6. Marts 2001 /NR. 6 (199)
Skaidrojumi. Viedokļi
Kibernoziegumi un kriminālprocess
Dr.iur.
Uldis Ķinis
 

Kibernoziegumi un kriminālprocess

Mag. iur. Uldis Ķinis, Kuldīgas rajona tiesas priekšsēdētājs, Eiropas Padomes Kibernoziegumu komisijas eksperts, — "Latvijas Vēstnesim"

Turpinājums. Sākums "LV" 20.02.2001, Nr.28;

"LV" 27.02.2001, Nr.32

Robeža starp elektroniskā veidā radītu pierādījumu un taustāmu pierādījumu nākotnē var būt ļoti nenozīmīga. Tāpēc būtu lietderīgi šos pierādījumus saistīt ar informāciju sistēmu resursu (informācijas un tehnisko resursu) ieguves, apstrādes un izmantošanas kārtību kriminālprocesa vajadzībām.

Šajā gadījumā ar informācijas sistēmu būtu jāsaprot jebkura iestādes, uzņēmuma vai organizācijas lietvedības sistēma, kas būtu izvietota gan parastā vidē, piemēram, dokumentu mapēs, grāmatplauktos, gan arī elektroniskā vidē, tas ir, datorsistēmās. Kibernoziegumu konvencijas projektā par "...datorsistēmu atzīst jebkuru ierīci vai savstarpēji saistītu ierīču grupu, no kuras viena veic automātisku datu apstrādes procesu, ieskaitot jebkuru radio vai loģisku vai savstarpēji saistītu telekomunikāciju sistēmu". ( sk. Draft Convention on Cyber-crime (Draft N° 25 REV.1.p. )

2001.gada 21. janvārī ES prezentēja dokumentu COM(2000) 890 final " Creating a Safer Information Society by Improving the Security of Information Infrastructures and Combating Computer-related Crime ". Minētajā dokumentā norādīts, ka ES 2000.gada jūnijā ir akceptējusi vispusīgu e–Eiropas attīstības rīcības plānu, kuram noteikti ļoti strauji ieviešanas termiņi. Viena no darbības prioritātēm ir nodrošināt Informācijas sistēmu drošību un izvērst cīņu pret kibernoziegumiem. Šim nolūkam jau 1999.gadā Tamperē tika nolemts, ka jāpanāk, lai dalībvalstis harmonizētu savu likumdošanu attiecībā uz augsto tehnoloģiju noziegumiem, paredzot gan vienotus noziegumu kvalifikācijas, gan soda noteikšanas kritērijus. Minētajā sanāksmē izvirzīti vairāki šīs programmas mērķi.

Tuvākais mērķis noteica, ka dalībvalstīm likumdošanā ir jāparedz efektīvi pasākumi bērnu pornogrāfijas apkarošanā. Šim nolūkam ES Komisijai tika uzdots 2000.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties