26. Marts 2024 11:48
Jaunumi
Inese Lībiņa-Egnere: par seksuālu uzmākšanos jāparedz kriminālatbildība
2

Tieslietu ministrija šobrīd aktīvi strādā pie regulējuma izstrādes, lai nodrošinātu Latvijas iedzīvotāju drošību un aizsardzību pret seksuālu uzmākšanos. Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere rosina paredzēt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos, tā ļaujot vardarbības upuriem saņemt nepieciešamo atbalstu un aizsardzību.

Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver dažādas formas – tā var būt gan verbāla, gan neverbāla, gan fiziska seksuālā uzvedība, tā var tikt īstenota, izmantojot dažādus saziņas kanālus, tostarp digitālo vidi. Tieslietu ministrijas ieskatā nepieciešams uzlabot tiesisko regulējumu, lai nodrošinātu efektīvu aizsardzību pret seksuālo vardarbību, t.i., nepieļautu seksuālo uzmākšanos un noteiktu atbilstošu un adekvātu atbildību par tās īstenošanu jebkādā formā.

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere uzsver: "Nevienam cilvēkam nebūtu jāpiedzīvo seksuāla uzmākšanās, kur nu vēl darbā vai mācību iestādē – vietā, kurai vajadzētu būt drošai. Uzmākšanās ne vienmēr ir fiziski vardarbīga, tie var būt arī nepiedienīgi izteikumi, personīgās telpas pārkāpšana un psiholoģiska ietekmēšana. Turklāt nereti šāda sieviešu pazemošana netiek pienācīgi izmeklēta. Tas rada nesodāmības sajūtu. Mēs kā sabiedrība un valsts varam rīkoties labāk, lai nepieļautu līdzcilvēku iebiedēšanu un aizskaršanu. Tādēļ šobrīd strādājam pie tā, lai kriminalizētu seksuālu uzmākšanos. Laiks sieviešu balsis uztvert nopietni – jebkuram darba devējam ir pienākums veidot drošu vidi un izskaust tādu darba kultūru, kas pret šādiem gadījumiem izturas ar nesaprotamu iecietību. Uzmākšanās nav glaimi, bet gan nopietna problēma, kuru attiecīgi tikpat nopietni arī jārisina."

Tieslietu ministrija, iesaistot tiesību jomas ekspertus un nevalstiskās organizācijas, gatavo priekšlikumus iesniegšanai Saeimā. Sagatavotos priekšlikumus plānots iesniegt uz 2. lasījumu darba kartībā esošajam likumprojektam "Grozījumi Krimināllikumā".

 
 
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Vīrietis
26. Marts 2024 / 16:49
1
ATBILDĒT
Paldies par apsveicamo iniciatīvu! Man darbā ir viena dāma kura periodiski izsaka dažādas, seksuāla rakstura piezīmes, tostarp aicinot stāties dzimumsakaros (lieki piebilst, ka man tas nav patīkami un liek justies nekomfortabli). Tagad varēšu rakstīt iesniegumu par kriminālprocesa uzsākšanu. Jo plānotie grozījumi taču attiecas arī uz gadījumiem kad minētās darbības veic sievietes??
zv.adv. Toms Bordāns
26. Marts 2024 / 15:23
2
ATBILDĒT
Būtu sagaidāms skaidrojums par to, pēc kādiem skaidriem kritērijiem tiks nošķirti "nepiedienīgi" izteikumi, par kuriem cilvēkus varēs krimināli sodīt, no tādiem, kas būs pieļaujami. Kādā veidā tiesneši varēs objektīvi novērtēt, vai par konkrēto "nepiedienīgo" rīcību ir krimināli jāsoda un kad nav. Svarīgi arī kā sabiedrības ierindas iedzīvotājam būs iespējams izvērtēt, vai konkrētā "nepiedienīgā" rīcība ir vai nav krimināli sodāma. Tas ir mans viedoklis, bet uzskatu, ka ir absolūti neiespējami noformulēt šāda pārkāpua dispozīciju, tā lai ikvienam sabiedrības loceklim būtu iespējams skaidri nošķirt sodāmu no nesodāmas rīcības. Rezultātā šāda norma atļaus pilnīgi patvaļu un absolūtu subjektīvismu personu kriminālā sodīšanā. Nemaz nerunājot par resursu kādu tas prasīs policijai, lai izmeklētu katru sūdzību par "nepiedienīgiem" izteikumiem, skatieniem un žestiem, kas prasīs visu šo "noziegumu" acu liecinieku nopratināšanu, video kameru ierakstu izprasīšanu, pārbaudi, apskates protokolēšanu u.tml. izmeklēšanas darbības. Proti, būs jāizmeklē ikvienas sabiedrības locekles sūdzība par katru, viņasprāt, pārāk "nepiedienīgu" izteikumu. Nemaz nerunājot par to, kādu iespaidu šādu priekšlikumu ieviešana atstās uz sabiedrību un civlēku savstarpējām attiecībām kopumā, kur neviens vairs nebūs pasargāts no tā, ka par kādu "ne pārkāk piedienīgu" izteikumu vai kādas prāt nepieņemamu "uzmanības izrādīšanu" persona tiek saukta uz kriminālpoliciju, uz pratināšanu, saņemot pavēsti par krimināllietas uzsākšanu un aizdomās turētā statusa piemērošanu. Uzskatu, ka šāda iecere norāda uz populismu un augstākā mērā nenopietnību.
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 272 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties