13. Marts 2017 15:37
Jaunumi
Katra desmitā civillieta tiesā ir saistīta ar bērnu tiesībām
1
Dāvis Volksons: “Advokāta uzdevums ir pārstāvēt bērna intereses un būt par vidutāju ģimenes strīdos."
No Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas arhīva

No 13. līdz 17. martam vairāk nekā 160 zvērināti advokāti Advokatūras dienās iedzīvotājiem sniedz bezmaksas juridiskās konsultācijas visā Latvijā. Šogad īpaša uzmanība veltīta bērnu tiesībām, jo ģimenes visbiežāk juridisko palīdzību meklē uzturlīdzekļu, aizgādības un saskarsmes jautājumos.

“Visu cilvēku tiesības ir vienlīdz nozīmīgas. Taču bērnu tiesības, daļas sabiedrības ieskatā, aizvien ir mazāk nozīmīgas. Piemēram, dažkārt dzirdēti viedokļi, ka pieaugušam cilvēkam sist nedrīkst, taču bērna gadījumā tā esot audzināšana, vai arī – bērnu varot neuzklausīt un viņa vēlmes neņemt vērā, jo pieaugušajam taču ir labāk zināms,” stāsta Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas priekšniece Ilona Kronberga. “Bērnu tiesību aspekts advokatūrā ir ļoti būtisks, jo bieži vien bērna intereses paliek otrā plāna kā mazsvarīgākas, ne tik nozīmīgas. Tikai saprotot, ka arī bērns ir personība un tāds pats cilvēks ar savām interesēm un vajadzībām, mēs spēsim izaudzināt spējīgus, noderīgus un, galvenais, saprātīgus un spriest spējīgus sabiedrības locekļus.”

Ik gadu vairāk nekā 70 tūkstoši civillietu nonāk tiesā, un katra desmitā no tām ir saistīta ar bērnu tiesībām. Lai arvien labāk aizstāvētu bērnu intereses, valsts atbalsts tiek uzlabots, piemēram, ar jauno uzturlīdzekļu likumu sekmēta to saņemšana, ģimenes strīdos ir pieejamas mediatoru bezmaksas konsultācijas, tāpat zvērināti advokāti apgūst speciālas zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā. “Tomēr nenoliedzami vecākiem ir vislielākā vara pār bērnu tiesībām, tāpēc ar bezmaksas konsultācijām vēlamies iedrošināt ģimenes kļūt vēl zinošākas, pieķerties sasāpējušu jautājumu risināšanai, kā arī strīdu gadījumā pārvarēt emocijas un pievērsties racionālai vidusceļa rašanai. Jāatceras, ka bērna intereses ir prioritāte – bērns nedrīkst būt līdzeklis, ar kuru pieaugušie risina savas personiskās attiecības,” atgādina Latvijas Zvērinātu advokātu padomes loceklis un zvērināts advokāts Raivo Sjademe.

Nemainīgi sāpīgākais jautājums – aptuveni pieci tūkstoši lietu gadā – ir uzturlīdzekļu piedziņa.* Turklāt, kā liecina pēdējo trīs gadu dati, palielinās izskatīto lietu skaits saistībā ar bērnu paternitāti, vecāku aizgādību, kā arī aizgādības un saskarsmes tiesību noteikšanu, ierobežošanu vai atcelšanu. Kā skaidro zvērināts advokāts Dāvis Volksons: “Advokāta uzdevums ir pārstāvēt bērna intereses un būt par vidutāju ģimenes strīdos, kas nereti rodas gan tai šķiroties, gan arī pēcāk kādam no vecākiem nepildot tiesas nolēmumu vai pat situācijās, kad ir bērna attīstībai nelabvēlīgi un nedroši dzīves apstākļi. Tāpat ikviens sabiedrības loceklis saskaroties ar pret bērnu vērstu netaisnību ir tiesīgs rīkoties – ja radiniekiem, kaimiņiem vai jebkurai citai personai ir aizdomas, ka bērns netiek pienācīgi aprūpēts, par to noteikti ir jāziņo gan policijai, gan bāriņtiesai.”

“Advokatūras dienu bezmaksas konsultāciju mērķis ir iedrošināt cilvēkus spert pirmo soli sasāpējušu jautājumu risināšanā, jo nereti pat vienkāršas lietas iedzīvotāji aizbildinājuma “nav steidzami” vai naudas trūkuma dēļ mēdz atlikt, līdz tās pārtop nopietnās problēmās. Īpaši aicināti pieteikties tie iedzīvotāji, kuriem līdz šim nav bijusi iespēja saņemt advokātu juridisko palīdzību samaksas vai citu ierobežojumu dēļ,” piedalīties aicina zvērināta advokāte Tatjana Rancāne. Iedzīvotāji var vērsties ne tikai ģimenes un bērnu tiesību, bet arī mantojumu, parādsaistību, nekustamo īpašumu, darba tiesisko attiecību, administratīvo tiesību, krimināltiesību un citos jautājumos, atbilstoši advokāta specializācijas jomai.

Kā pieteikties Advokatūras dienu konsultācijai?

  • Mājaslapas www.advokatura.lv sadaļā “Bezmaksas juridiskā palīdzība – 13. līdz 17. marts” ir pieejams saraksts ar to zvērināto advokātu kontaktinformāciju, kuri Advokatūras dienās sniedz bezmaksas juridiskās konsultācijas.
  • Interesents ar izvēlēto zvērināto advokātu sazinās individuāli, lai vienotos par konsultācijas laiku un tiesību jomu, kurā nepieciešams padoms. Iespējams, vienkāršākos jautājumos pietiek ar telefonsarunu.
  • Ņemot vērā ierobežoto konsultāciju laiku, advokāti iedzīvotājus aicina pieteikties laikus. Gadījumā, ja nevar ierasties, lūdz atteikt konsultācijas rezervāciju, lai šo iespēju varētu izmantot kāds cits.
  • Tehnisku jautājumu gadījumā šo Advokatūras dienu laikā plkst. 09.00 - 18.00 ir pieejams informatīvais tālrunis 26856642 (lūgums ņemt vērā, ar šī tālruņa starpniecību advokātu konsultācijas netiek sniegtas, bet gan nodrošināts informatīvs atbalsts un fiksēti ziņojumi, ja kādā reģionā bezmaksas konsultāciju iespējas vairs nav pieejamas).

Advokatūras dienas Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija 2010. gadā iedibināja ar mērķi popularizēt zvērināta advokāta profesijas misiju – darboties sabiedrības interesēs, sniedzot tai praktisku palīdzību pēc labākās sirdsapziņas likumiem.

* Tiesu administrācijas apkopotie Tiesu informācijas sistēmas dati

patīk
drukāt
 
 
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Kabacis
13. Marts 2017 / 19:44
0
ATBILDĒT
No teksta "(..) Advokāta uzdevums ir pārstāvēt bērna intereses un būt par vidutāju ģimenes strīdos (..) ". Skan jau skaisti, bet vai praksē tā ir? Diemžēl realitātē advokātam maksā ne jau bērns, bet viņa vecāki- vairumā gadījumu, viens no vecākiem un šī vecāka intereses advokāts arī pārstāv. Bez tam, es pat atļaušos izteikt apgalvojumu, ka bērna intereses un advokāta intereses ir divi ļoti grūti savienojami lielumi. Un, pirms mani šeit nomētā ar akmeņiem, ļaujiet paskaidrot ko ar to domāju:

Bērna interesēs lielākoties ir vecāku labprātīga vienošanās par bērna saskarsmi, uzturlīdzekļiem utt. Ja šādas vienošanās nav, tad tiesas nolēmums šādās lietās bieži vien ir tikai papīrs, kurš bērnam praktisku labumu nedod. Piemēram, ko līdz, ka ar spriedumu ir piedzīti uzturlīdzekļi 300 euro ik mēnesi, ja atbildētājs visu savu mantu ir noslēpis un bērnam tiek tikai tas minimums ko saņem no Uzturlīdzekļu garantijas fonda? Vai arī- kāds labums no sprieduma kurā noteiktas saskarsmes tiesības ja viens no vecākiem patvaļīgi izved bērnu uz kādu valsti kur Latvijas tiesas spriedums nav izpildāms...? Tādējādi ir redzams, ka bērna intereses vislabāk tiek ievērotas ja neviens no bērna vecākiem nejūtas ''apbižots''. Līdz ar to tiesvedība nekādā ziņā nav bērna interesēs, jo tās rezultātā viens no vecākiem visbiežāk jūtas apdalīts.

Un šeit mēs nonākam pie tā, ka advokāta intereses ir pretējas bērna interesēm, jo tiesvedības procesi nodrošina advokātam ienākumus. Galu galā- vai nebūtu tā, ka advokāts,kurš, redzēdams potenciālu ilgstošai tiesvedībai, vedinātu bērna vecākus uz labprātīgu vienošanos ar to iešautu pats sev kājā, jo par četrus gadus ilgstošu tiesvedību trijās instancēs bez šaubām var nopelnīt vairāk kā par vienošanās (izlīguma) sastādīšanu. Es, protams, ar to negribu teikt, ka visi advokāti būtu tendēti tikai uz savu labumu, bet tas, ka advokāta finansiālajām interesēm atbilstošāka ir tiesvedība un nevis pušu samierināšana, tas ir fakts.

Rezumējot, nāk prātā gadījums iz manas dzīves, kad es reiz gluži labi braucošu velosipēdu aizvedu pie meistara uz bezmaksas apkopi un viņš man pateica, ka veļukam ir vajadzīgs remonts par 120 latiem...
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 259 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties