24. Maijs 2023 10:25
Jaunumi
Lieto likumi.lv? Septiņi rīki, kas atvieglos ikdienas darbu

Desmit gadus ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir pieejama vietnes likumi.lv esošā versija, kas lietotāju ērtībai darbam ar tiesību aktiem sniedz dažādus rīkus un pakalpojumus. Lai izceltu īpaši noderīgus palīgus plašai auditorijai, oficiālais izdevējs “Latvijas Vēstnesis” skaidro septiņas populāras pamatiespējas un piedāvā arī par tām praktiskus videostāstus. 

"2013. gada 15. aprīlī "Latvijas Vēstnesis" publiskoja jauno likumi.lv testu. Savukārt mēnesi vēlāk – 24. maijā – notika pilnīga pāreja uz jauno vietni, kas darbojas vēl šodien un ko vidēji mēnesī apmeklē ap 250 000 reālo lietotāju* no Latvijas: daļa profesionālām vajadzībām, bet vairums iedzīvotāju tiesību aktos ieskatās retāk — dažādās ikdienas dzīves situācijās, studiju vai darba vajadzībām," skaidro Tiesību aktu sistematizācijas daļas vadītāja Sandra Zālīte. Aprīlī likumi.lv bija 13. visvairāk apmeklētā Latvijas vietne.  

Lai iespējami ērti izmantotu datubāzi, der pielietot tās pamatiespējas, kas krietni atvieglo lietotāja pieredzi. Jubilejas kontekstā oficiālais izdevējs “Latvijas Vēstnesis” atgādina par dažiem likumi.lv rīkiem, sociālajos medijos piedāvājot informatīvu kampaņu “#AtverLikumiLV”.  

Akcentētas septiņas vietnes iespējas. Videostāstu cikls ir pieejams “Latvijas Vēstneša” Youtube kontā atsevišķā sarakstā: https://ej.uz/AtverLikumiLV  

 1. Skaidrojumi:

Varbūt konkrētam likumam vai citam tiesību aktam ir jauns skaidrojums ar piemēriem? Plašai auditorijai īpaši noderīga ir tiesību aktu sasaiste ar rakstiem. Katra tiesību akta atvērumā ir izvēlne "Saistītie dokumenti" (datorā tā atrodas ekrāna labajā pusē), kurā izvietota arī sadaļa "Skaidrojumi". Tajā ir apkopoti divi "Latvijas Vēstneša" tiesiskās informācijas resursi:  

 1. LV portāla (lvportals.lv) skaidrojumi un e-konsultācijas, kas pieejamas visiem interesentiem,  

 1. žurnāla “Jurista Vārds” (juristavards.lv) publikācijas, kas pieejamas žurnāla abonentiem. 
   

 1. Tiesību aktu statuss

Ir dzīves situācijas, kad nepieciešams pārliecināties par likumā noteikto un pēc iespējas ātrāk jānoskaidro, vai atrastais tiesību akts ir īstais. Tipiska situācija: lietotāji izmanto Google un atver likumi.lv saturu no meklēšanas rezultātiem. Kā noorientēties, vai, piemēram, atrastais vispār ir spēkā? 

Trīs ikonas, kas lietotājam palīdz ātri saprast,  kāds statuss ir tiesību aktam (likumam, valdības noteikumiem vai citam):  

 • ja tiesību aktu pasē redzama zaļa ikona, tas ir spēkā,  
 • ja sarkana ikona — tas ir zaudējis spēku,  
 • ja pelēka ikona — tas vēl nav spēkā. 

Turklāt, ja likums vai cits tiesību akts ir zaudējis spēku un tā vietā ir nācis cits, virs atvērtā dokumenta būs norāde ar saiti uz spēkā esošo regulējumu. 

 1. Ceļa zīmes pie punktiem:

Latvijā šobrīd ir 316 ceļa zīmes un 59 ceļa apzīmējumi. Ja par kādas nozīmi pēkšņi radušās šaubas? Ātra uzziņa ir klikšķa attālumā, kas var noderēt ceļu satiksmes dalībniekiem dažādās dzīves situācijās – automašīnu, sabiedriskā transporta, motociklu, velosipēdu un elektrisko skrejriteņu vadītājiem vai gājējiem. 

Proti, brīžos, kad radusies neskaidra situācija un operatīvi jāpārbauda kādas zīmes vai apzīmējuma nozīme, lieti noder Ceļu satiksmes noteikumi, kas vietnē likumi.lv papildināti ar attēliem tieši tur, kur par tiem ir runa tekstā. Ceļa zīmju un apzīmējumu attēli izvietoti uzreiz pie punktiem, kuros tie minēti. 

Rīku joslā izvietota ikona — ceļa zīmes simbols, ar kuru šo iespēju var gan atslēgt, gan ieslēgt. 

 1. Paziņojumi e-pastā

Tiesību aktu skaits katru dienu mainās – kāds pieņemts no jauna, kāds stājas spēkā, kāds zaudē spēku. Vai var pieteikties paziņojumiem par izmaiņām sev interesējošā tiesību aktā? "Latvijas Vēstnesis" piedāvā iespēju par izmaiņām uzzināt tūlītēji. Lietotāji ar pāris klikšķiem var pieteikties uz šādiem likumi.lv paziņojumiem: 

 • publicēti jauni grozījumi,  
 • mainījies statuss,  
 • uz tiesību akta pamata izdotie. 

Tos var saņemt gan norādītajā e-pasta adresē, gan pieslēdzoties savam likumi.lv kontam. 

 1. Tematiskās mapes

Tiesību aktu vietnē likumi.lv ir 108 600 tiesību akti, no tiem 1687 ir spēkā esoši likumi, neskaitot grozījumus (situācija 24. maijā). Piemēram, lai katru reizi nevajadzētu no jauna meklēt noteikumus ar gariem nosaukumiem vai jau apkopotos likumus izvietot pārredzamāk, likumi.lv piedāvā iespēju tos sakārtot mapēs — darbam, studijām, mājām vai citā sev aktuālā tematiskā griezumā.  

 • Katra tiesību akta atvērumā (skatīt rīku joslu virs dokumenta) ir iespēja to pievienot sadaļai “Mani tiesību akti”.  
 • Sarakstu var kārtot personalizētās mapēs — katrai var piešķirt nosaukumu.  

! Konts kolēģiem jeb iespēja, kas atvieglo darbu iestādēm, uzņēmumiem un citiem, kad ar atlasītiem dokumentiem būtu jādarbojas kolektīvā. Vietnē likumi.lv var izmantot iespēju izveidot savu kontu un saglabāt savai nozarei atbilstošos tiesību aktus. Pieeju var piešķirt kolēģiem.   

Sava likumi.lv konta sadaļā “Mani tiesību akti” var aplūkot izveidotās mapes, kā arī rediģēt un/vai dzēst tās. 

 1. Iespējas pie panta:

Kā nosūtīt saiti vai atsauci uz konkrētu pantu, ne visu garo tekstu? Atsevišķas rīku joslas iespējas ir pieejamas arī pie katra atsevišķa panta, tajā skaitā lietotājs var iegūt tiešo saiti uz konkrēta likuma pantu vai noteikumu punktu. Piemēram, draugam vai kolēģim var nosūtīt saiti nevis uz visu Darba likumu, bet uz pantu par pārtraukumiem darbā, darbinieka tiesībām uz īslaicīgu prombūtni, atvaļinājumu vai piemaksu darbā. Tāpat šo konkrēto satura vienību ir iespējams izdrukāt vai saglabāt kā PDF.  

Pie katra panta labajā pusē ir trīs punktiņi, uz kuriem uzklikšķinot parādās visas attiecīgā panta iespējas. Reģistrētie lietotāji pie panta vari pievienot arī savas piezīmes. 

 1. Pašvaldību saistošie noteikumi: 

Latvijā ir 43 pašvaldības, un katrai ir savi noteikumi. Kādu sodu var piemērot par nenopļautu zāli? Kāda ir kārtība par uzņemšanu bērnudārzā, skolā? Tas viss – ērti apskatāms likumi.lv

Vietne piedāvā visu pašvaldību saistošos noteikumus vienuviet, sakārtotus pēc konkrētām pašvaldībām. Lietotāju ieguvums: tiesību akti pieejami aktuālajā redakcijā un ar jau iekļautiem jaunākajiem grozījumiem. 

Videogids prasīgam lietotājam  

Lietotājiem ar padziļinātām vajadzībām īpaši var noderēt videogids, kurā ir nodemonstrēts, kā meklēt tiesību aktus, kādas iespējas ir tiesību aktu sarakstos un atvērumos, rīkjoslas opcijas, iespējas pie pantiem un personalizētās iespējas.  

Videogids ir pieejams "Latvijas Vēstneša" Youtube kontā gan tā pilnajā versijā, gan atsevišķi pa daļām, lai ikviens interesents rastu atbildes uz sev interesējošajiem jautājumiem pēc iespējas ātrāk: https://ej.uz/likumiLVgids 

 
Tiesību aktu vietne likumi.lv: zini un izmanto!  

Par likumi.lv iespējām var uzzināt, sekojot "Latvijas Vēstneša" sociālo mediju kontiem: facebook un twitter, kā arī  instagram profilam. 

Zini un izmanto!  

"Latvijas Vēstnesis" ir valsts, pilsoniskās un tiesiskās informācijas platforma (vestnesis.lv, likumi.lv, lvportals.lv, žurnāls "Jurista Vārds" / juristavards.lv). 

* Starptautiskās interneta interneta pētniecības aģentūras "Gemius" dati.   

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 273 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties