20. Jūnijs 2023 09:51
Jaunumi
PTAC piemērojis soda naudu SIA “SMS Solutions” par negodīgu komercpraksi

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) piemērojis 150 000 EUR soda naudu SIA “SMS Solutions” (SIA “CDR”) par negodīgu komercpraksi saistībā ar informācijas noklusēšanu par paaugstinātas maksas pakalpojumiem.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), pamatojoties uz Negodīgas komercprakses aizlieguma likumu (NKAL) un ņemot vērā saņemtās patērētāju sūdzības, kā arī sniegtās konsultācijas, uzsāktās patērētāju kolektīvo interešu uzraudzības lietas ietvaros izvērtējis SIA “CDR” un pēc šī komersanta reorganizācijas SIA “SMS Solutions” (turpmāk Sabiedrība) īstenotās komercprakses atbilstību normatīvo aktu prasībām.

Sabiedrības komercprakse tika īstenota, reklamējot, piedāvājot un pārdodot paaugstinātas maksas satura un maksas abonēšanas pakalpojumus, kas ir pieejami tādās vietnēs, kā, piemēram, https://lv.appliplay.com; http://www.lv.playbox.fun/; https://flirtavieta.com/; https://lv.gamistream.com/; http://mobiefun.com/lv/wclive; totomobi.com (turpmāk Pakalpojums). Pakalpojumu sniegšanu nodrošina Sabiedrības sadarbības partneri, bet Sabiedrība uztur un nodrošina tehnisko risinājumu, kas tiek izmantots Pakalpojumu pasūtīšanai un to abonēšanas maksas saņemšanai no patērētājiem.

Kopumā no 2022. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 17. aprīlim PTAC ir saņēmis 38 patērētāju sūdzības, kā arī saistībā ar nepasūtītu pakalpojumu abonēšanu sniedzis 159 konsultācijas. Apkopojot Latvijas mobilo sakaru pakalpojumu sniedzēju iesniegto informāciju, secināts, ka laika posmā no 2022. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 16. martam mobilo sakaru operatori ir reģistrējuši aptuveni 5759 sūdzību, kas varētu būt saistītas ar SIA “CDR” un SIA “SMS Solutions” piegādātājiem satura pakalpojumiem.

Izvērtējot saņemtās sūdzības, konstatēts, ka vairumā gadījumu patērētāji abonēšanas līguma noslēgšanas faktu nav apzinājušies, un to, ka maksas abonēšanas Pakalpojums ir pieslēgts, uzzinājuši, tikai saņemot rēķinu no mobilo sakaru operatora. Dažos gadījumos patērētāji pat ilgstoši nav apzinājušies, ka tiem ir pieslēgts šāds Pakalpojums, kuru tie nav vēlējušies un nekad nav izmantojuši. Daļā gadījumu patērētāji norāda, ka Sabiedrībai vai tās sadarbības partneriem nav devuši savu tālruņa numuru, kā arī to, ka nav sūtījuši PIN kodus, kas nepieciešami līguma noslēgšanai, un nav saņēmuši Pakalpojuma pieslēgšanai paredzētās īsziņas. Tāpat no patērētāju sūdzībām izriet, ka individuālo strīdu risināšanā situācijās, kad patērētājs vēršas pie Sabiedrības ar iebildumiem par nepasūtītu Pakalpojumu sniegšanu, iebildumi netiek ņemti vērā un maksa netiek atcelta.

Veids, kādā Sabiedrība panāk ar patērētājiem līgumu noslēgšanu un abonēšanas maksas saņemšanu, norāda uz tā saukto “maldinošo modeļu” izmantošanu. Tā kā maldinošie modeļi ir slēpti un pēc būtības manipulatīva rakstura, tos ir grūti pamanīt.

Ņemot vērā administratīvajā lietā konstatēto, PTAC secina, ka Sabiedrības īstenotā komercprakse saskaņā ar NKAL tiesību normām ir uzskatāma par negodīgu, t.i., profesionālajai rūpībai neatbilstošu, maldinošu un agresīvu komercpraksi. Līdz ar to PTAC ir pieņēmis galīgo lēmumu

patērētāju kolektīvo interešu pārkāpumu lietā, par konstatētajiem pārkāpumiem piemērojot SMS Solutions SIA soda naudu 150 000 EUR (viens simts piecdesmit tūkstoši eiro) apmērā.

Tāpat uzliekot “SMS Solutions” tiesisku pienākumu izbeigt negodīgu un aizliegt paredzamu komercpraksi, kuras ietvaros:

1) patērētājiem tiek pieprasīta maksa par nepasūtītiem abonēšanas pakalpojumiem;

2) maksas abonēšanas pakalpojumu reklamēšanai, līguma noslēgšanai un apmaksai tiek izmantoti negodīgi komerciālie un tehnoloģiskie risinājumi (“maldinošie modeļi”);

3) patērētājiem tiek noklusēta pirmslīguma informācija un distances līguma noteikumi;

4) netiek nodrošināta patērētāju tiesībām un interesēm atbilstoša un efektīva sūdzību risināšana.

Lēmumu tā adresāts var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Lēmuma pārsūdzēšana neaptur tā darbību. Ar lēmuma izrakstu var iepazīties ŠEIT.

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 272 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties