11. Novembris 2021 17:10
Jaunumi
TM rosina jaunus veiksmīgākus risinājumus kopīpašuma strīdu gadījumos
2

Ceturtdien, 11. novembrī, Saeima otrajā lasījumā atbalstīja Tieslietu ministrijas un citu iesaistīto iestāžu un ekspertu izstrādāto likumprojektu "Grozījumi Civillikumā", lai uzlabotu kopīpašuma dalīšanas tiesisko regulējumu un ieviestu jaunus mehānismus kopīpašnieku starpā radušos strīdu risināšanai, tajā skaitā arī kopīpašuma dalīšanas gadījumā.

Ministru prezidents, tieslietu ministrs Jānis Bordāns: "Lai novērstu juridisko personu negodprātīgu rīcību kopīpašuma dalīšanā un aizsargātu godprātīgu kopīpašnieku intereses, likumprojekts paredz veiksmīgus risinājumus īpašuma tiesību netraucētai īstenošanai, kā arī mūsdienu apstākļiem atbilstošus veidus kopīpašuma strīdu risināšanai.”

Tieslietu ministrijas izstrādātais likumprojekts paredz trīs būtiskas lietas:

1. Ierobežojumus prasīt kopīpašuma dalīšanu

Tieslietu ministrijas rosinātie grozījumi likumā paredz ierobežojumu prasīt tiesā kopīpašuma dalīšanu bez svarīga iemesla piecus gadus no dzīvojamās mājas domājamo daļu iegūšanas īpašumā. Par svarīgu iemeslu, piemēram, būtu uzskatāmi gadījumi, kad vienam kopīpašniekam no pārējo kopīpašnieku puses tiek liegta iespēja izmantot savas kopīpašnieka tiesības. Vai arī apstāklis, ka pārējie kopīpašnieki nepilda Civillikumā noteiktos kopīpašnieka pienākumus un visa kopīpašuma uzturēšanas nasta gulstas uz šo vienu kopīpašnieku, kā arī citi apstākļi, kas tiesas ieskatā būs atzīstami par pietiekami svarīgiem. Svarīgi atzīmēt, ka šis regulējums attieksies tikai uz tām personām, kas domājamās daļas iegūs īpašumā pēc šī regulējuma spēkā stāšanās.

2. Ļaunprātīgā kopīpašnieka izslēgšanu

Likumprojekts paredz iespēju kopīpašnieku vairākumam prasīt tāda kopīpašnieka domājamās daļas atsavināšanu, kurš ļaunprātīgi lieto savas kopīpašnieka tiesības vai nepilda kopīpašnieka pienākumus kā krietnam un rūpīgam saimniekam pienāktos, radot pārējiem kopīpašniekiem vai trešajām personām būtisku kaitējumu. Prasīt viena kopīpašnieka izslēgšanu no kopīpašuma iespējams tad, ja to vēlas kopīpašnieki, kuriem kopā pieder vairāk nekā puse no kopīpašuma domājamām daļām.

3. Kopīpašuma dalīšanas veidus un nosacījumus

Ar likumprojektu tiek radītas plašākas iespējas, kā tiesai risināt kopīpašnieku strīdus. Ja šobrīd praksē kā primārais kopīpašuma strīdu risināšanas veids ir kopīpašuma pārdošana izsolē, tad ar plānotajām izmaiņām tiesai tiks radīta iespēja risināt strīdus, pēc iespējas samērojot atšķirīgās kopīpašnieku intereses. Proti, saskaņā ar izstrādātajiem grozījumiem tiesa varēs lemt par kopīpašnieka daļas atsavināšanu iepretim visas lietas atsavināšanai gadījumos, kad šāds dalīšanas veids pēc taisnības apziņas, ņemot vērā vispārīgos tiesību principus, ir vispiemērotākais dalīšanas veids. Tāpat likumprojekts arī paredz papildināt Civillikumu ar regulējumu par dzīvojamo māju sadalīšanu dzīvokļu īpašumos kā primāro (bet ne vienīgo) kopīpašuma dalīšanas veidu attiecībā uz kopīpašumā esošām dzīvojamām mājām.

Likumprojekts paredz arī citas izmaiņas kopīpašuma tiesiskā regulējuma pilnveidošanā un tas vēl ir jāpieņem Saeimai galīgajā lasījumā.

Tieslietu ministrija turpinās strādāt pie papildu grozījumiem Civilprocesa likumā, lai atrastu arī papildu risinājumus, kā efektīvāk nodrošināt kopīpašnieku interešu un tiesību aizsardzību.

patīk
drukāt
 
 
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Nīgrais
11. Novembris 2021 / 19:42
0
ATBILDĒT
Dīvaini lasīt TM nekompetenti sagatavotu ziņu.

Zināšanai. Tiesā prasa kopīpašuma IZBEIGŠANU un reāla sadale jeb dalīšana ir tikai viens no veidiem.
Normunds Šlitke > Nīgrais
12. Novembris 2021 / 00:15
0
ATBILDĒT
Par populistu izteikumiem un paziņojumiem vairs nav ko brīnīties. Tuvojas Saeimas vēlēšanas un kaut kā elektorāts viņiem ir jāatgūst, vismaz tā elektorāta daļa, kuru var ieinteresēt ar banāniem un klaju populismu. Taču vēlētājs, vismaz to lielākā daļa, uz banāniem jau sen vairs neķeras, tāpēc 5% barjeru šiem politikāņiem neredzēt kā ezelim savas ausis.
Mēģinājumi politiski grozīt vairāk kā 2000 gadu laikā veidojušās civilās tiesības ir nožēlojami un nosodāmi. Pat Krievijas imperatori to neuzdrošinājās darīt. Viens autoritārs diktators gan Latvijas civiltiesības būtiski sabojāja 1937. gadā (par godu sev un savai vārda dienai), tā, piemēram, mantojuma masas un tā aizgādņa statusu padarot iluzoru, ja viens vai vairāki mantinieki neizņem savas mantojuma apliecības daļas (CL666.pants). Arī terminoloģija tika sačakarēta (e.g. CL2115.pants).
Tā vietā, lai novērstu autoritārā diktatora nodarīto kaitējumu, civiltiesības apkopojot pienācīgi, tās tiek degradētas vēl tālāk.
Par kopīpašumu - kopīpašuma dalīšana tiesas ceļā nav iespējama vispārējā kārtībā, jo skar sabiedrības un pašvaldības intereses. Tāpēc bija vien jāprecizē Civilprocesa likuma 250.1-250.7 panti. Mājas dalīšanu dzīvokļu īpašumos likums paredz jau šobrīd. Komunālie dzīvokļi ir vien komunistu paradīze un izkropļots īpašuma veids, kas īstenam latvietim derdzas. Nekustamais īpašums, pirmkārt, ir kapitāls, nevis dzīves vieta, turklāt katram tā īpašniekam ir tiesības uz pilnu (vismaz piespiedu pārdošanas) cenu uz to, ja kopdzīve ar pārējiem nesokas.
Atņemt un dalīt māk katrs komunists, radīt ko derīgu un pievienot vērtību - gandrīz neviens.
Komunisma rēgs klejo pa Latviju…
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 254 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties