7. Decembris 2016 11:45
Jaunumi
Aicinājums neatbalstīt grozījumus Maksātnespējas likumā
1

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aicina Saeimas deputātus neatbalstīt šī gada 8. decembra sēdē izskatīšanai paredzētos grozījumus Maksātnespējas likumā, jo valsts amatpersonas statusa noteikšanai ir būtiska loma maksātnespējas jomas sakārtošanai valstī kopumā.

KNAB ieskatā valsts amatpersonas statusa piešķiršana maksātnespējas administratoriem būtiski uzlabotu maksātnespējas procesa tiesiskumu, jo šīm amatpersonām būtu jāievēro visi likumā “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” (IKNL) valsts amatpersonām noteiktie ierobežojumi, aizliegumi un pienākumi. Tādējādi nodrošinot maksātnespējas administratoru kā valsts amatpersonu darbību sabiedrības interesēs, novēršot šo amatpersonu, tās radinieku vai darījumu partneru personiskās vai mantiskās ieinteresētības ietekmi uz maksātnespējas administratoru darbību, veicinātu maksātnespējas administratoru darbības atklātumu un atbildību sabiedrības priekšā, kā arī sabiedrības uzticēšanos maksātnespējas administratoru darbībai.

 KNAB pauž neizpratni par pieņemto  lēmumu izslēgt normu Maksātnespējas likumā, kas  paredzēja, ka maksātnespējas procesa administratori būtu pielīdzināmi valsts amatpersonām. Šāds solis ievērojami samazinās iespējas kontrolēt maksātnespējas administratoru darbības likumību.

Ar Saeimas Juridiskajā komisijā atbalstīto priekšlikumu tiek novērsta normu dublēšanās divos normatīvajos aktos, t.i., Maksātnespējas likumā un IKNL. Tiek izslēgta Maksātnespējas likumā ietvertā un neviennozīmīgi interpretējamā terminoloģija, kas nebija atbilstoša IKNL, nosakot, ka amata darbībā maksātnespējas procesa administratori ir “pielīdzināti” valsts amatpersonām.

KNAB vērš uzmanību, ka neatkarīgi no minēto grozījumu pieņemšanas Maksātnespējas likumā, maksātnespējas administratori ir valsts amatpersonas, kurām saskaņā ar IKNL 4. panta 1. daļas 26. punktu ir jāievēro IKNL noteiktie ierobežojumi, aizliegumi un pienākumi.

Papildus KNAB atgādina, ka Satversmes tiesā par apstrīdēto normu konstitucionalitāti vērsās vairāki maksātnespējas procesa administratori, kuri vienlaikus ir arī nodokļu (finanšu) konsultanti vai kapitālsabiedrībās ieņem valdes locekļa amatu. Pieteikumu iesniedzēji pauda uzskatu, ka ar apstrīdētajām normām noteiktais valsts amatpersonas statuss liedzot viņiem turpmāk darboties gan kā maksātnespējas procesa administratoriem, gan saglabāt esošās nodarbošanās citās jomās (nodokļu konsultācijas, darbība komercsabiedrību valdēs). Satversmes tiesa (2016. gada 22. februārī) atzina, ka ar apstrīdētajām normām noteiktie ierobežojumi, aizliegumi un pienākumi neliedz pieteikuma iesniedzējiem darboties kā maksātnespējas procesa administratoram un vienlaikus veikt savu profesionālo darbību kā nodokļu (finanšu) konsultantam vai ieņemt amatu kapitālsabiedrības valdē.

KNAB pievienojas Tieslietu ministrijas viedoklim, ka, izslēdzot normu par valsts amatpersonas statusa piešķiršanu maksātnespējas administratoriem, var tikt radīts lavīnveidīgs efekts turpmākiem mēģinājumiem veikt izmaiņas arī IKNL.

KNAB aicina Saeimas deputātus atbildīgi un izsvērti pieņemt lēmumus, kas saistīti ar valsts amatpersonu statusa piešķiršanu vai atcelšanu.

patīk
drukāt
 
 
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Nu gan
7. Decembris 2016 / 17:00
1
ATBILDĒT
Līdz tam vajag spēt aizdomāties, ka principā pietiek ar to, ka amatpersonas statuss noteikt interešu konflikta likumā. Atgādināšu, ka šis likums noteic vien pienākumus un ierobežojumus, bet neparedz tiesības. Atvainojot, bet par pirmajā kursā iemāca to, ka katram pienākumam otrā pusē ir tiesība. Kas tad tā par valsts amatpersonu, bez amatpersonai raksturīgām tiesībām un varas? Tad jau jāieraksta likumā, ka ikviens cilvēks, kas dzīvē kaut ko dara ir valsts amatpersona - un būs garantija, ka visi visu darīs labi. Kas tā par arhaisku domāšanu, ka valsts amatpersonas statuss nodrošina atbildīgu rīcību. Visi valsts/pašvaldību iepirkumi un citi graujošie amatpersonu nodarījumi valstij skaidri parāda, ka amatpersonas statuss pats par sevi pilnīgi neko nemaina. Amatpersonu statusa noteikšana administratoriem bija kārējā keksīša ievilkšana, par to, ka kaut ko daram. Tikai attopieteis jel - sen ir garām tie laiki, kad pietika kaut ko darīt jeb imitēt darīšanu. Laikam tas ir viens no Latvijas neattīstības iemesliem, ka vēl aizvien tik daudz imitējam darīšanu.
COVID-19: tiesiskie aspekti
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 207 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties