7. Februāris 2022 16:56
Jaunumi
Valsts policijas darbinieki piedalās vadošo starptautisko ekspertu apmācībās par kibernoziegumiem, tumšo tīmekli un kriptovalūtu

Kopš pērnā gada novembra Valsts policijas ir uzsākusi darbinieku vērienīgu izglītošanu un tā turpināsies arī šogad, piesaistot labākos nozares ekspertus no visas pasaules un nodrošinot apmācības šobrīd īpaši aktuālu ekonomisko noziegumu jomā, kas tiek veikti digitālajā vidē. Ar šodienu, 7. februāri, tiek uzsākts apmācību kurss "eCDWI" par kriptovalūtu un slēgtā tipa interneta platformu - Dark Web jeb tumšo tīmekli. Šie kursi ir domāti visiem tiesībaizsardzības iestāžu darbiniekiem, kuri ikdienā sastopas ar visu veidu noziedzīgu parādību izmeklēšanu, ko ir veicinājusi kriptovalūtas vai tumšā tīmekļa izmantošana. Mācības notiek attālināti, un tajās piedalās Valsts policijas darbinieki no visas Latvijas.

Kursus organizē Valsts policija kopā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizāciju (OECD), piesaistot Eiropas Kibernoziegumu apmācību un izglītības grupas (ECTEG) pasniedzējus, Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas "Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana" projekta Nr.EEZ/VP/2020/1 "Atbalsts Valsts policijai ekonomisko noziegumu izmeklēšanas paātrināšanai un kvalitātes uzlabošanai Latvijā" ietvaros.

Apmācību kursa "eCDWI" ilgums būs 2 nedēļas, un tajā piedalīsies 21 jomas eksperts. Kurss ir sadalīts trīs moduļos - pirmajā, iepazīšanās modelī, tiks skaidroti svarīgākie koncepti par interneta lietošanu un tīklošanos, kā arī tiks apskatīts anonimitātes aspekts, kurš tiek pielietots gan tumšajā tīmeklī, gan kriptovalūtu darījumos. Kriptovalūtas modulī dalībnieki tiks iepazīstināti ar dažādiem kriptovalūtas un cilvēku piesaistes paņēmieniem, kas tiek pielietoti veicot noziedzīgas darbības. Tumšā tīmekļa modulī tiks izklāstītas aktuālākās Tor tīmekļa funkcijas un pakalpojumi, lai kursa dalībniekiem veidotos priekšstats par šī brīža tumšā tīmekļa vidi. Kibernoziegumiem ir starptautisks un dinamisks raksturs, tādēļ pasniedzēju vidū ir arī ārvalstu eksperti, kuri dalīsies par veiksmīgām praksēm kibernoziegumu apkarošanā.

Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 3. nodaļas priekšnieks Ruslans Grigs uzsver, ka "Noziedznieki nepārtraukti pilnveido savas metodes un paņēmienus, kā no cilvēkiem izkrāpt finansiālus un mantiskus līdzekļus, tādēļ Valsts policija pastiprināti pievērš uzmanību darbinieku izglītošanai par kibernoziegumiem. Dažādas apmācības un semināri ir lieliska iespēja darbiniekiem uzlabot IT kriminālistikas un IT noziegumu zināšanas."

Savukārt OECD pārstāvis norāda, ka "Šis kurss ir izstrādāts tiem tiesībaizsardzības iestāžu darbiniekiem, kuri izmeklē noziedzīgas darbības, tostarp ekonomiskus un finanšu noziegumus, kuros noziedznieki izmanto kriptovalūtu un tumšo internetu, lai gūtu peļņu no izspiedējprogrammu uzbrukumiem, naudas atmazgāšanas un neskaitāmām citām kibernoziedzības darbībām. Apmācību kursa izstrādātāji un pasniedzēji ir no universitāšu Kiberdrošības izcilības centriem un specializētām operatīvajām policijas vienībām, kas cīnās pret kibernoziedzību Eiropā".

Savukārt pagājušajā gadā no 1. līdz 14. novembrim norisinājās "eFirst" apmācību kurss par elektroniskajiem pierādījumiem, kibernoziegumiem un šo noziegumu pazīmēm. Šī kursa dalībniekiem tika dotas 14 dienas kursa apguvei sev ērtā laikā un vietā. "eFirst" kursu materiāli aptvēra tādas tēmas kā ierīces un tehnoloģijas, interneta pakalpojumi, kiberdrošība, elektroniskie pierādījumi, FiRST rīks un citus tematus. Materiāli bija pieejami jau no kursa sākuma, kas ļāva dalībniekam pašam izvēlēties, kā apgūt saturu. Lai pilnvērtīgi novērtētu savas zināšanas, kursā bija iekļautas dažādas viktorīnas.

Arī visu turpmāko gadu Valsts policija projekta Nr. EEZ/VP/2020/1 "Atbalsts Valsts policijai ekonomisko noziegumu izmeklēšanas paātrināšanai un kvalitātes uzlabošanai Latvijā" ietvaros organizēs izglītojošus seminārus un konferences tiesībaizsardzības iestādēm, kurās tiks runāts par tādām ļoti aktuālām tēmām kā līdzekļu izkrāpšana, datu aizsardzība un nelegāla preču aprite.

Apmācības tiek īstenotas Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas "Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana" projekta Nr. EEZ/VP/2020/1 "Atbalsts Valsts policijai ekonomisko noziegumu izmeklēšanas paātrināšanai un kvalitātes uzlabošanai Latvijā"".

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 272 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties