25. Februāris 2015 14:25
Jaunumi
Notāri bez maksas skaidros nekustamo īpašumu darījumu riskus
2

Pavirša attieksme pret juridiskiem darījumiem, zināšanu un izpratnes trūkums, vēlme ietaupīt vai apiet nodokļu maksājumus – tie ir tikai daži no iemesliem, kuru dēļ daudzi Latvijas iedzīvotāji sevi pakļauj nopietniem drošības riskiem, veicot darījumus ar nekustamo īpašumu. Lai izglītotu un skaidrotu nekustamo īpašumu darījumu riskus, kā arī ikvienam Latvijas iedzīvotājam sniegtu bezmaksas palīdzību visdažādākajos juridiskajos jautājumos, 4. un 5.martā gadskārtējās Notāru dienās zvērināti notāri sniegs bezmaksas juridiskās konsultācijas visā Latvijā.

“Ik gadu, rīkojot Notāru dienas un bez maksas konsultējot Latvijas iedzīvotājus, pārliecināmies, ka juridisko jautājumu sakārtošana Latvijas iedzīvotājiem nereti paliek novārtā. Jau desmito gadu mēs, Latvijas notāri, atveram savu biroju durvis, lai palīdzētu Latvijas cilvēkiem vērst par labu jautājumus, kas skar viņu juridisko drošību,” stāsta Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektore Vija Piziča.

Problēmas sakne nekustamo īpašumu jomā ir fakts, ka vairākums Latvijas iedzīvotāju joprojām izvēlas slēgt privātos darījumu līgumus, pievienojot tiem vien nostiprinājuma lūgumu. Neizprotot sastādītā līguma būtību, līgumslēdzēji paši padara sevi par situācijas ķīlniekiem.

“Par nekustamo īpašumu darījumu problēmsituācijām visbiežāk dzirdam situācijās, kad jau ir par vēlu ko labot – kādam izkrāpts mājoklis, nav samaksāta norunātā īpašuma cena, iegādātajā īpašumā mitinās īrnieki vai tam ir kādi citi būtiski apgrūtinājumi, kas ievērojami samazina īpašuma vērtību. Diemžēl lielākajā daļā šādu gadījumu tiesībsargājošajām institūcijām nav iespēju palīdzēt cietušajiem, jo viņi labprātīgi ir parakstījuši privātu darījuma līgumu. Un kaut arī, iespējams, cilvēks nav izpratis un pārzinājis visus “zemūdens akmeņus”, viņa paraksts visbiežāk kalpo par iemeslu, kādēļ, piemēram, nav iespējams ierosināt kriminālprocesu par kaitējumu, kas viņam nodarīts,” komentē V. Piziča.

Bezmaksas konsultācijas Notāru dienu laikā būs iespējams saņemt 112 notāru birojos 29 Latvijas pilsētās.

Notāru dienu norise:

Laiks: 4. un 5. marts

Konsultāciju saņemšanas iespējas:

  • Notāru biroji visā Latvijā no plkst. 10:00 līdz plkst. 16:00 (adreses pieejamas ej.uz/notaruadreses)
  • Latvijas Zvērinātu notāru padomes birojs, K. Valdemāra ielā 20 - 8, Rīgā
  • Uzdodot jautājumus Skype (lietotājvārds: Notaru_dienas)
  • Sūtot jautājumus Twitter @NotaruDienas

Par Notāru dienām

Notāru dienas ir Latvijas Zvērinātu notāru padomes iniciatīva reizi gādā notāru birojos visā Latvijā nodrošināt bezmaksas juridiskās konsultācijas ikvienam iedzīvotājam. Notāru dienas notiek jau kopš 2006. gada, un nu jau desmito gadu līdzās juridiskajām konsultācijām, notāri priekšplānā izvirza sabiedrībai aktuālus jautājumus.  Kopumā šo desmit gadu laikā iespēju bez maksas saņemt notāru padomu par tādiem jautājumiem kā darījumi ar nekustamo īpašumu, mantojumu lietas, testamentu sastādīšanas kārtība, dāvinājuma līgumu riski, laulības šķiršanas jautājumi, īres, nomas jautājumi, sākumdeklarēšanās un citas, izmantojuši vairāk nekā 30 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju.

 
 
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Andrejs Vanags
26. Februāris 2015 / 09:20
0
ATBILDĒT
Diemžēl, arī notāru sagatavotu līgumu kvalitāte praksē bieži vien nav īpaši augsta. Vismaz tāda bijusi mana pieredze. Daudzi notāri, galvenokārt, izpilda formālas prasības, bet saturiski ļoti maz velta uzmanības konkrēta klienta individuālajai situācijai. Rezultātā top standarta līgumi, kuri slikti atspoguļo līdzēju patiesas intereses. Līdz ar to, problēma nav privātu darījumu noformēšana kā tāda, bet 1) grūtības ar kvalitatīvas juridiskās palīdzības saņemšanu, 2) iedzīvotāju izpratnes trūkums un 3) finansiālās grūtības. Ar to gribēju pateikt, ka cilvēki patiešām velta maz uzmanības savlaicīgai juridisko jautājumu risināšanai un sāk rīkoties tikai tad kad problēmas jau ir samilzušas. Juridiskie pakalpojumi daudziem joprojām nav standarta izdevumu pozīcija viņu budžetā un samērā lielu lomu te spēlē finansiāli apsvērumi.
yo > Andrejs Vanags
26. Februāris 2015 / 10:55
0
ATBILDĒT
Manuprāt, problēma ar līgumu formālismu ir tādēļ, ka notārs pēc savas būtības ir neitrāls un neieņem neviena darījuma dalībnieka pusi. Līdz ar to neatspoguļo līgumā iespējamos problēmmomentus, un, tiem rodoties, pusēm jākuļas kā māk.
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 272 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties