28. Aprīlis 2020 19:21
Jaunumi
Ministru kabinets apstiprina visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanai būtiskus likumu grozījumus
1

28. aprīlī Ministru kabinets apstiprināja grozījumus Nacionālās drošības likumā, Mobilizācijas likumā, kā arī likumā "Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli", kas būtiski veicinās visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanu.

"Pēdējo mēnešu laikā notikušās pārmaiņas visā pasaulē Covid-19 dēļ ir skarbs atgādinājums, kādēļ valstij un ikkatram no mums nepieciešams jau savlaicīgi domāt par pēkšņu dabas izraisītu grūtību pārvarēšanu. Taču vienlaikus mēs nedrīkstam aizmirst Ukrainas krīzi, kas Krievijas agresijas dēļ jau sešus gadus destabilizē drošības situāciju Eiropā. Tādēļ grozījumi likumos ir veidoti, lai mēs būtu spējīgi ātri un izlēmīgi reaģēt gan uz civila, gan militāra rakstura apdraudējumiem," uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Ar grozījumiem Nacionālajā drošības likumā plānots definēt arī valsti apdraudošas situācijas, tostarp tādas pret Latviju īstenotas pretlikumīgas ārvalsts militārās darbības kā militāro lidaparātu, militāro bezpilota lidaparātu, karakuģu, zemūdens pārvietošanās līdzekļu, militāro transportlīdzekļu pretlikumīga iekļūšana vai atrašanās Latvijā.

Tāpat par valsti apdraudošām situācijām likumprojektā noteikta izlūkošana vai pretlikumīga piekļuve informācijas sistēmām, elektronisko sakaru tīkliem, to darbības traucēšana vai elektromagnētiskā iejaukšanās nacionālajai drošībai svarīgu objektu, nozīmīgu komercsabiedrību vai valsts īpašumā esošu objektu darbībā un militārās aviācijas gaisa kuģu un karakuģu darbībā.

Par militāro darbību rezultātā izraisītu valsti apdraudošu situāciju paredzēts definēt arī pretlikumīgu militāro formējumu vai militāro formējumu bez pazīšanās zīmēm iekļūšanu vai atrašanos Latvijas teritorijā. Tāpat šī norma tiks attiecināta uz darbībām, kuras, izmantojot Latvijas teritoriju, ārvalsts pretlikumīgi veic pret citu NATO vai Eiropas Savienības dalībvalsti.

Lai novērstu augstāk minētās valsti apdraudošās situācijas, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem sadarbībā ar tiesībaizsardzības iestādēm un valsts drošības iestādēm Valsts aizsardzības plānā un Valsts aizsardzības operatīvajā plānā noteiktajā kārtībā būs tiesības nekavējoties veikt pasākumus, kurus uzskata par samērīgiem un nepieciešamiem, tostarp pielietot bruņotu spēku.

Sekmējot valsts un privātā sektora sadarbību aizsardzības jomā, 2019. gada rudenī notikušajās valsts apdraudējuma pārvarēšanas mācības "Kristaps" Aizsardzības ministrija pirmo reizi iesaistīja komersantus. Uzņēmumu dalība mācībās ļāva izdarīt secinājumus par kritisko pakalpojumu nodrošināšanu krīzes situācijā, izstrādājot nepieciešamos grozījumus likumdošanā.

"Krīzes pārvarēšanā ārkārtīgi nozīmīga loma ir valsts kritisko infrastruktūras objektu un pakalpojumu strādāšanai. Tāpat šī brīža globālā krīze ir apliecinājums tam, ka mums ir jāveicina vietējo uzņēmumu gatavība saražot visvairāk nepieciešamās preces arī apgrūtinātos apstākļos. Katrai valstij savas vajadzības tomēr ir pirmajā vietā, tādēļ arī mums ir jākļūst pašpietiekamākiem," norāda A. Pabriks.

Gatavojoties potenciālām krīzes situācijām, par kritiskas nozīmes pakalpojumiem tiek uzskatīti, piemēram, elektroenerģijas, dabasgāzes un naftas produktu apgāde, ceļu infrastruktūras uzturēšana, elektronisko sakaru un telefonlīniju darbības nodrošināšana, veselības aprūpe un epidemioloģiskā drošība, zāļu un medicīnisko ierīču aprite, kā arī dažādi finanšu nozares pakalpojumi. Tādēļ grozījumi likumā "Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli" paredz, ka valsts apdraudējuma gadījumā kritiskās infrastruktūras, tajā skaitā Eiropas kritiskās infrastruktūras, īpašniekiem vai tiesiskajiem valdītājiem būs jānodrošina darbības nepārtrauktības vismaz minimālajā apjomā.

Tāpat šie grozījumi ieviesīs pienākumu kritiskajam personālam turpināt nodrošināt ierastās funkcijas, paredzot aizliegumu izbeigt civildienesta attiecības vai uzteikt darba līgumu, kā arī pārtraukt tiešo darba pienākumu pildīšanu jeb obligation to work.

Savukārt likumprojekts par grozījumiem Mobilizācijas likumā nosaka izņēmumus pilsoņu iesaukšanai aktīvajā militārajā dienestā un pakļaušanai mobilizācijai, ja viņi nodrošina kritisko funkciju darbību. Sākotnējo izņēmumu sarakstu, kurā iekļauti noteikti valsts pārvaldes amati, Ministru kabinets varēs papildināt, atkarībā no valsts apdraudējuma veida, tā intensitātes un rakstura.

Visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanas mērķis ir nodrošināt visas sabiedrības iesaisti krīzes plānošanā, lai katra institūcija, uzņēmums, mājsaimniecība un indivīds zinātu savu lomu un rīcību krīzes gadījumā.

Uzsākot šīs sistēmas ieviešanu, 2019. gadā Aizsardzības ministrija rīkoja krīzes vadības mācības nozaru ministrijām, secinot, ka ministrijām jāizstrādā vai jāpilnveido trauksmes un krīzes plāni. Tāpat tika secināts, ka šāda veida mācības ministrijām, to padotības iestādēm un nozaru komersantiem jāorganizē ik gadu.

Tāpat 2019. gadā Saeima pieņēma Nacionālās drošības koncepciju, kurā uzsvērta visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešana, lai pilnveidotu Latvijas nacionālās atturēšanas spējas, kā arī veidotu sabiedrības noturību pret iespējamajām krīzēm, valsts institūcijām savstarpēji sadarbojoties.

 
 
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Skolnieciņš no svētbirzs
18. Decembris 2020 / 19:54
0
ATBILDĒT
Manuprāt, 2020. gada 3. decembrī Saeimas pieņemtais likums “Par valsts aizsardzības mācību un Jaunsardzi” ir ļoti pretrunīgs. No vienas puses, mums pašiem ir jārūpējas par valsts drošību. Neviens cits izņemot mūs pašus valsti jau nesargās. Bez šaubām, veicināt jaunatnes patriotismu un lojalitāti Latvijai ir ļoti pozitīvi. Ja mēs gribām saglabāt latvietību, tad mums ir jāmāk nosargā savu zemi. Tas ir nācijas izdzīvošanas jautājums. No šāda skatpunkta aizsardzības mācības apguve 10. un 11. klašu vidusskolēniem, kā arī 2. un 3.kursa arodskolu audzēkņiem ir vēlama. No otras puses, aizsardzības mācība ir bezjēdzīga naudas šķērdēšana un ņirgāšanās par sabiedrības zemākajiem slāņiem. Pirmkārt, skolotāju atalgojums ir neapmierinoši zemā līmenī! Pedagogu minimālās algas likme ir nieka 790€ bruto mēnesī. Pat parastam ierindas karavīram maksā 900€ neto mēnesī. Protams, skolotājiem ir pieejamas pašvaldības piemaksas pie algas, taču pat ar piemaksām algas ir zemas. Pašlaik vidējā mēnešalga Latvijā ir 1118€ bruto. Bez šaubām, ne visi pedagogi ir nabagi. Spriežot pēc VID Publiskās datu bāzes valsts amatpersonu deklarācijām, eksistē arī finansiāli labi situēti skolu direktori un mācību pārziņi. Kā var prasīt no skolotājiem kvalitāti, ja algas ir tik zemas? Otrkārt, mūsu valstī ir ļoti daudz sociālu problēmu! Sabiedrība ir ļoti noslāņojusies. Ekonomiskā plaisa starp eliti un trūcīgajām personām ir milzīga. Vārdu sakot, ēdušais neēdušo nesaprot. GMI pabalsts 2020. gadā ir 64€ (pašvaldības šo pabalstu liek atstrādāt). Trūcīgā statuss 2020. gadā ir 128,06€. Un minimālā vecuma pensija 2020. gadā ir 80€. Labāk lai valdība šīs problēmas atrisina nekā par Tēvzemes mīlestību filozofē. Treškārt, militarizēta sabiedrība ir solis tuvāk autoritāram valsts režīmam! Protams, Latvijai nedz autoritārisms, nedz totalitārisms nedraud, jo mums ir ļoti demokrātiska un atvērta sabiedrība. Tomēr aizsardzības mācība var būt nopietns pacifistu cilvēktiesību pārkāpums. Pēc manām domām, katram cilvēkam ir jādod izvēles brīvība. Ne visi grib būt armijnieki. Labāk ir dzīvot ar mieru sirdī nevis ar naidu galvā. Ļaunums vairo ļaunumu. Nesēsim ļaunumu un nebaudīsim tā asos augļus! No sabiedrības zemāko (nabadzīgāko) slāņu skatpunkta aizsardzības mācība ir neētiska un neracionāla ierobežotā valsts budžeta līdzekļu izšķērdēšana. Lai arī kā būtu, saglabāsim cerību uz labāku nākotni. Būsim saticīgi. Dzīvosim draudzīgi. Ticēsim labajam, ticēsim Latvju Dieviem. Turēsim cieņā senlatvju spēka zīmes. Atcerēsimies sentēvu pagāniskās tradīcijas un godāsim Latvju Dievus. Lai Latvju Dievi mūs sargā! Lai Latvju Dievi mūs svētī!
Ar mīlestību pret Latviju, Skolnieciņš no svētbirzs [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība ;-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
#Latvija #latvietība #patriotisms #LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #DabasMāte #VeļuMāte #LatvjuDievuSvētība #mīlestība #cieņa #iecietība #pagāni #svētbirzs #Skolnieciņš #VALSTSGRIBA
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 273 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties