Tiem, kuri apzinās, ka ir vainīgi sodāmā nodarījumā, turpmāk būs iespēja izvēlēties starp piespriestā soda samazināšanu par 50% vai pilna soda izpildes atlikšanu, pārsūdzot lēmumu par soda piemērošanu.
Otrdien, 18.martā, Saeimas Krimināltiesību politikas apakškomisijā sākām darbu ar grozījumiem Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz iespēju samazināt pārkāpējiem piespriesto naudas sodu uz pusi, ja viņš atzinis savu vainu (a), lietā nav cietušo (b), gada laikā vainīgajam nav piemērota šāda soda samazināšana par citiem pārkāpumiem (c) un piekrīt samaksāt samazinātu naudas sodu 10 dienu laikā (d). Ja attiecīgajā laikā nauda netiek samaksāta, vienošanās par soda apmēra samazināšanu zaudē spēku un personai jāmaksā sods pilnā apmērā.
Šāda ir priekšlikuma pamatdoma. Tā mērķis ir mudināt pārkāpējus brīvprātīgi maksāt naudas sodu, nevis izmantot likumā paredzētās iespējas, lai maksimāli attālinātu naudas soda samaksas brīdi. Iecerētie grozījumi, protams, nekādā gadījumā neierobežos personas tiesības, kura neatzīst savu vainu pārkāpumā, pārsūdzēt piespriesto sodu. Savukārt tiem, kuri apzinās, ka ir vainīgi, turpmāk būs iespēja izvēlēties starp piespriestā soda samazināšanu par 50% vai pilna soda izpildes atlikšanu, pārsūdzot lēmumu par soda piemērošanu.
Atbalstu šim Tieslietu ministrijā izstrādātajam konceptam paudusi prokuratūra, tiesībsargs, kā arī Ceļu policija. Likumprojekta teksts vēl tiks pilnveidots, tai skaitā ir liela varbūtība, ka tiks grozīts arī šādas jaunas procedūras nosaukums. (Eksperti pamatoti norāda, ka tā nav „vienošanās par soda izpildi administratīvā pārkāpuma lietā”, bet nosacīta piespriestā naudas soda samazināšana). Tomēr konceptuāli ideja ir atbalstīta, un tuvākajā laikā par to diskutēsim Juridiskās komisijas sēdē.
Aicinu arī šeit padalīties ar viedokļiem par iecerēto jauninājumu!
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.