19. Oktobris 2015 13:03
Jaunumi
Administratoru asociācija: maksātnespējas nozares attīstībā vērojama stagnācija

„Maksātnespējas nozares attīstībā vērojama stagnācija, kā rezultātā Latvijas ekonomikai tiek radīti zaudējumi, un galvenais iemesls stagnācijai maksātnespējas nozarē ir politikas un mērķu neesamība, kā arī patieso problēmu un nozares priekšlikumu ignorēšana,” pauda Kaspars Novicāns, Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācijas (Administratoru asociācijas) valdes priekšsēdētāja vietnieks, piedaloties diskusijā AmCham perspektīva (Outlook). K.Novicāns atgādināja, ka visas problēmas, uz kurām pēdējā laikā norādījusi gan Valsts Kontrole, gan Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, kā arī Ārvalstu investoru padome, ir jau ilgstoši aktuālas.

K.Novicāns norādīja, ka Administratoru asociācija jau 2013.gadā diskusijā AmCham perspektīva (Outlook) vērsa uzmanību uz problēmām un negatīvajām tendencēm maksātnespējas procesu norisē: novēlotiem maksātnespējas procesu pieteikumiem, fiktīviem kreditoriem, slēptiem aktīviem, valdes locekļu nesodāmību par maksātnespējas procesa pieteikuma neiesniegšanu, faktiskās maksātnespējas dienas nekonstatēšanu, nepilnīgu tiesisko regulējumu u.c. Taču kopš tā laika risinātas vien pāris problēmas - izsoļu “reiderisms” (no 01.01.2016. plānots ieviest elektroniskās izsoles MNP) un daļēji risināta fiktīvo kreditoru problēma.

Tāpat K.Novicāns iepazīstināja klātesošos ar maksātnespējas procesa administratoru sertificēšanas sistēmu un uzraudzības sistēmu. Administratoru asociācijas pārstāvis norādīja, ka pašreizējā uzraudzība sistēma vērtējama kā neefektīva, jo tā primāri vērsta uz pārkāpuma fakta konstatēšanu un administratora sodīšanu nevis personas tiesību aizskāruma ātru novēršanu. K.Novicāns norādīja, ka maksātnespējas procesa administrators ir vienīgā juridiskā profesija Latvijā, ko uzrauga ierēdņi, kuri nepraktizē attiecīgajā jomā un kuru profesionālā kvalifikācija maksātnespēja jomā nav pārbaudīta. Piemēram, zvērinātus notārus uzrauga Latvijas Zvērinātu notāru padome, zvērinātus advokātus – Latvijas Zvērinātu advokātu padome.

Kā iespējamos uzlabojumus maksātnespējas procesu kvalitātes pilnveidei, Administratoru asociācijas pārstāvis norādīja nepieciešamību izveidot un stiprināt maksātnespējas procesa administratoru pašpārvaldi, kas apvienotu visus administratorus un rūpētos par profesijas attīstību, prestižu un administratoru sertificēšanu, kā arī noteikt, ka maksātnespējas procesa administrator ir tiesu sistēmai piederīgas personas un brīvās profesijas pārstāvji, īpašā likumā nostiprinot profesijas standartus tiesības, pienākumus un atbildību.

Tāpat Administratoru asociācija piedāvā maksātnespējas procesu uzraudzību nodot tiesas kompetencē, paralēli izveidojot disciplinārlietu komisiju, kas vērtētu administratoru rīcību un nepieciešamības gadījumā piemērotu sodus.

Diskusija AmCham perspektīva (Outlook) norisinājās 2015.gada 15.oktobrī, un to organizēja Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā sadarbībā ar Ārvalstu investoru padomi, Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameru un Norvēģijas Tirdzniecības kameru Latvijā.

patīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 263 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties