3. Aprīlis 2001 /NR. 10 (203)
Skaidrojumi. Viedokļi
Vēlreiz par vienu strīdīgu krimināltiesisko normu
Prof. Dr.iur.
Valentija Liholaja
 

Vēlreiz par vienu strīdīgu krimināltiesisko normu

Asoc. prof., Dr. iur. Valentija Liholaja

"Latvijas Vēstnesim"

Turpinājums. Sākums "LV" 27.03.2001. Nr.49

LIHOLAHA.JPG (11314 BYTES) Ja personas noslepkavošana pastiprinošos apstākļos saistīta ar kaitējuma nodarīšanu vēl citām ar likumu aizsargātām tiesībām un interesēm, šāds nodarījums kvalificējams patstāvīgi.

Piemēram, ja, izdarot slepkavību vairāku personu dzīvībai bīstamā veidā, vainīgais nodara citām personām dažāda smaguma miesas bojājumus, viņa nodarījums kvalificējams gan pēc Krimināllikuma 117. panta 3.punkta, gan arī atkarībā no nodarīto miesas bojājumu smaguma pakāpes attiecīgi pēc Krimināllikuma 125., 126. vai 130.panta kā divu noziedzīgu nodarījumu ideālā kopība.

Ja slepkavību vainīgais izdara nolūkā slēpt citu paša izdarītu noziedzīgu nodarījumu vai atvieglot tā izdarīšanu, viņa nodarījums kvalificējams pēc Krimināllikuma 117.panta 8.punkta un attiecīgā Krimināllikuma panta, kas paredz atbildību par noziedzīgo nodarījumu, kuru vainīgais mēģinājis slēpt, t.i., kā divu noziedzīgu nodarījumu reālā kopība.

Šāds kvalifikācijas risinājums nostiprināts Latvijas Republikas Augstākās tiesas Plēnuma 1992.gada 24.februāra lēmumā Nr.1 "Par krimināllikumu piemērošanu lietās par tīšām slepkavībām", pret to nav izteikti iebildumi arī juridiskajā literatūrā.

Tagad par Krimināllikuma 117.panta 6. un 7.punktā ietverto slepkavību pastiprinošo apstākļu izpratni.

No diskusijā paustā izriet, ka tie radikāli atšķiras no visiem pārējiem pastiprinošajiem apstākļiem, jo satur norādi uz to, ka vainīgais izdarījis nevis vienu, bet divus noziedzīgus nodarījumus — slepkavību un laupīšanu vai izvarošanu.

Arī te nebūtu ko iebilst, jo patiešām šo pastiprinošo apstākļu formulējums — "slepkavība, ja tā saistīta ar laupīšanu" un "slepkavība, ja tā saistīta ar izvarošanu" — norāda uz divu dažādu noziedzīgu nodarījumu esamību, jo vainīgais ir izdarījis vienu noziedzīgu nodarījumu — slepkavību, un tā ir saistīta ar cita noziedzīga nodarījuma — laupīšanas vai izvarošanas — izdarīšanu.

Bet vai tas arī norāda uz to, ka līdz ar slepkavības sastāva pazīmēm ar šo punktu saturu saistās arī laupīšanas un izvarošanas sastāva pazīmes, apvienojot sevī divus patstāvīgus noziedzīgus nodarījumus un veidojot vienu atsevišķu (vienotu) noziedzīgu nodarījumu?

Kādas pazīmes raksturo atsevišķu (vienotu) noziedzīgu nodarījumu?

Saskaņā ar Krimināllikuma 23.panta pirmo daļu atsevišķs (vienots) noziedzīgs nodarījums ir viens nodarījums (darbība vai bezdarbība), kam ir viena noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes, vai arī divi vai vairāki saistīti noziedzīgi nodarījumi, kurus aptver vainīgās personas vienots nodoms un kuri atbilst tikai viena noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmēm.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties