24. Oktobris 2016 10:38
Jaunumi
Apgabaltiesa atzīst, ka AS "Latvenergo" nav tiesību saņemt dabasgāzi no ārvalstīm līdz 2017. gada 3. aprīlim
1

Apgabaltiesa, izvērtējot AS "Latvijas Gāze" pieteikumu par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) 2016. gada 25. augusta lēmuma Nr. 122 atcelšanu un atzīšanu par prettiesisku, atzīst, ka AS „Latvenergo” nav tiesīga saņemt dabasgāzi no citiem tirgotājiem pirms 2017. gada 3. aprīļa. Attiecīgi – AS "Latvijas Gāze" nav jānodrošina trešu pušu pieeja dabasgāzes pārvades un sadales infrastruktūrai.

Saskaroties ar SPRK prettiesisko rīcību, cenšoties pretēji likumā noteiktajam atvērt dabasgāze tirgu pirms 2017. gada 3. aprīļa, AS "Latvijas Gāze" divas reizes ir vērsusies SPRK, lūdzot gan nodrošināt AS "Latvijas Gāze" ekskluzivitāti Latvijas tirgū kā to paredz 1997. gada 2. aprīlī parakstītais Privatizācijas līgums, gan pēc pirmā pieteikuma noraidīšanas, lūdzot pagaidu atkāpi saistībā ar iespējamiem finanšu riskiem, kas uzņēmuma rastos priekšlaicīgi atverot dabasgāzes tirgu. Abas reizes SPRK noraidīja AS "Latvijas Gāze" pieteikumus.

Šodien Administratīvā apgabaltiesa ir lēmusi, ka visi SPRK lēmumi, kas saistīti ar dabasgāzes tirgus atvēršanu pirms 2017. gada 3. aprīļa, ir pretrunā likumam, jo likums paredz dabasgāzes tirgus atvēršanu tikai pēc Privatizācijas līguma noslēgšanās. Līdz ar to SPRK jau sākotnēji bija jānodrošina AS "Latvijas Gāze" ekskluzivitāte Latvijas dabasgāze tirgū, nepieļaujot piegādes no citiem tirgotājiem vai avotiem. Ievērojot likumu prasības, AS "Latvijas Gāze" arī nav vajadzības vērsties SPRK ar prasību par pagaidu atkāpi iespējamo finansiālo zaudējumu dēļ.

Apgabaltiesa nepiekrīt SPRK viedoklim, ka Enerģētikas likuma 110. pants jau pašreizējā brīdī paredz galalietotāja tiesības izvēlēties tirgotāju. Apgabaltiesas ieskatā SPRK viedoklis, ka galalietotājam ir tiesības izvēlēties tirgotāju, ir pretrunā gan ar pašas SPRK norādītajiem faktiem, gan arī aplūkojot šo jautājumu sistēmiski Enerģētikas likuma ietvaros. Analizējot Enerģētikas likuma normas, Apgabaltiesa secina, ka likumdevējs gan iepriekš, gan arī šobrīd ir skaidri izteicis gribu, ka galalietotājs var izvēlēties tirgotāju vien no 2017. gada 3. aprīļa.

 
 
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
sm.
24. Oktobris 2016 / 20:08
0
ATBILDĒT
Kāpēc "Jurista Vārds" publicē viena komersanta preses relīzi, turklāt vienpusēju?

Piemēram, SPRK norādījusi uz pilnīgi pretējo, nekā šīs ziņas 2.teikumā: http://www.db.lv/viedokli/regulators-as-latvijas-gaze-joprojam-ir-pienakums-nodrosinat-treso-pusu-piekluvi-dabasgazes-infrastr-455796
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 266 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties