11. Marts 2014 09:25
Jaunumi
VZD mājaslapā pieejami zemes un būvju pārskati par 2013.gadu
Pērn par 14 034 hektāriem samazinājusies lauksaimniecībā izmantojamā zeme, tajā pašā laikā mežu platība palielinājusies par 18 123 hektāriem.
Foto: Boriss Koļesņikovs

Valsts zemes dienests (VZD), izmantojot Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā (NĪVK IS) reģistrētos datus, ir sagatavojis Latvijas Republikas administratīvo teritoriju un teritoriālo vienību zemes pārskatu (turpmāk – Zemes pārskats) un Latvijas republikas būvju pārskatu (turpmāk – Būvju pārskats) par 2013.gadu.

Zemes pārskats un Būvju pārskats ir ikgadējs pārskats, kas attiecīgi sniedz ziņas par zemes sadalījumu valstī pa nekustamā īpašuma lietošanas mērķu grupām un zemes lietošanas veidiem, ievērojot īpašuma tiesību un zemes īpašnieku statusu, kā arī par būvju sadalījumu Latvijas Republikā un tās administratīvajās teritorijās pēc to galvenajiem lietošanas veidiem un piederības.

Zemes un būvju pārskats par 2013.gadu pieejams VZD mājaslapā internetā www.vzd.gov.lv sadaļā „Pārskati un statistika”.

Zemes pārskats

Apkopotā informācija par zemes sadalījumu pēc īpašuma tiesību statusa parāda, ka zemes īpašumu īpatsvars valstī 2013.gadā (salīdzinot ar 2012.gadu) palielinājies par 3,4%.. Savukārt par 3,2% samazinājies valstij zemesgrāmatā neierakstītās zemes apjoms (valstij piekritīga zeme), kas liecina, ka 2013.gadā visintensīvāk turpinājusies tieši valstij piederošo īpašumu formēšanas un sakārtošanas process valsts īpašuma tiesību nostiprināšanai zemesgrāmatā.

Sadalījumā pēc zemes īpašnieka statusa novērojams, ka arī 2013.gadā līdera lomu saglabā fizisko personu īpašumā esoša zeme, lai gan šādu īpašnieku īpatsvars ir samazinājies par 0,9%. Savukārt vērojams pieaugums juridisko personu īpašumā un valsts institūciju īpašumā esošai zemei, attiecīgi par 1,1% un 3,2% salīdzinājumā ar 2012.gadu.

Zemes lietošanas veidu sadalījumā 2013.gadā saglabājusies pēdējos gados novērojamā tendence – samazinās lauksaimniecībā izmantojamās zemes platība, bet palielinās mežu platība. Pērn par 14 034 hektāriem samazinājusies lauksaimniecībā izmantojamā zeme, tajā pašā laikā mežu platība palielinājusies par 18 123 hektāriem.

Zemes sadalījums pa nekustamā īpašuma lietošanas mērķu grupām ir mainīgs un tiek nepārtraukti precizēts. Tomēr Latvijā ar vislielāko īpatsvaru joprojām ir nekustamā īpašuma lietošanas mērķu grupa “Lauksaimniecības zeme”. Tā 2013.gadā aizņēma 59,2% no NĪVK IS reģistrētās platības, kas ir par 0,2% jeb 13 867 hektāriem mazāk nekā 2012.gadā.

Otra lielākā nekustamā īpašuma lietošanas mērķu grupa ir “Mežsaimniecības zeme un īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, kur saimnieciskā darbība ir aizliegta ar normatīvo aktu”, tās aizņemtā platība 2013.gadā palielinājās par 12 182 hektāriem, t.i., 0,1%.

Būvju pārskats

Pārskats liecina, ka NĪVK IS (uz 2013.gada 31.decembri) reģistrētas 1 399 073 būves, no kurām 1 373 452 jeb 98% ir ēkas, bet 25 621 jeb 2% ir inženierbūves.

Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu būvju pārskatiem 2013.gada būvju pārskatā saglabājusies iepriekšējo gadu tendence – būvju sadalījumā pēc galvenā lietošanas veida dzīvojamo māju kopskaits turpina pieaugt.

Dzīvojamo māju sadalījumā pēc to galvenā lietošanas veida vislielāko īpatsvaru ieņem viena dzīvokļa mājas, kas ir 302 842 jeb 85,1% no NĪVK IS reģistrēto dzīvojamo māju skaita. Salīdzinoši maz NĪVK IS reģistrētas un Latvijā sastopamas ir triju vai vairāku dzīvokļu dzīvojamās mājas (11,0% no dzīvojamo māju kopējā skaita), divu dzīvokļu mājas (3,7% no dzīvojamo māju kopējā skaita), bet dažādu sociālo grupu kopdzīvojamo māju īpatsvars – tikai 0,2%.

Būvju sadalījumā pēc būves piederības statusa valstī lielākais skaits – 1 004 220 jeb 71,8% no kopējā būvju skaita pieder zemes īpašniekiem. Salīdzinājumā ar 2012.gada datiem par 1,2% samazinājies zemes īpašniekiem piederošo būvju īpatsvars, bet zemes īpašniekiem nepiederošo un jauktas būves piederības īpatsvars palicis nemainīgs.

Izvērtējot visu NĪVK IS (uz 2013.gada 31.decembri) reģistrēto būvju piederību pēc īpašnieka statusa, secināms, ka visvairāk būvju pieder fiziskām personām (79%), bet vismazāk pašvaldībām (3%) un valstij (1%). Joprojām 6,5% būvju piederība nav noskaidrota.

patīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 259 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties