21. Marts 2014 / 09:46
Attiecībā uz normatīvo aktu juridisko spēku, uzticēties var tikai laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukātajai versijai , varbūt arī vēl Augstākās Padomes un Ministru kabineta ziņotājam. Lai arī likumdevējs ir noteicis, ka elektroniskā publikācija ir oficiālā publikācija, praksē tas sagādā problēmas, jo elektroniskajai publikācijai ir pieeja neierobežotam personu lokam, kas var izdarīt labojumus elektroniskajā versijā, piemēram, tā dēvētie datorurķi. Līdz ar to persona, kura vēlas iepazīties ar normatīvā akta tekstu, vietnē likumi.lv var atrast visdažādākās viena normatīvā akta interpretācijas.
Vēl sarežģītākā situācijā ir tiesas, kurām ir tikai ierobežotas iespējas atrast oriģinālo likuma tekstu. Atsevišķs stāsts ir pašvaldību saistošie noteikumi, kur tikai izredzētie spēj orientēties un atrast spēkā esošos grozījumus.
Tātad, piemēram, tiesnesim ir iespēja iegādāties likuma, direktīvas, regulas vai cita normatīvā akta tekstu papīra formātā un pēc tam bibliotēkās, arhīvos vai citās sabiedriskās vietās meklēt grozījumus, kopēt tos un līmēt klāt vai virsū oriģinālajam tekstam, protams, iepriekš saskaņojot savu rīcību ar autortiesību aizsardzību uzraugošo iestādi.
Otrs ceļš ir izmantot elektroniski pieejamos resursus - likumi.lv, ES vietnes un piemērojot empīrisko dzīves pieredzi un dedukciju, salīdzināt ar citās vietnēs esošajām redakcijām. Samērā bieži oriģinālos likuma tekstus var atrast failu apmaiņas vietnēs (torrent), bet tur tie pieejami par maksu, vai arī kaut kas jādod pretī, tāpēc tiesneši no savas puses tur ievieto tiesas nolēmumu beta versijas lejupielādei.
Saistībā ar Lursoft Uzņēmumu reģistru, CSDD datu bāzi, Iekšlietu ministrijas un Sodu reģistru, Tiesu informācijas sistēmu, Personas datu pārlūku, datorizēto zemesgrāmatu, VSAA un VID reģistriem, Valsts zemes dienesta informācijas sistēmu, ticēt šiem reģistriem var vienlīdz kā sociālajai vietnei draugiem.lv vai līdzīgiem feisbukiem. Turklāt procesa dalībnieki izveido alternatīvas šiem reģistriem, kur, tiesnesis, nepamanot lapas līdzīgo noformējumu, savāc apzināti nepatiesu informāciju. Tādējādi, lai noskaidroto objektīvo patiesību, tiesa no oficiālajiem reģistriem pieejamo informāciju ievieto sociālajos portālos, tā teikt, nodod tautas apspriešanai, un agrāk vai vēlāk ienākas raža - objetīvās patiesības dimantiņš, kas tiek noslīpēts līdz briljanta elegancei.