tiks paziņoti un apbalvošana notiks svinīgā pasākumā 21. novembrī, uz kuru tiks aicināti visi konkursa dalībnieki, žūrijas locekļi un konkursa atbalstītāji.

Konkursa nolikums tiek publicēts šajā "Jurista Vārda" laidienā. Savukārt pieteikuma un rekomendācijas veidlapas pieejamas portālā juristavards.lv.

Portālā vienkopus pieejama arī informācija par visiem iepriekšējo gadu konkursiem, kā arī dalībnieku pieredzes stāsti videoformātā (skat. portāla sadaļu "Par "Jurista Vārdu" – juristavards.lv/redakcija.php).

"Jurista Vārda" redakcija aicina jaunos Latvijas tiesībniekus piedalīties vienīgajā nacionāla mēroga juridisko pētniecisko darbu konkursā un vēl veiksmi visiem tā dalībniekiem!

Pieteikums konkursam

Rekomendācija konkursam

 

Žurnāla "Jurista Vārds" rīkotā tiesību zinātņu studentu pētniecisko darbu konkursa nolikums

Lai attīstītu diskusiju par aktuāliem Latvijas tiesību teorijas un prakses jautājumiem, iesaistot tajā jaunos juristus, kā arī nolūkā atbalstīt Latvijas jauno tiesībzinātnieku centienus, tieslietu žurnāls "Jurista Vārds" (izdevējs VSIA "Latvijas Vēstnesis") rīko ikgadēju pētniecisko darbu konkursu

I. Konkursa dalībnieki

Konkursā var piedalīties ikviens valsts atzītas tiesību zinātņu profesionālās un akadēmiskās studiju programmas students, kurš mācās pirmā līmeņa augstākās profesionālās izglītības, bakalaura vai maģistra studiju programmā, kā arī šādas programmas absolvents, kas pabeidzis tieslietu studijas pēdējo divu gadu laikā.

II. Konkursa darbi

Konkursa dalībnieks iesniedz tieslietu studiju procesā rakstītus darbus (Cerību balvas sekcija) vai studiju noslēguma darbus, to skaitā studiju darbus, bakalaura darbus, diplomdarbus un maģistra darbus (konkursa tematiskās sekcijas), kas izstrādāti un aizstāvēti 2023.–2024. gadā.

III. Konkursa darbu forma

Pieteicējs dalībai konkursa tematiskajās sekcijās iesniedz studiju procesa noslēguma darbu (bakalaura darbu, diplomdarbu, maģistra darbu) – tādā apjomā, kā tas izstrādāts.

Darba titullapā jānorāda:

  • ka tas ir iesniegts žurnāla "Jurista Vārds" rīkotajam pētniecisko darbu konkursam;
  • darba nosaukums;
  • vai tas ir studiju darbs, bakalaura darbs, diplomdarbs vai maģistra darbs;
  • tiesību nozare vai apakšnozare, uz kuru pētījums orientēts. Gadījumos, kad pētījums ir starpdisciplinārs, attiecīgi jānorāda vairākas nozares.

Iesniedzējs atbild par konkursam pieteiktā darba anonimizēšanu: titullapā vai jebkurā citā vietā darbā nedrīkst būt iekļautas norādes uz darba autora vārdu, uzvārdu, mācību iestādi, pilsētu, darba vadītāju vai zinātnisko konsultantu, kā arī jebkāda cita informācija, kas ļautu identificēt autoru.

Konkursam var pieteikt darbus tikai latviešu valodā.

IV. Konkursa darba iesniegšana

Darbs jāiesniedz žurnāla "Jurista Vārds" redakcijā līdz 2024. gada 6. oktobrim, sūtot to uz e-pastu juristavards@lv.lv. Darbu var iesniegt tikai elektroniskā formātā. Pēc darba saņemšanas redakcija nosūta apstiprinājumu uz iesūtītāja e-pastu, ka darbs saņemts.

V. Pieteikums un rekomendācija

Iesniedzamajam darbam autors pievieno pieteikumu un augstskolas mācībspēka rekomendāciju darba iesniegšanai konkursā. Šim nolūkam jāizmanto "Jurista Vārda" mājaslapā (juristavards.lv) pie konkursa nolikuma publicētās veidlapas. Pieteikums un rekomendācija nepieciešama visiem konkursa darbiem.

Pieteikumā darba autors norāda darba nosaukumu, ziņas par sevi, ziņas par iesniegto darbu, apliecina, ka ir iepazinies ar konkursa nolikumu un tam piekrīt, apliecina, ka iesniegtais darbs ir autora paša radīts un nav citu autoru darbu plaģiāts, kā arī apliecina, ka konkursam pieteiktajā darbā nav izmantoti mākslīgā intelekta rīki. Pieteikuma iesniedzējs apņemas uzvaras gadījumā darbu piemērot publicēšanai atbilstoši "Jurista Vārda" redakcijas prasībām un noteiktajiem termiņiem.

Rekomendācija ir ieteikums darba iesniegšanai "Jurista Vārda" pētniecisko darbu konkursā. Rekomendācijā augstskolas mācībspēks apliecina, ka konkursam pieteiktais darbs ir īpaši kvalitatīvs un var interesēt plašu juristu loku, darbā atklāti nozīmīgi, jauni vai maz pētīti tiesību jautājumi un problēmas, piedāvāti novatoriski to risināšanas veidi un/vai izdarīti zinātniski augstvērtīgi secinājumi.

Pieteikumu paraksta konkursa darba autors, rekomendāciju – augstskolas mācībspēks, kas iesaka darbu dalībai konkursā.

Pieteikumu un rekomendāciju darba autors iesūta žurnāla "Jurista Vārds" redakcijai reizē ar konkursa darbu: ieskenētā veidā vai parakstītus ar elektronisko parakstu.

VI. Vērtēšanas kritēriji

Konkursa darbi tiek vērtēti atbilstoši šādiem kritērijiem:

  • temata izvēle (izvēlētās tēmas nozīmīgums / aktualitāte / sarežģītības pakāpe / oriģinalitāte) – 0–15 punkti;
  • temata izklāsts un analīze (izmantotie zinātniskie avoti / tiesu prakses analīze / polemika ar citiem autoriem / darba struktūra) – 0–20 punkti;
  • tiesību problēmas risinājums un/vai secinājumi (piedāvāts oriģināls / veiksmīgs / argumentēts risinājums un/vai augstvērtīgi zinātniski secinājumi) – 0–25 punkti;
  • valoda (izklāsts labā latviešu literārajā valodā, ievērotas gramatikas normas) – 0–10 punkti.

VII. Konkursa komisija un vērtēšanas kārtība

Konkursa darbi tiek vērtēti, iedalot tos tematiskās sekcijās, kas tiek veidotas pēc tiesību nozaru vai īpaši aktuālu tēmu principa (piemēram, civiltiesības, valststiesības, krimināltiesības, tiesību teorija un vēsture, starptautiskās tiesības u.tml.). Par konkursa sekciju skaitu, tematiku un darbu sadalījumu pa sekcijām lemj žurnāla "Jurista Vārds" redakcija, izvērtējot konkursam iesniegto darbu skaitu un tematiku.

Konkursam iesūtītos darbus vērtē komisija, kuras sastāvā ir "Jurista Vārds" redakcijas locekļi un žurnāla ārštata autori – augstskolu mācībspēki, autoritatīvi tiesību praktiķi, tiesību politikas veidotāji un citi atzīti tieslietu lietpratēji. Komisijā nepiedalās konkursam pieteikto darbu zinātniskie konsultanti vai rekomendētāji.

Konkursam iesniegtos darbus lasa vismaz trīs konkursa komisijas locekļi un darbus novērtē pēc nolikuma VI punktā minētajiem kritērijiem un ievērojot par katru kritēriju piešķiramo punktu robežas, kā arī sniedz īsu komentāru par darbu vai ieteikumus, ko konkursa rīkotāji nodod darbu autoriem.

Uzvar autori, kuru darbi katrā konkursa sekcijā saņēmuši visvairāk punktu. Ja kādā tiesību nozarē iesniegti vairāki līdzvērtīgi labi darbi, par uzvarētājiem tiek pasludināti visu šo darbu autori. Gadījumā, ja kādā tiesību nozarē iesniegtie darbi nav pietiekami kvalitatīvi, konkursa komisija attiecīgajā sekcijā var neapbalvot nevienu no darbu autoriem. Komisija piešķir arī veicināšanas balvas – par to skaitu un apjomu lemj atkarībā no iesūtīto darbu kvalitātes.

Lēmumu par konkursa sekciju uzvarētājiem un veicināšanas balvām pieņem žurnāla "Jurista Vārds" redakcija, apkopojot konkursa komisijas locekļu iesniegtos konkursa darbu vērtējumus.

VIII. Frīdriha Georga fon Bunges Cerību balva

Konkursa Cerību balvas sekcija ir nosaukta Baltijas civiltiesību pamatlicēja prof. Frīdriha Georga fon Bunges (1802–1897) vārdā un ir paredzēta jauno tiesību zinātņu studentu pētnieciskās aktivitātes atbalstīšanai, kā arī Latvijas tiesiskās sistēmas vēsturiskās ģenēzes un plašākā konteksta izpratnes veicināšanai.

Darbu konkursa Cerību balvas sekcijā var iesniegt ikviens valsts atzītas tiesību zinātņu profesionālās un akadēmiskās studiju programmas students, kurš mācās pirmā līmeņa augstākās profesionālās izglītības vai bakalaura studiju programmā.

Lai piedalītos konkursa Cerību balvas sekcijā, jāiesniedz viens no šādiem darbiem:

  • studiju procesa ietvaros rakstīts darbs (studiju darbs, eseja, referāts u.tml.), kas izstrādāts jebkuras tiesību nozares mācību priekšmetā, sasniedz vismaz 10 000 rakstu zīmju apjomu un kas ir novērtēts vismaz ar atzīmi 8 (ļoti labi) 10 ballu sistēmā. Šim darbam jāaplūko kāds aktuāls tiesību jautājums vai tiesībpolitiska problēma, un tajā ir jābūt atsaucēm uz normatīvajiem aktiem, tiesību doktrīnu, judikatūru un tiesu praksi;
  • Latvijas tiesībām nozīmīgas juridiskas publikācijas tulkojums no vācu valodas par kādu civiltiesību, komerctiesību, civilprocesa, tiesību vēstures, administratīvo tiesību vai valsts tiesību tēmu. Šim tekstam ir jābūt publicētam mūsdienās, vai arī tam ir jābūt joprojām aktuālam mūsdienās. Tulkojumam var izmantot, piemēram, vācbaltu juristu žurnālā "Rigasche Zeitschrift für Rechtswissenschaft" publicētos rakstus, vācbaltu juristu publikācijas trimdā padomju okupācijas laikā, kā arī mūsdienu tiesībzinātnieku darbus, kas rakstīti vācu valodā.

Konkursa darbs, ko iesniedz Cerību balvas sekcijai, noformējams saskaņā ar šā nolikuma III–V punktu, titullapā norādot, ka tas tiek iesniegts vērtēšanai Cerību balvas sekcijā. Cerību balvas sekcijas darbu vērtēšana notiek atbilstoši šī nolikuma VI–VII punktā noteiktajai kārtībai.

IX. Kalvja Torgāna vārdā nosauktā Galvenā balva

"Jurista Vārda" rīkotā pētniecisko darbu konkursa Galvenā balva ir nosaukta mūsdienu Latvijas juridiskās izglītības un civiltiesību nozares izcilās autoritātes – Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenā locekļa prof. Kalvja Torgāna (1939–2021) vārdā. Galvenās balvas mērķis ir sevišķi augstu sasniegumu veicināšana tiesību zinātnē un praksē.

Galvenā balva tiek piešķirta vienam no konkursa tematisko sekciju uzvarētājiem. Konkursā uz Galveno balvu netiek vērtēti Cerību balvas sekcijai pieteiktie darbi.

Žurnāla redakcija novērtē katrā tematiskajā sekcijā pirmo vietu ieguvušos darbus un iekšējā balsojumā no to vidus izvēlas konkursa Galvenās balvas ieguvēju. Izvēloties Galvenās balvas ieguvēju, "Jurista Vārda" redakcijas locekļi ņem vērā pētnieciskā darba tēmas aktualitāti un izklāstu, pētījumā izmantotos avotus, latviešu valodas kvalitāti, secinājumu pamatotību un oriģinalitāti u.c. vispārējās kvalitātes kritērijus.

X. Rezultātu paziņošana un balvas

Konkursa rezultāti tiks paziņoti konkursa noslēguma pasākumā 2024. gada 21. novembrī. Uz šo pasākumu tiek aicināti visi konkursa dalībnieki, žūrijas komisijas locekļi un konkursa atbalstītāji.

Katrā konkursa tematiskajā sekcijā, kā arī Cerību balvas sekcijā uzvarētājiem tiek piešķirtas balvas: žurnāla "Jurista Vārds" 2025. gada abonements, juridiskā literatūra u.c. konkursa atbalstītāju piešķirtās balvas. Komisija var piešķirt arī veicināšanas balvas – žurnāla "Jurista Vārds" 2025. gada pusgada abonementus un juridisko literatūru.

Prof. K. Torgāna vārdā nosaukto konkursa Galveno balvu piešķir žurnāla "Jurista Vārds" izdevējs VSIA "Latvijas Vēstnesis". Galvenā balva ir naudas balva un juridiskā literatūra.

Informācija par konkursa rezultātiem pēc apbalvošanas pasākuma tiek publiskota žurnālā "Jurista Vārds", kā arī "Jurista Vārda" sociālo tīklu kontos. Apbalvošanas pasākums tiek filmēts un fotografēts, attēlus un videoierakstus izmantojot konkursa publicitātei.

XI. Konkursa darbu publicēšana

Konkursa sekciju uzvarētāji un veicināšanas balvas saņēmušie darbi saskaņā ar konkursa komisijas ieteikumu tiek publicēti žurnālā "Jurista Vārds" ar norādi, ka tie godalgoti 2024. gada pētniecisko darbu konkursā.

Pirms publicēšanas autori saīsina un pārstrādā konkursā iesūtītos darbus atbilstoši redakcijas prasībām. Publicēto darbu autori saņem honorāru atbilstoši žurnālā "Jurista Vārds" noteiktajai kārtībai.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Piesakies žurnāla "Jurista Vārds" ikgadējam pētniecisko darbu konkursam!. Jurista Vārds, 03.09.2024., Nr. 36 (1354), 5.-7.lpp.
VISI RAKSTI 3. Septembris 2024 /NR. 36 (1354)
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties