12. Novembris 2024 /NR. 46/47 (1364/1365)
Skaidrojumi. Viedokļi
Eiropas Savienības tiesību avotu attīstība – kad prakse veido jaunus tiesību avotus
1
Saskaņotie standarti un to vieta ES tiesību sistēmā
Laila Medina
Eiropas Savienības Tiesas ģenerāladvokāte 
Dr. iur.
Žaneta Mikosa
Rīgas Juridiskās augstskolas vieslektore 

Eiropas Savienība (turpmāk – ES vai Savienība) kā pārnacionāla, autonoma organizācija balstās uz savu lielā mērā unikālu tiesību sistēmu ar tai raksturīgiem tiesību avotiem, tiesību principiem un to ietekmi uz ES dalībvalstu tiesību sistēmu ar tostarp tieši iedarbīgām tiesību normām un tieši piemērojamiem tiesību aktiem.1 ES līgumi2 kā primārie ES tiesību avoti ar konstitucionāla ranga iezīmēm paredz noteikta veida ES pārvaldības sistēmu, arī likumdošanas un izpildvaras institūcijas, kuras ir kompetentas pieņemt dažādu veidu aktus.3
Par ES tiesību avotiem, to dalījumu un institucionālo kompetenci vispārīgi detalizētu atspoguļojumu var atrast citur,4 tādēļ šī raksta mērķiem tikai īsi ieskicēsim ES tiesību avotu dalījumu un galvenos tiesību aktu veidus, pievēršot uzmanību tam, ka daļa izriet no ES līgumiem, bet daļa izkristalizējas ES institūciju praksē, kuru juridiskās dabas vērtējums rodams Eiropas Savienības Tiesas (turpmāk – EST) judikatūrā. Šī raksta mērķis ir atspoguļot jauna tiesību avota attīstības fenomenu, izvērst diskusiju par to vietu kopējā ES tiesību sistēmā un juridiskām konsekvencēm, kas rodas, nosakot, ka tādi akti kā "saskaņotie standarti" ir atzīstami par ES tiesību sistēmas sastāvdaļu.

No vienas puses, raksta ietvaros izvērsti tiek analizēta EST judikatūra, kas atspoguļo saskaņoto standartu kā ES tiesību daļas definēšanas procesu, no otras puses, abstrahējot un vispārinot minēto analīzi, ir mēģināts izsvērt, kādus argumentus izmanto EST specifiska akta atzīšanai par ES tiesību sistēmas daļu.

 

1. ES tiesību sistēma: primārās un sekundārās tiesības

Parasti, lai labāk raksturotu kādu tiesību sistēmu un tiesību avotus tajā, tie tiek atspoguļoti hierarhiskā dalījuma sistēmā, kuras pamatā ir to autoru demokrātiskā leģitimitāte un pieņemšanas procedūras. Ņemot vērā šos parametrus, tiesību aktus iedala vertikāli pakārtotā (hierarhiskā) sistēmā,5 kurā zemāka līmeņa tiesību aktiem ir jāatbilst augstāka līmeņa tiesību aktiem. Jāatzīmē, ka ES pašreizējās tiesību sistēmas iezīme ir tā, ka nepastāv ES līgumos tieši definēta tiesību aktu hierarhija. Tomēr, kā norādīts juridiskajā literatūrā, ES līgumu autori ir pieņēmuši hierarhijas esamību, ko var izsecināt no vairākiem ES līgumu pantiem, piemēram, no LESD 263. panta formulējuma, saskaņā ar kuru prasības EST var tikt iesniegtas, lai prasītu ES institūciju aktu anulēšanu, cita starpā pamatojoties uz līguma pārkāpumu. No tā izsecināms, ka EST vērtējums būs par apstrīdētā akta atbilstību augstāka spēka normām.6

Mūsdienās, analizējot ES konstitucionālo ietvaru, parasti nošķir konstitucionālās normas, kas tiek pieņemtas pašu ES dalībvalstu rīcības rezultātā (Savienības primārās tiesības), un tādas, ko pieņem ES iestādes un struktūras (sekundārās vai atvasinātās Savienības tiesības), kuru papildina ES tiesību sistēmas ietvaros atzītās pamattiesības un vispārējie tiesību principi.7 Attiecīgi arī ES tiesību avoti var tikt iedalīti primārajos un sekundārajos.

Pie primārajiem tiesību avotiem pieder dalībvalstu pieņemtie ES līgumi, to grozījumi un pielikumi, tostarp iestāšanās līgumi un tiem pievienotie iestāšanās akti. Tie kopā ar pamattiesībām un vispārējiem ES tiesību principiem veido ES konstitucionālo ietvaru, jo nosaka gan ES fundamentus, gan dod pamatu rīkoties kopīgu, ES līgumos definētu mērķu sasniegšanai, kā arī atrodas hierarhijā augstāk par sekundārajiem tiesību avotiem.8 Tā kā ES institūcijām ir jārīkojas atbilstoši ES līgumos noteikto kompetenču ietvaram, tad sekundārie (jeb atvasinātie) institūciju akti ir pakārtoti attiecīgajām primārajām tiesībām.

 

2. Sekundārās tiesības un saskaņotie standarti

Saskaņā ar LESD 288. panta pirmo daļu ES institūcijas īsteno savu kompetenci, pieņemot regulas, direktīvas, lēmumus, rekomendācijas un viedokļus. Regulas, direktīvas un lēmumi ir saistoši tiesību akti. Papildus LESD 288. pantā uzskaitītajiem aktiem līgumā ir atrodamas dažas norādes arī uz cita veida aktiem, ko var pieņemt ES institūcijas vai struktūras, piemēram, vadlīnijas9 vai reglaments.10 Tomēr ES institūcijas, realizējot ES līgumos noteikto kompetenci, var pieņemt arī cita veida aktus, kuru uzskaitījums nav atrodams ES līgumos.11 Tādu aktu tiesisko iedarbību var noteikt, vērtējot konkrēto situāciju no gadījuma uz gadījumu.12

ES institūciju izdotos aktus var klasificēt un sagrupēt pēc dažādām pazīmēm atkarībā no klasificēšanas mērķa. Atkarībā no izvēlētās pazīmes var izšķirt, ka tie var būt gan juridiski saistoši vai nesaistoši (pēc to juridiskās dabas); gan individuāli vai vispārīgi (pēc to adresātu loka); gan leģislatīvi vai neleģislatīvi (pēc pieņemšanas procedūras) u.tml. Tomēr šī raksta mērķiem svarīgi ir uzsvērt, ka ES institūciju izdotie akti var būt gan ar tiesību akta iezīmēm, proti, kas rada tiesības un pienākumus, gan ar ieteikuma raksturu attiecībā pret trešajām personām. Lai noteiktu tādu aktu vietu ES tiesību sistēmā, kas nav definēta ES līgumos, EST vērtē nevis tā formu, bet juridisko dabu un tiesisko iedarbību.

ES institūcijas ir samērā brīvas izvēlēties, caur kāda akta formu realizēt tai noteikto kompetenci, izņemot, ja ES līgumos ir noteikta lēmumu pieņemšanas forma,13 kā arī ja ES likumdevējs ir leģislatīvajā aktā noteicis, ar kādu aktu (veidu) konkrētais leģislatīvais akts (direktīva vai regula) ir jāīsteno.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Fakts
12. Novembris 2024 / 12:41
0
ATBILDĒT
ir tas, ka Latviju birokrātijas bezdibenī lielā mērā ir iedzinusi ES ar tās reizēm pilnīgi nesaprotamajiem un pastulbajiem regulējumiem jautājumos, kuros nu gan vajadzētu atstāt vairāk telpas lēmumu pieņēmējiem - uzņēmējiem, valdībām, u.c.
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties